Slovenské vegánske výrobky majú svetovú kvalitu. Vybrali sme 10 najlepších, prekvapia príbehom aj chuťou

  • Záujem Slovákov o rastlinnú stravu dlhodobo stúpa
  • Vyhľadávajú ju vegáni, ale aj milovníci zdravého životného štýlu
  • V posledných rokoch u nás vzniklo množstvo firiem, ktoré sa špecializujú na výrobu rastlinných produktov
  • Robia to dobre, originálne a v svetovej kvalite
abillion-F0e3AdcwVbM-unsplash
Unsplash/Abillion
  • Záujem Slovákov o rastlinnú stravu dlhodobo stúpa
  • Vyhľadávajú ju vegáni, ale aj milovníci zdravého životného štýlu
  • V posledných rokoch u nás vzniklo množstvo firiem, ktoré sa špecializujú na výrobu rastlinných produktov
  • Robia to dobre, originálne a v svetovej kvalite

Záujem o rastlinné produkty rastie raketovým tempom. Množstvo ľudí sa snaží žiť udržateľnejšie a prechádza na vegánsku stravu. Aj na Slovensku vzniká množstvo firiem, ktoré tvoria svoje produkty a s láskou ich predávajú.

Hoci slovenský trh zatiaľ nie je veľký, už je z čoho vyberať. Slováci vyrábajú nátierky, hotové jedlá, rastlinné mlieka ale aj orechové maslá či ochucovadlá.

Pokiaľ aj ty vyhľadávaš rastlinnú stravu, skús podporiť slovenských výrobcov. Mnohí sú držiteľmi celosvetových certifikátov a zbierajú ocenenia za svoje kvalitné produkty. Vybrali sme pre teba 10 produktov, ktoré spomedzi všetkých vynikajú svojou originalitou, príbehom alebo kvalitou.

Lunter – kráľ vegánskych potravín

Potraviny značky Lunter sú dnes známou klasikou. Firma začala v rodinnom dome, odkiaľ sa postupne prepracovali k moderným metódam výroby. Inšpiráciu hľadali v zahraničí, ale aj doma. Známi sú vďaka nátierkam, no pre vegánov vyrábajú aj klasické jedlá vo variantoch bez použitia mäsa.

Najnovšie majú veľký úspech so svojou Rastlinnou koložvárskou. Tá sa dokonca umiestnila na prvom mieste ankety Rastlinný produkt roka 2020, o ktorej sme písali aj v Startitup.sk.

Cieľom ankety o najlepší rastlinný produkt bolo zistiť, ktorý výrobok na trhu spotrebitelia a spotrebiteľky oceňujú najviac a, samozrejme, ukázať výrobcom, že vývoj rastlinných výrobkov je pre nich tým správnym smerom.

https://www.facebook.com/Lunter.sk/posts/10160452305850730

V roku 2020 Lunter predstavil hneď niekoľko hotových jedál, ktoré stačí len prihriať – vyrobili rastlinnú jaternicu, fašírkovú zmes, bolonskú omáčku aj rastlinnú praženicu s cibuľkou. Za firmou stojí Ján Lunter, župan Banskobystrického samosprávneho kraja.

Body&Future má svetové ambície

McCarter a.s. je výrobcom značky Body&Future. So svojimi čerstvými šťavami sú dlhodobo úspešní na slovenskom aj zahraničnom trhu. Konkurencie sú si vedomí, snažia sa však na výrobkoch pracovať.

„Nie je jednoduché presadiť sa v neustále silnejúcom konkurenčnom prostredí. Najmä s ohľadom na rastúcu konkurenciu ako na slovenskom, tak i na českom trhu v podobe rakúskej spoločnosti Rauch či poľského Relaxu. Aj preto je pre nás veľkou výzvou presadiť sa na svetových výstavách v konkurencii tisícov zahraničných produktov. Sme veľmi radi, že aj slovenský aj český spotrebiteľ sleduje trendy a dokáže oceniť moderný, kvalitný produkt s vysokou pridanou hodnotou,“ povedal Milan Pašmík, predseda predstavenstva spoločnosti McCarter pri príležitosti celosvetovej výstavy PLMA 2017, kde boli jeho výrobky zaradené medzi top inovácie.

O celej akcii informoval finreport.sk.

https://www.facebook.com/bodyandfuture/posts/3770436463074414

Spoločnosť sa snaží držať krok s modernými trendmi, na trhu však funguje už od roku 1997. Venovali sa vývozu a dovozu tovaru, spočiatku sa zameriavali na ruský trh, kde vyvážali džúsy, konzervy a detské výživy.

Postupne svoj sortiment rozširovali. Vytvorili značku Body&Future, s ktorou prerazili vo viacerých krajinách EÚ. McCarter totiž dnes dokáže plniť za studena lisované nápoje aj bez chemického ošetrenia. Dnes ich kombinujú s chia semiačkami aj s čerstvými kúskami ovocia.

