Slovenskí branci pobehujú ozbrojení po lesoch, šíria nenávisť o Rómoch a LGBTI. Sú bezpečnostné riziko, vravia odborníci

  • Slovenskí branci za hrozbu považujú utečencov, LGBTI komunitu, Rómov a najnovšie aj hnutie Antifa
  • Odborníci hovoria o bezpečnostnom riziku
Slovenskí branci
FB/Slovenskí branci
  • Slovenskí branci za hrozbu považujú utečencov, LGBTI komunitu, Rómov a najnovšie aj hnutie Antifa
  • Odborníci hovoria o bezpečnostnom riziku

Branci sú podľa vlastných slov na Facebooku vlastenci, ktorí túžia brániť svoju vlasť. Pred čím, to nikto nevie. Z ich statusov na Facebooku možno vyčítať, že za hrozbu považujú utečencov, LGBTI komunitu, Rómov a najnovšie aj hnutie Antifa, ktoré označujú za teroristickú organizáciu.

Hnutie vzniklo v roku 2012, jeho zakladateľom je Peter Švrček, ktorý má dve tváre. Jednu pred novinármi, druhú súkromnú, ktorú ukazuje len svojmu najbližšiemu okoliu.

Aktívnych členov je okolo 100 až 150

Počet  aktívnych členov, ktorí sa pravidelne zapájajú do činnosti SB, odhaduje riaditeľ nezávislého think tanku Stratpol Matej Kandrík na 100 až 150, pričom podotýka, že ich podstatne viac prešlo výcvikom, ale ich záujem postupne opadol.

Režisér dokumentu o Slovenských brancoch s názvom Až přijde válka Jan Gebert odhaduje vek brancov na 15 až 50 rokov. Branci sú podľa neho prevažne mužská organizácia, no nájde sa aj pár výnimiek. Na svojej webovej stránke sami branci zverejnili rozhovor s členkou Zuzanou, ktorá  uvádza, že vstúpila do organizácie, lebo sa cíti ohrozená likvidáciou národných štátov.

zdroj: Facebook/Peter Švrček

Okrem toho sa môže čitateľ dozvedieť, že Zuzka sa cíti ako Slovanka a verí v tradičné hodnoty, pri čítaní rozhovoru nájdeš mnoho gramatických aj štylistických chýb.

Sú skrytí za občianske združenie 

Peter Švrček založil v roku 2016 aj občianske združenie Naša vlasť je budúcnosť, prostredníctvom ktorého zastrešuje aj aktivity Slovenských brancov.

„Cieľom Slovenských Brancov, tak ako ho deklarujú, je vybudovanie občianskej apolitickej domobrany. To avšak nemá žiadnu oporu v platných zákonoch a ak by sa rozhodli reálne niekde zakročiť, bolo by to v rozpore so zákonom. Do roku 2016 z právneho hľadiska ako organizácia neexistovali,“ uviedol Matej Kandrík.

„Od roku 2016 ich zaštiťuje občianske združenie, v ktorého stanovách ale nenájdeme explicitnú zmienku o SB, len všeobecné formulácie o pestovaní vlastenectva či budovania brannosti. Fakty sa majú tak, že veľká časť ich verejnej komunikácie je postavená na vytváraní dojmov, ale reálne vykonávať deklarované aktivity právne nemôžu,“ doplnil šéf think tanku.

Moslimovia na Slovensku sú stále bez mešity. Islam Slováci vnímajú ako strašiaka a hrozbu, nemajú na to dôvod

Vo svojich stanovách má združenie uvedené problematické ciele, napríklad ochranu hraníc, ochranu zdravia a majetku občanov SR.

Organizácia sa tak mohla prostredníctvom občianskeho združenia v minulosti zúčastniť rôznych obecných osláv alebo prednášala na škole a učila deti strieľať zo zbrane, čo vyvolalo veľké zdesenie verejnosti. Organizácia učila deti strieľať na školách už v roku 2015, ešte predtým, než sa registrovala za občianske združenie, na takéto konanie tak nemala žiadnu legitimitu.

Arzenál ako Ozbrojené sily nemajú, no predstavujú bezpečnostnú hrozbu

Výzbroj Slovenských brancov sa nedá porovnávať s Ozbrojenými silami Slovenskej republiky. Zväčša pri tréningoch používajú expanzné zbrane, ktoré vyzerajú ako smrtonosné a môžu tak ľudom naháňať strach.

„Môžeme predpokladať, že niektorí členovia SB ako súkromná osoba majú zbrojný preukaz a vlastnia strelné zbrane. Samozrejme, držba zbrane je regulovaná a podlieha mnohým obmedzeniam. Pre fyzickú osobu je prakticky nemožné legálne vlastniť zbrane, aké majú vo výzbroji OS SR,“ hovorí Kandrík.

Peter Švrček absolvoval výcvik u ruských kozákov v roku 2012. Do Ruska v súčastnosti chodia na výcvik aj neonacisti z Nemecka a ďalších krajín Európskej únie, kde cvičia streľbu a boj z blízka, informovala Mladá fronta DNES.

