Slovenské zdravotníctvo čaká apokalypsa. Matovičov rozpočet je posledný klinec do rakvy, hovoria odborníci
- Sektor zdravotníctva je v žalostnom stave
- Zástupcovia zdravotníckych organizácií preto žiadajú vládu, aby zmenila postoj k financovaniu
- Sektor zdravotníctva je v žalostnom stave
- Zástupcovia zdravotníckych organizácií preto žiadajú vládu, aby zmenila postoj k financovaniu
Sektor zdravotníctva je výrazne podfinancovaný a aktuálny návrh rozpočtu situácii nijako nepomôže. Tlačová konferencia zástupcov zdravotníckych organizácií bola doslova varovným prstom.
Slovenské zdravotníctvo čaká apokalypsa
Počas dnešnej tlačovej konferencie na situáciu upozornili zástupcovia zdravotníckych organizácií, ktorí sa zhodujú na jednom – pokiaľ okolité štáty cez pandémiu financie smerujúce zdravotníctvu navyšujú, my ich okresávame.
Za nešťastné považujú aj rozhodnutie ministerstva financií znížiť počas tohto roka platbu za poistencov štátu o 232,5 miliónov eur. Napríklad v susednom Česku bude platba za poistencov štátu vo výške 77 eur, na Slovensku to bude 31 eur.
Prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR Tomáš Malatinský poukázal na odchod zdravotníkov a chýbajúci personál, ktorý je dôsledkom zanedbania sektoru zdravotníctva.
„Politické reprezentácie deklarujú, ako budú zachraňovať každé zdravotnícke zariadenie. S týmto systémom financovania ale musíme konštatovať, že zdravotníctvo nebude dostupné. Minimálne počas krízového stavu, ktorý tu v súčasnosti je. Keďže hovoríme, že krízový stav sa bude zhoršovať, znamená to že sa blížime ku kolapsu,“ povedal Malatinský.
S podobným scenárom sa stotožňuje aj prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko. Ten v súvislosti s návrhom rozpočtu uviedol, že slovenské zdravotníctvo čaká apokalypsa.
„Ja nevidím inú možnosť a iný výraz. Loď, ktorá sa volá slovenské zdravotníctvo a ešte donedávna chcela ísť rovnakým smerom ako Česko, Poľsko a Maďarsko, týmto rozpočtom otáča kormidlo proti prúdu a smeruje k Ukrajine,“ dodal Marián Petko.
Okrem toho poukázal na to, že Slovensko čaká exodus nie len lekárov ale aj zdravotných sestier, ktoré budú odchádzať z našich nemocníc do Maďarska aj Poľska.
Odmena za druhú a tretiu vlnu?
Prezident Asociácie nemocníc Slovenska Marián Petko si položil otázku, či na podobné kroky budú doplácať pacienti. Odpoveď je podľa jeho slov jasná.
„Žiaľ, kto iný bude na to doplácať ako pacienti? Lôžkoví alebo ambulantní poskytovatelia buď vôbec nebudú fungovať, alebo nebudú mať prostriedky na to, aby zabezpečovali zdravotnú starostlivosť.
Zdá sa mi až neuveriteľné a nepochopiteľné, že slovenská vláda a ministerstvo financií nám chystá takúto odmenu za druhú a teraz aj tretiu vlnu koronavírusu,“ dodal Petko.
K situácii sa ďalej vyjadril aj prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth. Ten objasnil, že za ambulantných poskytovateľov musí uviesť, že máme absolútny nedostatok nie len všeobecných lekárov, ale aj pediatrov, gynekológov a ďalších špecialistov v jednotlivých odboroch.
„Koronakríza nám ukázala, že mnohí naši kolegovia odišli a nemáme za nich náhrady. Do dnešného dňa máme ambulancie, ktoré doposiaľ nikto nenahradil,“ vysvetlil Šóth.
Dodal, že slovenské zdravotníctvo sa stáva neschopným konkurencie oproti iným krajinám. V porovnaní s Českou republikou podľa jeho slov slovenské zdravotníctvo vyzerá, akoby sa vracalo v čase nazad.
Posledný klinec do rakvy
Povzbudivých slov sme sa nedočkali ani od prezidenta Asociácie polikliník a zdravotníckych zariadení Štefana Zelníka. Ten objasnil, že čakacie doby pacientov sú prítomné v dôsledku chýbajúceho zdravotného personálu.
„Ak odídu ďalší, nie len že sa zvýšia čakacie doby, ale môže sa stať, že sa niektorí pacienti na vyšetrenie ani nedostanú,“ hovorí Zelník. Zastáva tiež názor, že pacienti tak za lekármi prichádzajú v zanedbanom stave, keďže ich dovtedy nemal kto liečiť.
Na prichádzajúci kolaps v odvetví zdravotníctva reagovala aj prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová. Tá rozhodnutie o rozpočte vníma ako posledný klinec do rakvy ambulantného sektoru.
„Myslím si, že nepreháňam ak poviem, že pokiaľ štát nezmení prístup k financovaniu ambulancií, za niekoľko rokov nebudeme poskytovať zdravotnú starostlivosť tak, ako sme boli zvyknutí a nebude dostupná pre všetkých.
Budú tu zbytočne trpieť a možno aj zomierať občania Slovenska vo všetkých vekových kategóriách – od malých detí až po seniorov,“ dodala prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov Jaroslava Orosová.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Faceboo/Asociácia súkromných lekárov SR