O ich príbehu v minulosti písali Aktuality.sk.

NUTTERY vznikla čistou náhodou

Slovenská značka NUTTERY sídli v Dolnom Kubíne na Orave. Primárne sa zameriavajú na BIO rastlinnú výrobu bez lepku, aditív a laktózy. Značka vnikla v roku 2017, založil ju Miro Belica a Zuzana Svoreňová. Nápad vyrábať rastlinné mlieka vznikol úplnou náhodou. Zuzka vraj jedného dňa podala Mirovi pohár mlieka. Ten však odmietol, nakoľko kravské mlieko už dlhšie nepil.

Ochutnal až v momente, keď zistil, že ide o rastlinný variant, ktorý vznikol priamo v ich kuchyni. „Bolo to tak neskutočne dobré, že som to normálne exol! Hneď som chcel vedieť, čo to vlastne je. Zuzka mi následne vysvetlila, že je to v podstate rastlinná náhrada mlieka, ktorá sa dá sa vyrobiť z rôznych surovín,“ uviedol Miro pre Startitup.sk.

Zuzka zas tvrdí, že podobné produkty vyrábali doma s ocinom z maku či mandlí.

https://www.facebook.com/NutterySlovakia/posts/1393861640954927

Miro postupne skúšal rastlinné mlieko z obchodu, ale žiadne mu nechutilo tak, ako to domáce. Začali preto uvažovať nad vlastnou značkou. Svoje mlieka predávajú v skle, aby prírodu zaťažili čo najmenej.

Sortiment časom rozšírili, dnes predávajú aj jogurty, granolu či ľadovú kávu. Majú niekoľko kamenných predajní. Ich príbeh dopodrobna vyrozprávali pre Startitup.sk.  

Powerlogy začalo s kávou, dnes ju milujú aj športovci

Značka Powerlogy je na slovenskom trhu od roku 2015. Je to progresívna a rýchlo rastúca spoločnosť, ktorá sa snaží presadiť aj celosvetovo. Založil ju gurmán a dobrodruh Dušan Plichta.

Pôvodne sa špecializovali na praženie a predaj kvalitnej kávy. Postupne sa však ich portfólio menilo a v súčasnosti v ponuke nájdeš potraviny zamerané napríklad na prípravu plnohodnotných raňajok pre aktívnych ľudí. Obľubujú ju preto nielen vegáni či vegetariáni, ale aj športovci.

https://www.facebook.com/powerlogy.sk/photos/a.3459541134173752/3459535034174362/

Svoj príbeh porozprávali pre Startitup.sk v súvislosti s novinkou, ktorú priniesli „vďaka“ koronavírusu. Rozbehli vlastné nové technológie a kiosky, kde si nielen nakúpiš ich výrobky, ale nájdeš aj informácie ako na e-shope.

Nechýba ani obrazovka s receptami a inšpiráciami od ambasádorov značky. Ich výrobky nepatria medzi najlacnejšie, snažia sa však zameriavať na kvalitu.

Na začiatok značky Kannabi sa vyzbierali ľudia

Zloženie rastlinného nápoja prezrádza už samotný názov. Mlieko pochádza z lúpaných semien konope, ktoré radíme k superpotravinám, pretože sú komplexným zdrojom proteínov, omega-3 mastných kyselín, vitamínu E a ďalších minerálov.

Spolu s kešu orieškami a kokosovým cukrom, ktoré sú súčasťou nápoja a zabezpečujú krémovú chuť, máš super alternatívu k ranným vločkám či kaši. 

https://www.facebook.com/KannabiKonopnyNapoj/photos/a.307121193120833/382758098890475

Nápoj je preto vhodný pre vegánov, ktorí môžu mať s dostatkom potrebných živín problémy. Kannabi začínalo v roku 2018 ako malá firma, štartovali dokonca pomocou crowdfundingovej kampane. Startitup.sk už o ich príbehu písal viac.

Plant.Cow chce odštartovať revolúciu

Ďalšou známou slovenskou značkou je Plant.Cow. Tiež sa špecializujú na rastlinné mlieka. „Nápad podojiť „rastlinné“ kravičky namiesto tých ozajstných vznikol z našej vlastnej potreby nahradiť klasické mlieko zdravšou prírodnou alternatívou. Už od začiatku sme verili, že naše pôvodne podomácky vyrobené rastlinné mliečka dokážu odštartovať veľkú rastlinnú revolúciu,“ píšu na svojom webe.

https://www.facebook.com/plant.cow/posts/286287093014728

Nápoje si najskôr vyrábali doma, v roku 2020 sa rozhodli založiť si firmu. Napriek tomu, že svoj biznis rozbiehali v čase koronakrízy, sa im darí. Postupne sa chystajú svoj produkt dostať aj na zahraničný trh. O ich príbehu písal Forbes.

