Slovenské voľby s napätím sleduje celý svet. Fica popredné médiá nazývajú „proruským populistom“
- Pre nadchádzajúce parlamentné voľby si Slovensko všímajú najväčšie médiá sveta
- The Guardian Fica nešetril
- Reuters ponúka pragmatické predikcie
- Pre nadchádzajúce parlamentné voľby si Slovensko všímajú najväčšie médiá sveta
- The Guardian Fica nešetril
- Reuters ponúka pragmatické predikcie
Voľby, voľby a ešte raz voľby. Práve tie sú najhorúcejšou témou posledných dní a s ich blížiacim sa termínom sa napätie len stupňuje. Spoločnosťou zároveň zatočili niektoré najaktuálnejšie prieskumy volebných preferencií, ktoré na sklonku kampane posadili na prvú priečku veľmi tesne hnutie PS.
S napätím však nesledujú politickú situáciu len Slováci, ale aj celá Európa, či dokonca zvyšok sveta. Záležiac od víťaza sa totiž môže zmeniť zahranično-politické smerovanie Slovenska, ktoré je zároveň súčasťou východného krídla NATO.
Z globálneho hľadiska je Slovensko malou, a tým pádom aj ľahko prehliadnuteľnou krajinou, avšak súčasná situácia ho dostala do hľadáčika tých najväčších a najrelevantnejších svetových médií.
Aktuálne si náš „malý kúsok zeme pod Tatrami“ všimol aj medzinárodný mediálny konglomerát Bloomberg. „Preteky na Slovensku sú tesné, favorit na víťaza stojí pred proeurópskou výzvou,“ píše médium v titulku.
Článok ďalej označuje za doterajšieho favorita Roberta Fica, ktorý sa však v súčasnosti potýka so silnou konkurenciou v podobe „proeurópskeho a proseveroatlantického hnutia PS“.
O Ficovi článok hovorí ako o bývalom premiérovi, ktorý sa snaží dostať naspäť k moci a ktorého kampaň je založená na „vypovedaní ruských sankcií a pomoci Ukrajine“.
The Guardian rozpráva ostro
Dôležitosť slovenských parlamentných volieb však nespozoroval len Bloomberg. Len niekoľko dní dozadu sa Slovensko objavilo aj v článku britského spravodajského webu The Guardian s titulkom „Obrovská búrka: polarizované Slovensko balansuje pred voľbami na ostrí noža“.
Svetoznáme médium si servítku pred ústa nekládlo a kampaň strany Smer-SSD označilo za „krutú, toxickú a založenú na útokoch na politických oponentov“, pričom samotného lídra strany článok nazýva aj „proruským populistom“. The Guardian spomína aj „falošné tvrdenia strany Smer-SSD o štátnom prevrate a zmanipulovaných voľbách“.
„Smer a jeho potenciálni krajne pravicoví spojenci tiež pracovali na tom, aby sa práva LGBTQ+ stali ústrednou témou volieb, keďže spozorovali silný potenciál mobilizácie základného volebného obvodu. Viac ako polovica obyvateľov Slovenska žije v konzervatívnych malých mestách alebo na vidieku a často nedôveruje progresívnym hodnotám, ktoré sa v relatívne malých mestách čoraz viac šíria,“ hodnotí kampaň ďalej.
The Guardian taktiež pripomína obvinenie zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, ktorému Robert Fico v minulosti čelil. „Ale slovenský proruský generálny prokurátor zasiahol a stiahol obžalobu,“ píše denník.
Reuters má o sľuboch pochybnosti
Do tretice o slovenských parlamentných voľbách písala aj agentúra Reuters. Tá, podobne ako The Guardian, vykresľuje Fica ako „proruského a radikalizovaného bývalého pragmatika“. Taktiež niekoľkokrát cituje vyhlásenia expremiéra z jeho početných straníckych mítingov: „Sme mierumilovná krajina. Na Ukrajinu nepošleme už ani jeden náboj.“
Reuters taktiež píše, že niekoľko diplomatov z krajín Západu si všíma obavy, ktoré Ficova kampaň vyvoláva u spojencov Slovenska. „Fico by sa mohol spojiť aj s maďarským premiérom Viktorom Orbánom, ktorý si udržiava úzke vzťahy s Ruskom, čo zvyšuje vyhliadky na ďalšie strety s Bruselom v súvislosti s právnym štátom, vojnou na Ukrajine a migráciou,“ špekuluje ďalej svetoznáma agentúra.
Pripomína však, že Robert Fico bol historicky vždy pragmatickým lídrom, čo núti niektorých diplomatov myslieť si, že predseda Smeru by s naplnením svojich sľubov minimálne váhal. Reuters taktiež dodáva, že Slovensko sa v súčasnosti nenachádza v najlepšej ekonomickej situácii a potrebuje eurofondy, ktoré by však na základe porušovania pravidiel právneho štátu mohli byť Bruselom pozastavené.
Zdroje: The Guardian, Bloomberg, Reuters