Slovenskí absolventi sú ambicióznejší. Neboja sa vypýtať si aj tisícový plat

  • Profesia priniesla nové štatistiky očakávaných platov čerstvých absolventov našich vysokých škôl
  • Tie podľa očakávaní prekonali rekordy z minulého roka
  • Mladým Slovákom praje situácia na trhu práce
Súčasní študenti sú priebojnejší, ale pýtajú si neprimeraný plat. (Ilustračný obrázok TASR)
  • Profesia priniesla nové štatistiky očakávaných platov čerstvých absolventov našich vysokých škôl
  • Tie podľa očakávaní prekonali rekordy z minulého roka
  • Mladým Slovákom praje situácia na trhu práce

O tom, ako vnímajú svoje postavenie na trhu práce čerství absolventi, sme písali už niekoľkokrát. Odborníci na personalistiku sa zhodujú, že sú omnoho ambicióznejší ako „staršia“ generácia, sú ochotní vzdelávať sa, chcú primeranú rovnováhu medzi osobným životom a tým pracovným, ale za svoju prácu žiadajú často neprimerane vysoké ohodnotenie.

Vedel si, že druhou pracovnou pozíciou, na ktorú všetci uchádzači prostredníctvom Profesia.sk reagujú najčastejšie, je generálny riaditeľ? Pozície na ktoré najčastejšie reagujú podľa dát Profesie samotní absolventi, sú administratívny pracovník, na druhom mieste je asistent a na treťom mieste obchodný zástupca.

Podľa údajov Profesia.sk si v roku 2018 v priemere pýtali absolventi na pracovných pohovoroch plat vo výške 1 060 eur, čo je oproti predošlému obdobiu nárast o 65 eur a prvýkrát tak bola prekročená hranica 1 000 eur. Rovnako tak túto hranicu prekročila aj priemerná mesačná mzda na Slovensku. V prvom štvrťroku 2019 to bolo 1 023 eur.

zdroj: Profesia

zdroj: ŠR SR

Najviac si pýtajú absolventi Slovenskej technickej univerzity (1 279 eur), absolventi Ekonomickej univerzity (1 137 eur) a Univerzity Komenského (1 117 eur). V TOP 20 absolventov s najvyššími platovými očakávaniami je až 5  fakúlt zo Slovenskej technickej univerzity.

Na opačnej strane rebríčka sa umiestnili absolventi Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave (1 033 eur), banskobystrická Univerzita Mateja Bela (1 004 eur) a Trenčianska univerzita A. Dubčeka v Trenčíne (998 eur).

Zaujímavosťou je, že zamestnávatelia upúšťajú od zverejňovania ponúk, v ktorých by jasne definovali, že hľadajú človeka s ukončeným vysokoškolským vzdelaním. Štatistiky totiž ukazujú, že pracovných ponúk, v ktorých zamestnávatelia vyžadovali maturitu bolo v roku 2018 až 38 % a tých, kde vyžadujú vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa iba 8 %.

Platové očakávania ovplyvňuje podľa analýzy aj skutočnosť, o aké pozície sa absolventi zaujímajú. Nie každý chce pracovať v odbore, ktorý vyštudoval. Absolventi prírodných vied, pedagogiky alebo športu najradšej siahajú mimo svojho odboru a to po administratívnych pozíciách. Túto oblasť označila Národná banka Slovenska za tú, kde sa v poslednom štvrťroku podarilo najviac zvýšiť zamestnanosť.

Zdroj: Profesia, NBS

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá