Slovenské zdravotníctvo zaspalo dobu, no už do 6 rokov sa môže dostať do formy, hovorí minister Lengvarský
- Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes na technologickej konferencii ITAPA rečnil o budúcnosti zdravotníctva
- Mnohými kritizovaná reforma by podľa neho priniesla viac zachránených životov
- Naše zdravotníctvo podľa neho zaspalo dobu, je technologicky zastaralé a pracoviská nedôstojné
- Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes na technologickej konferencii ITAPA rečnil o budúcnosti zdravotníctva
- Mnohými kritizovaná reforma by podľa neho priniesla viac zachránených životov
- Naše zdravotníctvo podľa neho zaspalo dobu, je technologicky zastaralé a pracoviská nedôstojné
Už druhý deň prebieha v Bratislave najväčšia technologická konferencia Slovenska – ITAPA, na ktorej sa dnes pred rečnícky pult postavil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
„Nechceme sa vyhovárať na pandémiu. Áno, už druhý rok sa v nemocniciach boríme s enormným počtom pacientov s COVIDom, odsúvame plánované operácie a zákroky, personál je vyčerpaný – psychicky aj fyzicky.
A, áno, v takejto dobe to vyzerá tak, že je akoby dôležitejší dnešok a nie zajtrajšok. Mám však pocit, že zo dve desaťročia sa viac myslelo na dnešok ako zajtrajšok – aj bez pandémie. Zaspali sme,“ povedal poslucháčom.
Po kritike, aké máme technologicky zastaralé nemocnice, ktoré sú v nevhodných budovách s nedôstojnými priestormi – ako pre pacientov, tak i pre personál – postupne prešiel na tému reformy zdravotníctva.
Tá je hlavnou témou jeho rezortu už niekoľko mesiacov, no postavili sa proti nej aj niektorí koaliční partneri – najmä predseda parlamentu Boris Kollár.
Súčasťou reformy, do ktorej sa plánuje naliať 1,5 miliardy eur, má byť okrem výstavby a rekonštrukcie niektorých nemocníc aj takzvané „centralizovanie špeciálnych úkonov do konkrétnych centier“. Inými slovami, niektoré úkony sa budú robiť len vo vybraných nemocniciach, v tých zvyšných sa zrušia.
Mnohým sa pochopiteľne nepáči, že pacienti budú musieť za jednotlivými úkonmi viac cestovať – do iných miest i časti Slovenska, vláda však sľubuje, že budú kvalitnejšie než doteraz.
Objavili sa aj tvrdenie, že niektoré nemocnice sa reformou zrušia úplne, to však Lengvarský niekoľkokrát poprel, aj na dnešnej konferencii.
Tým však kritikov neumlčal, tí dnes tvrdia, že reforma spraví z niektorých nemocníc „doliečováky“, kde pomaly neostanú ani postele pre pacientov.
Minister zdravotníctva dnes zdôraznil, že okrem kvalitnejších služieb, lepších, modernejších prístrojov, bude reforma znamenať aj viac zachránených životov.
„O 6 rokov sa môže naše zdravotníctvo dostať do oveľa lepšej formy a priblížiť sa tak vyspelým krajinám EÚ. Európska únia nám na tieto zmeny dáva 1,1 miliardy eur! Niekedy mám pocit, že únia viac myslí na naše deti ako my samotní. Akoby sme zabúdali, že všetko, čo robíme teraz, je najmä pre ne. Ako dobrí rodičia chceme predsa pre ne iba to najlepšie. Tak to, prosím, aj tak robme,“ dodal v závere.
Čítajte viac z kategórie: Politika