My Mylk kombinuje chute

Ďalšia značka rastlinných mliek má za sebou svoj vlastný príbeh. Majiteľka firmy sa taktiež chcela zamerať na kvalitu. Mala pocit, že rastlinné mlieka v bežných obchodoch nedosahujú ani zďaleka takú kvalitu, ako tie jej.

„Bežné krabicové mlieko obsahuje iba 2,5 percent mandlí, čo je asi 5 mandlí na 250 ml. Jeho konzistencia je preto riedka a chuť vodová. V našich mliečkach je približne 30 percent rastlinnej zložky. Preto sú také krémové a chutné,“ uviedla Katka Kopúnová pre Startitup.sk.

https://www.facebook.com/mymylk.sk/photos/a.1770617229878366/2365576140382469/

Príchute sú rôzne – kokosové, orechové, makové aj sójové. Tie kombinuje s rôznymi koreninami a ochucovadlami, napríklad vanilkou, matcha čajom či ďatlami. Vyrába aj orechové krémy.

Vďaka Goody Foody si môžeš užiť grilovačku naplno

Značku produktov vegánskej a vegetariánskej línie Goody Foody dobre poznajú milovníci náhrad mäsových výrobkov. Fungujú už od roku 2009 a svoje náhrady vyrábajú z rastlinných surovín. V ich sortimente sú mrazené náhrady mäsa na štýl kuracieho a hovädzieho a stretnúť sa s nimi môže spotrebiteľ najmä v obchodoch so zdravou výživou. Na trhu sú už 10 rokov.

https://www.facebook.com/goodyfoody/photos/3695915043825044

S výrobou takéhoto sortimentu však začali priskoro, záujem zo strany spotrebiteľov nebol. Firma tak dlhodobo nedokázala generovať zisk, karta sa obrátila až minulý rok. Viac o príbehu Goody Foody písal finweb.hnonline.sk.

LYRA Vegan zbiera ocenenia aj certifikáty

Vegánska verzia obľúbenej slovenskej čokolády Lyra získala tretie miesto ankety Rastlinný produkt roka 2020. Firma bola založená ešte v roku 2008 v Nitre. Začínali výrobou horúcej čokolády, neskôr vytvorili aj tabuľkové. Usilovne sledujú nové trendy, okrem iného aj rastúci záujem Slovákov o rastlinnú stravu. Vytvorili preto vegánsku verziu svojej čokolády.

https://www.facebook.com/lyrachocolate/posts/1865540206945509

Okrem čokolád dnes vyrábajú aj sladké orechové nátierky a zmrzliny. Zbierajú ocenenia doma aj v zahraničí, dávajú si záležať na kvalite. Sú držiteľmi rôznych certifikátov, napríklad o BIO kvalite ich produktov.

Pôvodne bola značka založená len ako obchodná firma, ktorá mala dovážať a predávať belgické pralinky. „Začínali sme v období krízy, a tak to neviem porovnať s obdobím blaha pred ňou. V každom prípade sme zvolili biznis, v ktorom je každý náš projekt náročný. Nekopírujeme, neinšpirujeme sa, nevezieme sa na vlne, no túto vlnu vytvárame,“ povedal pre Forbes spolumajiteľ firmy Karol Stýblo.

MagicFarm čaruje s pikantnou chuťou

Chilli farma z Veľkého Krtíša sa venuje pestovaniu a výrobe produktov z najštipľavejšieho chilli na svete – odrody Carolina Reaper.

„MagicFarm sa nachádza v malej dedinke Trebušovce, ďaleko od rušných ciest. Po šiestich rokov skúšania a experimentovania s rôznymi odrodami čili paprík sme sa rozhodli pestovať tú najštipľavejšiu z nich, ktorou je od roku 2013 Carolina Reaper. Čili papričky obsahujú vitamín C a betakarotén, podporujú chuť do jedla, priaznivo vplývajú na trávenie a považujú sa aj za afrodiziakum,“ píšu na svojom webe.

Ich produkty sú ovocné a zeleninové chutney, ktorými môžeš dochutiť aj menej výrazné jedlá, čili olivový olej, prášok a šťava z čili. Ich produkty sú 100 % vegánske.

https://www.facebook.com/MagicFarmSVK/posts/1089866208164143

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Rastlinný produkt 2020, Startitup.sk, finreport.sk, Aktuality.sk, Startitup.sk, Powerlogy, Startitup.sk, Forbes, Startitup.sk, finweb.hnonline.sk, Lyra, Forbes, magicfarm.sk

Najnovšie videá

Trendové videá