Slovenské ženy nepatria len „do kuchyne“. Spoznaj naše najvplyvnejšie a najbohatšie „business women“

  • Slovenky sa v oblasti biznisu rozhodne nemajú za čo hanbiť
  • Forbes predstavil nové rebríčky najvplyvnejších Sloveniek v biznise
  • Nájdeš v ňom i ženy zo zahraničia pôsobiace u nás
Na snímke sú podnikateľky sediace pri stole a Slovenka Márie Blašková v rebríčku top podnikateliek na Slovensku
Ilustračná foto. Na snímke Slovenka Mária Blašková (vpravo) Unsplash/CoWomen Flickr/UNICEF Slovakia
  • Slovenky sa v oblasti biznisu rozhodne nemajú za čo hanbiť
  • Forbes predstavil nové rebríčky najvplyvnejších Sloveniek v biznise
  • Nájdeš v ňom i ženy zo zahraničia pôsobiace u nás

Slovenský Forbes sa pozrel na slovenské podnikateľky a zostavil rebríček, ktorý zoradil tie najúspešnejšie. Ide o top manažérky, či už Slovenky alebo ženy zo zahraničia pôsobiace u nás, ale aj vplyvné podnikateľky, startupistky a partnerky významných spoločností.

Všetky výsledky vyplývajú z údajov Finstatu z roku 2021, no čo sa týka startupov, úlohu zohrával i dosiahnutý objem investícií a biznisový potenciál. 

Ženy v slovenskom biznise skutočne nesú obrovskú zodpovednosť, aj ak sa to na prvý pohľad nezdá. Firmy, kde ženy zohrávajú kľúčové úlohy, pribúdajú a ani v našej krajine ich nie je málo. Stále však možno konštatovať, že prevaha mužov je viditeľná. 

Forbes uvádza, že silné líderky, významné manažérky či vplyvné ženské postavy sa na Slovensku nájdu vo veľkých korporáciách aj finančných inštitúciách. Taktiež nemožno odhliadnuť od súkromných spoločností, ktoré ženy často zakladajú či spoluzakladajú.

Silná je aj oblasť startupov, kde ženy podnikateľky vynikajú a rozhodne ich v tejto sfére nie je málo.

Úspešné Slovenky

Slovenky, ktoré sa radia medzi úspešné podnikateľky, nájdeme vo vedúcich pozíciách domácich i medzinárodných startupov. Z pozícií partneriek konzultačných či advokátskych spoločností radia celej škále firiem.

„Po rokoch poznačených pandémiou sa vlaňajšok najvýraznejšie niesol v znamení vojny na Ukrajine, čo je udalosť so zásadným dopadom na takmer všetky sféry podnikania nielen na Slovensku. V našich rebríčkoch sme však tento vplyv – aspoň z pohľadu finančných výsledkov spoločností – ešte nezachytili, keďže pri uzatváraní výberu Top žien v slovenskom biznise väčšina firiem ešte výsledky na rok 2022 nemala k dispozícii,“ vysvetľuje redaktorka časopisu Forbes Martina Jurinová.

„Pri tvorbe rebríčka sme tak vychádzali z hospodárskych výsledkov za rok 2021. Naše rozhodovanie ovplyvnila aj pozícia, ktorú jednotlivé ženy vo firmách zastávajú, pričom napríklad v prípade korporácií sme väčšiu váhu pripisovali ženám na pozíciách ako CEO, CFO či COO,“ podotkla spoluautorka rebríčkov.

Rebríček

Rebríčky, ktoré Forbes tento rok zostavil, sa líšia od tých predošlých. Je v ňom badateľný metodologický rozdiel, pretože sa v ňom nachádzajú i zahraničné top manažérky, ktoré aktívne pôsobia na Slovensku. Predošlé roky sa brali do úvahy len Slovenky.

Prvý raz sa tak v rebríčku ocitla CFO spoločnosti Orange Slovensko Eve Bourdeau. Taktiež v ňom spozoruješ meno Albena Georgieva, ktorá je prevádzkovou riaditeľkou maloobchodného reťazca Billa.

Tvrdá práca a podnikateľská šikovnosť, ale aj dedičstvo či majetky po manželoch. Miliónové majetky žien zo zoznamu najbohatších podnikateliek Slovenska majú pestrý pôvod,“ píše redaktor časopisu Forbes Tomáš Nejedlý. 

V zozname sa nachádzajú osoby s pevnou pozíciou medzi top podnikateľkami, ako napríklad Márie Blašková či Adriana Borutová. K nim pribudla napríklad Alexandra Kasperová a ďalšie podnikateľky, ktoré svoje aktíva budovali vlastnými silami z úplnej nuly.

Partnerky právnických a konzultantských spoločností

Redakcia Forbes podotýka, že na tohtoročnom rebríčku vidno, že práca v oblasti consultingu už dávno nepripadá iba mužom. Do zoznamu sa totiž dostalo desať partneriek právnických a konzultantských spoločností. Spoločnosť Grant Thornton sa dokonca môže pochváliť rovnomerným pomerom partnerov a partneriek. V rebríčku ju reprezentuje Slovenka Silvia Hallová.

V zozname nájdeš i zastúpenie firiem z Veľkej štvorky, ktoré ti poradia, ako optimalizovať procesy, udržať si ľudí vo firme, ale aj ukončiť komplikovaný pracovný pomer.

Forbes pripomína, že dáta určené na zostavenie rebríčkov pochádzajú z Finstatu a údajov o tržbách a ziskoch spoločností, v prípade finančných inštitúcií o dáta ako predpísané poistné.

Pri ženách v startupoch sme pri výbere top desiatky zohľadnili nielen veľkosť investícií, ale aj potenciál ich biznisu. Detailnú metodológiu uvádzame jednotlivo pri každom rebríčku,“ dodáva časopis.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TS/Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá