Slovenské vzťahy prekypujú žiarlivosťou a toxickosťou. Red flags dostáva častejšie konkrétne pohlavie (ROZHOVOR)
- Nájsť si správneho partnera môže byť problém
- Všade navôkol totiž „číha“ toxicita a žiarlivosť
- Psychologička vysvetľuje, ako fungujú dnešné vzťahy
- Nájsť si správneho partnera môže byť problém
- Všade navôkol totiž „číha“ toxicita a žiarlivosť
- Psychologička vysvetľuje, ako fungujú dnešné vzťahy
Začínať vzťah môže byť riskantné. Po niekoľkých mesiacoch sa totiž môže z človeka stať niekto úplne iný. To vedie k ďalším sklamaniam, strate nádeje a myšlienkám, že hľadať si lásku je zbytočné.
Môže za to dnešná rýchla doba, v ktorej je udržanie si zdravého a spokojného vzťahu výzvou. Dôvodom sú mnohé faktory ako toxickosť, žiarlivosť alebo hádky, ktoré sprevádzajú Slovákov na každom kroku. Kde však hľadať rozdiely medzi zdravou žiarlivosťou a hádkami alebo prečo dnešné partnerské vzťahy tak často zlyhávajú?
S rôznymi otázkami o vzťahoch ovplyvnených 21. storočím sme sa obrátili na skúsenú odborníčku a psychologičku Barboru Brzákovú Krelovú zo psychologickej poradne Mojra, ktorá nám danú tému objasnila.
Prešli sme si rôzne situácie, ktoré v partnerských vzťahoch môžu vzniknúť, a budeme sa snažiť nájsť cesty, ako im čeliť, keďže bez harmonického vzťahu nie je možné viesť plnohodnotný partnerský život.
- Kedy a ako vzniká závislosť na vzťahoch?
- Ako môžu byť konflikty prospešné pre vzťah?
- Ako vznikajú toxické vzťahy a dá sa im nejako vyhnúť?
- V čom robia Slováci najväčšiu chybu vo vzťahoch?
- Ako spoznať človeka závislého od jeho rodičov?
- Kedy je správny čas sa rozísť?
Prečo ste sa rozhodli pomáhať ľudom v partnerských vzťahoch?
Ako psychologička som začínala pracovať s detskou klientelou. Postupom času som sa dostávala do styku stále viac s dospelými. Vzťahy sú prirodzenou súčasťou života, ocitáme sa v nich dennodenne – či už v pracovných, rodinných, partnerských, kamarátskych. Tým, že sú súčasťou nás, ovplyvňujú nás, reagujeme na ne.
Čoraz častejšie sa ľudia ocitajú v problematických vzťahoch, ktoré nevedia riešiť, a vyhľadajú pomoc odborníka. Aj preto som sa rozhodla vydať touto cestou, pretože bez plnohodnotného vzťahu je život náročnejší.
Chodia za vami viac ženy alebo muži? Čím to podľa vás je?
Stále je silenejšie zastúpené ženské pohlavie. V porovnaní s minulosťou, povedzme pred piatimi rokmi, zaznamenávam nárast počtu mužskej klientely.
Ženy majú väčšiu potrebu veci konzultovať, riešiť, analyzovať, chcú mať jasno. Paradoxne, napriek tomu, že sme ako ľudia komunikatívnejší a máme odbornú pomoc stále viac prístupnejšiu, vzťahy sú menej a menej funkčné.
Čím to podľa vás bude, že za vami v súčasnosti chodí viac mužov? Sú muži vo vzťahoch menej zorientovaní?
Muži majú podľa mňa potrebu menej riešiť takéto problémy s niekým cudzím. Žena, keď má vzťahový problém, rieši to s celým svojím okolím, s rodinou, priateľkami i kolegyňami. Má potrebu analyzovať, pochopiť to, preto sa obracia na odborníka.
Muži to majú inak, akosi jednoduchšie. Niečo skončí, berú to ako koniec. Bodka. Keď je problém, sú racionálni, nevstupujú do ich riešenia natoľko emócie a analýza. Vedia si veci uzavrieť, usporiadať sami.
Existujú ľudia, ktorí sa dajú do vzťahu a už po týždni sa minimálne jeden z nich vidí pri oltári. Čo si myslíte o takýchto vzťahoch?
Áno, stretávam takých ľudí. Chcú všetko hneď, lásku a manželstvo. Myslia si, že keď prvý týždeň veci fungujú podľa ich predstáv, budú tak fungovať celý život, alebo sa im predstava aktuálne dokonalého páči a nechcú o ňu prísť.
Nemajú trpezlivosť vzťahy budovať, poznávať sa postupne. Dnešná generácia nedokáže čakať. Nie je zvyknutá čakať. Ste hladný, objednáte si jedlo. Nudíte sa, máte sociálne siete a internet. Generácia, ktorá momentálne vyrastá, nielenže nevie, ale ani nemusí čakať, čo je pri budovaní vzťahu nevýhodou.
Ľudia si vzťahy poriadne romantizujú. Aký je podľa vás zdravý pohľad na vzťah, aby aj ten vzťah bol prosperujúci pre oboch?
Máme tendenciu si veci prikrášľovať, je to pohodlnejšie a menej to bolí. Zavrieť oči pred problémami, ktoré sa časom nejak vyriešia. Odkladáme veci a posúvame, ale neriešime.
Zdravý vzťah nás posúva vpred, cítime bezpečný priestor a podporu. Je to miesto, kde ste sami sebou. Takí, akí ste naozaj. Žiadne pretvárky, snaha prezentovať sa pozitívne. Kde sa všetko komunikuje, každý môže povedať svoj názor.
Kde je tá hranica medzi zdravou žiarlivosťou a chorou? Do akej miery je to zdravé?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Kde hľadať hranicu medzi zdravou a chorou žiarlivosťou
- Či je partnerský vzťah s „overthinkerom“ bezpečný
- Prečo muži dostávajú „red flags“ častejšie ako ženy
- Aké „red flags“ dostávajú Slováci najčastejšie
- Aký je rozdiel medzi zaľúbenosťou a láskou
- Prečo dnešné vzťahy mladých tak často zlyhávajú
- Čo si odborníčka myslí o tzv. letných láskach
- Čo sú najčastejšie klišé dnešných vzťahov
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity