Slovenské vajíčka enormne zdražejú, ak prejde návrh zákona. Rozčúlení hydinári varujú pred „goldplatingom“
- Nezaradený poslanec Šudík chce zakázať klietkový chov nosníc
- Slovenskí farmári však bijú na poplach
- Nezaradený poslanec Šudík chce zakázať klietkový chov nosníc
- Slovenskí farmári však bijú na poplach
Birčák skritizoval predaj „BIO“ vajec na Slovensku. „Dovolím si tvrdiť, že aj v súčasnej dobe je 50 % BIO vajec falošných,“ konštatoval. Zároveň uviedol, že nosnica nemá horšie podmienky v klietkovom chove ako v podstielke.
Birčák povedal, že väčšina Slovákov má na prvom mieste pri kúpe akejkoľvek potraviny jednu základnú prioritu: „Prvá priorita je najnižšia cena. Druhá je krajina pôvodu a až na treťom či štvrtom mieste sú informácie o spôsobe chovu nosníc a farme, odkiaľ vajcia pochádzajú.“
„Prečo ma chce niekto nútiť, čo si mám kúpiť? Nechajme to na zákazníkovi,“ upriamil Birčák. „Na schválenie takéhoto zákona nie je vhodná doba pri súčasnej energetickej kríze,“ približuje.
V súvislosti s tým, že Slovensko by už naďalej po tom, ako by zákon o zákaze klietkového chovu nosníc prešiel, nemuselo byť konkurencieschopné, začnú vajcia dovážať na Slovensko zo zahraničia.
Birčák tvrdí, že drvivá väčšina vajec by tak bola práve z Poľska, keďže je ich najvyšším dodávateľom. Taktiež uviedol v súvislosti poľských vajec, že napriek tomu, že sa vajce môže „tváriť“ ako podstielkové, je z nosnice, ktorá bola chovaná v klietkach.
Zákaz klietkového predaja je z celej EÚ len v troch krajinách, a to v Rakúsku, Švajčiarsku a Luxembursku. „Osemnásť krajín EÚ má viac ako 50 % klietkových vajec,“ ozrejmil Molnár.
V súvislosti s kanibalizmom u sliepok Birčák spomenul, že v podstielkových chovoch je údajne o 300 % viac úhynu sliepok ako v klietkových chovoch. „V alternatívnom chove je to 3x toľko, čo ich uhynie,“ dodal Birčák.
„Iniciátori a podporovatelia zákazu chovu nosníc v obohatených klietkach tvrdia, že sledujú záujmy sliepok, no akosi zabúdajú na ľudí. Tých totiž nútia pracovať v horších pracovných podmienkach, pretože v podstielkových chovoch sa v ovzduší nachádza vysoký podiel amoniaku a ďalších plynov z trusu hydiny a na halách je vysoká prašnosť. To sa negatívne prejavuje na zdravotnom stave zamestnancov, ktorí trpia respiračnými ochoreniami, kožnými ochoreniami a ochoreniami očí,“ uvádza sa v stanovisku ÚHS.
V závere slovenskí hydinári dodávajú, že sa nemyslí ani na spotrebiteľov, „ktorí budú nakupovať v obchodoch drahšie vajcia“. „Ponuka slovenských vajec výrazne poklesne a trh zaplavia dovážané vajcia otázneho pôvodu, kvality a trvanlivosti.“