Slovenské vynálezy ohurujú arabských šejkov. Na výstave v Dubaji bodujeme aj u miestnej polície
- Firma, ktorá vyrába vírnik Nisus, rokuje s dubajskou políciou a so svetovými bezpečnostnými zložkami o možnej spolupráci
- Úspechu sa tešili aj ďalšie malé lietadlá či softvér a komponenty
- Lákadlami boli tiež Viper SD4, ktoré patrí k najbezpečnejším lietadlám v Európe, či lietadlo Ultralight Shark, ktoré je najrýchlejšie
- Úspech tiež zožal unikátny softvér od spoločnosti NG Aviation či letecký simulátor od Virtual Reality Media
- Firma, ktorá vyrába vírnik Nisus, rokuje s dubajskou políciou a so svetovými bezpečnostnými zložkami o možnej spolupráci
- Úspechu sa tešili aj ďalšie malé lietadlá či softvér a komponenty
- Lákadlami boli tiež Viper SD4, ktoré patrí k najbezpečnejším lietadlám v Európe, či lietadlo Ultralight Shark, ktoré je najrýchlejšie
- Úspech tiež zožal unikátny softvér od spoločnosti NG Aviation či letecký simulátor od Virtual Reality Media
Minulý týždeň sme informovali o úspechu nášho vírniku Nisus od spoločnosti Joker Trike (Nisus Aero) na veľtrhu Expo Dubaj. Futuristický vírnik vzbudzuje medzinárodnú pozornosť a zaujal aj manželov Geissenovcov či šejka Muhammada bin Rášid Ál Maktúma, ktorý je viceprezident a premiér Spojených arabských emirátov a emir Dubaja.
Spoločnosť aktuálne rokuje s dubajskou políciou a s medzinárodnými bezpečnostnými zložkami o možnej spolupráci. Vďaka svojej schopnosti letieť pomaly približne 30 – 35 kilometrov za hodinu, je stroj je ideálny na pozorovacie misie, ochranu štátnych hraníc, monitoring dopravnej situácie, záchranné akcie, ale aj vyhliadkové lety a športové lietanie. V budúcnosti by mohol slúžiť aj ako lietajúci taxík.
Letectvo je jedna z hlavných línií slovenskej účasti
Úspech však nebudí len náš vírnik, ale aj iné spoločnosti, ktoré uspeli v medzinárodnej konkurencii v globálnom leteckom priemysle
„Skúsenosti a inovácie našich firiem potvrdzujú, že priemyselná budúcnosť Slovenska je aj v letectve, konkrétne vo vývoji malých lietadiel, simulátorov či leteckých komponentov. Aj preto Ministerstvo hospodárstva SR pri príprave prezentácie krajiny na Expo Dubaj zvolilo tému letectva ako jednu z hlavných línií našej účasti,“ povedala o tematickom dvojtýždňovom bloku venovanom letectvu generálna komisárka expozície SR na Expo 2020 Dubaj, Miroslava Valovičová.
„Prezentujeme svetu inovatívne slovenské firmy a ich úspešné príbehy. Inovácie a exponáty v segmente letectva, za ktorými stoja naše firmy, majú medzinárodný úspech a už sa nám rysujú aj reálne zmluvné partnerstvá,“ dodáva Valovičová.
Viper SD4 patrí k najbezpečnejším lietadlám v Európe
Zaujali aj ultraľahké športové lietadlá z dielne prešovskej firmy Tomark Aero, ktoré v minulosti dostali niekoľko ocenení a lietajú v Škandinávii, na Novom Zélande či v USA.
Jeden z ich modelov, Viper SD4, sa môže pýšiť veľkou bezpečnosťou, dokonca získal ako prvé lietadlo na Slovensku, a zároveň ako jedno z mála lietadiel v Európe, typový certifikát Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva EASA.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Dizajn lietadla Tomark Viper SD4 spôsobuje, že lietadlo je vhodné pre skúsených takisto ako aj začínajúcich pilotov. Poskytuje tiež vysoko pokročilé letecké navigačné a komunikačné monitorovacie systémy.
Okrem toho sa posádka lietadla môže spoľahnúť na záchranný padákový systém pre celé lietadlo (AEPS).
Slovenský dolnoplošník je najrýchlejším lietadlom na svete vo svojej kategórii
Úspech zožal aj dolnoplošník Ultralight Shark od Shark Aero, ktorý sa pýši titulom najrýchlejšieho lietadla na svete vo svojej kategórii. Priemerne letí rýchlosťou 250 km/h, pričom rekord drží Francúz Eric Barberini, ktorý s ním dosiahol rýchlosť až 303 km/h.
Shark bol vyvinutý na základe 100-ročných česko-slovenských skúseností a tradícií v leteckom priemysle. Jeho inovatívny dizajn, nekompromisná optimalizovaná aerodynamika a moderné technológie zaručujú maximálnu rýchlosť cez 300 km/h, dojazd až 2 500 km a výdrž vyše 12 hodín.
Zaujal aj letecký softvér či simulátor
Slováci ale nestratili ani pri modernej technológii v letectve. Slovenská spoločnosť NG Aviation, vyvíja softvérový produkt umožňujúci využívať AIXM 5.1 digitálne dáta na riadenie letovej prevádzky. Vďaka tomuto produktu je riadenie letovej prevádzky bezpečnejšie a efektívnejšie. Prispieva tiež k znižovaniu emisií a k celkovému zvýšeniu prepravných kapacít.
V roku 2016 dostala firma NG Aviation ocenenie ESA BIC v Prahe, čím získala oficiálnu podporu Európskej Vesmírnej Agentúry (ESA).
Veľmi obľúbený exponát v Slovenskom pavilóne je aj letový simulátor od firmy Virtual Reality Media. Vyhľadávajú ho všetky vekové skupiny návštevníkov.
Spoločnosť Virtual Reality Media, so sídlom v Trenčíne, sa špecializuje na simulátory letovej a pozemnej techniky a počas viac ako 25-tich rokov činnosti dodala výcvikové simulátory klientom na piatich kontinentoch, vrátane letectva USA.
VRM simulátor prezentovaný na Expo Dubaj využíva inovatívne digitálne simulačné technológie, 3D vizualizácie, výkonné grafické stanice a interaktívne systémy, ktoré umožňujú globálny letecký výcvik blížiaci sa podmienkam v reálnom svete.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Slovakia Expo Dubai 2020