Slovenské stíhačky F-16 sú najmodernejšie v Európe. Ikonický stroj sa hrdí technológiami novej generácie
- Nové slovenské stíhačky patria medzi najmodernejšie stroje v Európe
- Celosvetovo ich vlastníme ako druhí
- Disponujú najmodernejšími technológiami
- Nové slovenské stíhačky patria medzi najmodernejšie stroje v Európe
- Celosvetovo ich vlastníme ako druhí
- Disponujú najmodernejšími technológiami
Slovensko sa hrdí najnovšou akvizíciou, ktorá výrazne posilní jeho obranyschopnosť – najmodernejšie stíhacie lietadlá F-16 Block 70. Dva kusy pristáli dnes večer na vojenskej základni Kuchyňa. Dokopy obdržíme 14-člennú letku stíhačiek americkej výroby – tretia stíhačka priletí do konca tohto roka, zvyšok počas rokov 2025 a 2026.
Tento krok nie je len významným míľnikom pre slovenské vzdušné sily, ale aj pre celú krajinu. Slovensko sa totiž stalo prvou krajinou v Európe s pokročilou verziou legendárneho stroja F-16 a druhou celosvetovo. Model prezývaný „Fighting Falcon“, teda „bojujúci sokol“, okrem nás doposiaľ vlastní len Bahrajn.
Špičkové technológie
F-16 Block 70 predstavuje technologickú špičku medzi lietadlami 4,5 generácie, hrdí sa v oficiálnom dokumente spoločnosť Lockheed Martin, výrobca stroja. Táto verzia integruje pokročilé technológie z lietadiel 5. generácie, ako sú F-35 a F-22. Kľúčovým prvkom je radar APG-83 typu AESA (aktívne elektronicky skenované pole), ktorý poskytuje lietadlu radarové schopnosti podobné tým najpokročilejším stíhacím lietadlám súčasnosti.
Radar vyrobený spoločnosťou Northrop Grumman umožňuje F-16 identifikovať a sledovať viac cieľov na väčšie vzdialenosti a s vyššou presnosťou. Tento pokročilý systém tiež zabezpečuje výhody spoločnej modernizácie technológie a deľby nákladov s radarovými systémami F-22 a F-35, čo prináša dlhodobé benefity pre viacero platforiem.
F-16 Block 70 zaujme aj svojimi technickými parametrami. Má dĺžku 15 metrov, výšku 5 metrov a rozpätie krídel 9,5 metra. Dosahuje maximálnu rýchlosť vyše 2 400 km/h, čo je viac než Mach 2.
S prázdnou hmotnosťou 9 842 kg a maximálnou vzletovou hmotnosťou 21 772 kg je schopná zvládnuť preťaženie až 9 g. Jej motor poskytuje ťah približne 13 000 kg. Celková životnosť lietadla je odhadovaná na 12 000 hodín, čo by malo zaručiť dlhodobú možnosť využitia.
Pilotov zaškolia v USA
Dodanie F-16 Block 70 znamená nielen technologickú, ale aj strategickú výhodu pre Slovensko. Rezort obrany sa už v minulosti vyjadril, že je táto akvizícia nielen najväčším investičným projektom v oblasti modernizácie ozbrojených síl, ale aj príležitosťou na prehĺbenie strategického partnerstva s USA a spoločnosťou Lockheed Martin.
Spolupráca s Lockheed Martin zahŕňa nielen dodávku nových lietadiel, ale aj podporu v oblasti údržby a logistických systémov. Štátna akciová spoločnosť Letecké opravovne Trenčín bude participovať na údržbe lietadiel a zavedení logistického informačného systému, čo predstavuje výhodný krok pre slovenský letecký priemysel.
Ako vyzdvihuje portál Czech Airforce, výcvik slovenských pilotov na nové F-16 Block 70 prebieha v USA. Mladí piloti, ktorí doposiaľ nemali skúsenosti s prúdovými alebo turbovrtuľovými lietadlami, tu absolvujú dvojročný výcvikový program.
Tento program zahŕňa základný výcvik na Beechcraft T-6 Texan II, nadzvukový výcvik na T-38C Talon a nakoniec preškolenie na F-16 u 162nd Fighter Wing v Tucsone, Arizone.
Komplexný výcvik zabezpečí, že piloti budú pripravení na plnenie aj tých najnáročnejších misií. Vzhľadom na časový rámec je pravdepodobné, že prvá skupina slovenských pilotov bude vycvičená na úroveň Combat Ready pre misie Air-to-Air, pričom úplný výcvik zahŕňajúci misie Air-to-Ground, Air-to-Refuel, SEAD a lietanie s NVG bude trvať ďalší rok.
F-16 Block 70 ponúka Slovensku širokú škálu výhod. S pokročilým datalinkom, zameriavacím kontajnerom, presnou GPS navigáciou a inovačným automatickým protikolíznym systémom (Auto-GCAS) na záchranu životov, je táto verzia schopná pôsobiť efektívne na viac cieľov a na väčšie vzdialenosti ako konkurencia.
F-16 je stále považovaná v letectve za jednu z najlepších možností vzhľadom na pomer kvality a ceny, pričom sa môže pýšiť aj osvedčenými bojovými schopnosťami.
Zdroje: Lockheed Martin, Ministerstvo obrany SR, Czech Airforce