Slovenskí absolventi sú v zmätku: Nevedia, kedy majú platiť „zdravotku či sociálku“. Týchto 5 rád im vysvetlí, ako na to

  • Maturanti a končiaci študenti už musia čeliť svetu „dospelákov“
  • Sociálna poisťovňa má pre teba potrebné rady
Maturanti
Ilustračné foto TASR/Henrich Mišovič, Dano Veselský
  • Maturanti a končiaci študenti už musia čeliť svetu „dospelákov“
  • Sociálna poisťovňa má pre teba potrebné rady

Moment, keď ti podajú maturitné vysvedčenie či vysokoškolský diplom, si každý z nás pamätá celý život. Ide totiž o moment, kedy roky driny a tlačenia vedomostí do našich hláv vyvrcholia tým, po čom sme celý čas tužili. Koncom študentstva.

Bohužiaľ, až neskôr príde uvedomenie, že dospelý život má mnoho nevýhod a že vlastne ani nevieš, čo od teba chcú Sociálna a zdravotná poisťovňa.

Našťastie, „sociálka“ má pre teba rady, ktoré ti pomôžu prežiť vo svete. Vysvetlia ti, či je potrebné prihlasovať sa do Sociálnej poisťovne hneď, či až po čase, alebo ako a či sa vôbec majú platiť sociálne odvody.

Kedy sa ohlásiť úradu

„Povinnosti voči Sociálnej poisťovni bezprostredne po ukončení štúdia študenti nemajú – čakajú na ich až po uplatnení sa na pracovnom trhu podľa konkrétnej situácie, v ktorej sa ocitnú. Ak začnú na Slovensku pracovať na trvalý pracovný pomer alebo na dohodu, povinnosti voči Sociálnej poisťovni za nich bude plniť ich zamestnávateľ.“

„Ak začnú podnikať, povinné poistenie im posúdi Sociálna poisťovňa až o rok – po podaní daňového priznania za rok 2023. V prípade, že idú pracovať alebo študovať do zahraničia, Sociálnej poisťovni to hlásiť nemusia. Ak sa tak sami rozhodnú, môžu si platiť sociálne poistenie sami dobrovoľne,“ radí poisťovňa. 

Keď po škole odchádzaš do zahraničia

 „Ak si študent po škole plánuje užiť voľno, nepracovať, cestovať doma či po svete alebo na dlhšiu dobu odísť študovať či pracovať do zahraničia, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti (okrem poberateľa sirotského dôchodku, ktorý končí štúdium). Nemusí jej nič nahlasovať, ani sa registrovať a ani si platiť poistné na sociálne poistenie,“ uviedla poisťovňa.

V tomto prípade nikomu nič oznamovať nemusíš. 

Po škole nemáš nárok na podporu v nezamestnanosti

Tento nárok by si mal iba v prípade, ak by si bol predtým 730 dní dobrovoľne poistený. Nárok na podporu v nezamestnanosti nemáš, pretože štát platí za študenta len zdravotné poistenie.

Dobrovoľné poistenie sa ti však naozaj oplatí. „Ak mu dobrovoľné poistenie trvalo dostatočné obdobie, môže získať napr. nárok na dávky v nezamestnanosti. Pri tejto dávke musí získať najmenej 730 dní poistenia a zároveň sa evidovať na úrade práce,“ uvádza poisťovňa. Poistiť sa môžeš v Sociálnej poisťovni od 16 rokov.

Ak končíš alebo prerušuješ štúdium so sirotským dôchodkom

Takýto úkon musíš oznámiť Sociálnej poisťovni. „Ak to neurobí, bude povinný vrátiť sumy sirotského dôchodku, ktoré mu Sociálna poisťovňa vyplatila navyše, keďže mu už nepatrili. Sociálna poisťovňa zistí túto skutočnosť z registra ministerstva školstva s mesačným oneskorením,“ varuje poisťovňa.

Nárok na vypletenie sirotského dôchodku totiž zaniká ukončením štúdia, pretože už nejde o nezaopatrené dieťa.

Ak nezačínaš po škole pracovať, ale brigádovať

V tomto prípade nie je zodpovednosť v tvojich rukách, pretože oznamovaciu povinnosť voči Sociálnej poisťovni si musí splniť zamestnávateľ. 

„Povinnosti zaňho bude automaticky plniť zamestnávateľ, ktorý ho prihlási do Sociálnej poisťovne, a bude zaňho platiť aj poistné na sociálne poistenie z dohodnutej mzdy (vymeriavacieho základu),“ uviedla Sociálna poisťovňa.

Ak začínaš podnikať

Povinnosti vzniknú až v roku 2025 podľa daňového priznania za rok 2024. „Ak študent začne po škole podnikať, povinnosti prihlásiť sa do Sociálnej poisťovne a platiť poistné na sociálne poistenie mu vzniknú až na budúci rok (2025) podľa dosiahnutých príjmov z podnikania uvedených v daňovom priznaní za rok 2024,“ doplnila Sociálna poisťovňa.

So zdravotkou je to inak >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: TS/Sociálna poisťovňa, VŠZP

Najnovšie videá

Trendové videá