AKTUÁLNE: Končí zákaz nedeľného predaja, Slováci môžu slobodne cestovať už aj do Poľska

Bývalý minister obrany SR Peter Gajdoš  povedal, že slovenskí branci sa „hrajú na vojakov“, no zároveň ich označil za bezpečnostnú hrozbu pre Slovensko. Za hrozbu ich pritom považujú aj mnohí bezpečnostní analytici.

Problematické sú podľa Kandríka politické ambície Petra Švrčka, ktoré by sami o sebe boli v poriadku, keby nezastával aj funkciu veliteľa Slovenských brancov.

„Politické strany  či hnutia s paramilitárnym krídlom sme tu už mali a nikdy to nedopadlo dobre. Ďalším problémom je, že v minulosti sa okolo SB zvykli vo zvýšenej miere objavovať jednotlivci s radikálnymi až extrémistickými názormi. Možnosť, že takto naladený jednotlivec získa prostredníctvom SB výcvik, je reálna a znepokojivá. Ostatne, jeden ich bývalý člen sa takto objavil po boku proruských separatistov na východnej Ukrajine,“ uviedol Kandrík.

Režisér Jan Gebert vidí nebezpečenstvo v kombinácii zastávania záujmov Ruska, pričom spochybňujú Európsku úniu, liberálnu demokraciu a volajú po silnej autorite. Zároveň sú paralelnou vojenskou štruktúrou mimo kontrolu štátu.

Problematický je aj vzťah brancov k Rusku a Putinovi

Veliteľ Slovenských brancov sa snaží pred médiami pôsobiť apoliticky a odmieta, že by bol za vystúpenie Slovenska z EÚ či z NATO. V súkromí a na sociálnych sieťach už tak nepôsobí.

Z Gebertovho dokumentu je jasné, že má politické ambície. Politicky pôsobí aj facebooková stránka občianskeho združenia Naša vlasť je budúcnosť, kde napríklad uverejňujú príspevky typu „Igor Matovič nemá moju dôveru“ alebo „Zastavme nákup stíhačiek“.

Problematický je aj vzťah brancov k Rusku a Putinovi. 

Slovenka pobavila celú krajinu, prišla do McDrive na koni. Prezradila, koľko stojí výlet do mekáča

Slovenskí branci spolupracujú so slovenskou odnožou ruského motorkárskeho klubu Noční vlci, známou hlavne pre spojenie s prezidentom Vladimírom Putinom, pričom šéf Nočných vlkov Alexandr Zaldostanov je na sankčnom zozname EÚ. Slovenskí branci používali na výcvik areál Nočných vlkov v Dolnej Krupej, kde sa nachádzali vyradené tanky, obrnené transportéry a ďalšia vyradená armádna technika.

„Ich politické názory a hodnoty im netreba upierať, ale treba si uvedomiť, že svojim profilom nie sú ani spolok záhradkárov, ani diskusný klub,“ povedal na margo politických hodnôt smerujúcim k Rusku Matej Kandrík.

Chýbajúci zmysel života a ideál

Čo motivuje ľudí, aby sa k nim pridali? Ján Gebert si myslí, že je to práve chýbajúci zmysel života a ideálu. „Množstvu ľudí chýba v živote zmysel a ideál, ktorý by presahoval ich napríklad dosť obyčajné životy. Švrček im tento presah dáva, v brancoch získajú pocit, že sa stávajú ochrancovia národa,“ vysvetľuje režisér.

Bývalý minister obrany Peter Gajdoš podal podnet na Generálnu prokuratúru SR, aby preskúmala činnosť Slovenských brancov a pridal aj ďalšie kroky, ktoré majú obmedziť fungovanie SB.

zdroj: Slovenskí branci

Gajdoš priznal, že so Slovenskými brancami trénujú aj profesionálni vojaci OS SR. Profesionálnych vojakov trénujúcich s brancami plánoval prepúšťať. Na zamedzenie pôsobnosti profesionálnych vojakov v pôsobnosti SB a zneužívaniu vojenských uniforiem a znakov sa zmenila legislatíva. Na otázky či k plánovanému prepúšťaniu profesionálnych vojakov došlo a v akom rozsahu nám Ministerstvo obrany SR priamo neodpovedalo.

Ministerstvo nekonkretizuje

Ministerstvo obrany SR vo svojej odpovedi odmietlo konkretizovať svoje ďalšie kroky a postupy týkajúce sa Slovenských brancov. Rezort uviedol iba toľko, že vyhľadáva osoby ohrozujúce bezpečnosť v krajine, a medzi ne môžu patriť aj paramilitantné zoskupenia.

Vyjadrenie Ministerstva:

V tejto súvislosti bol už v minulosti podaný podnet na Generálnu prokuratúru SR vo veci preskúmania zákonnosti polovojenskej organizácie Slovenskí branci, a to z dôvodu ich výcviku a prípravy občanov s nejasným cieľom, ako aj možného zneužívania vyradenej bojovej techniky ozbrojených síl a znakov Ozbrojených síl SR.

Zároveň, rezort obrany podnikol viaceré kroky, ktoré smerovali k zamedzeniu participácie profesionálnych vojakov na činnostiach zoskupení, akými sú aj Slovenskí branci. Dôležitou zmenou bola tiež úprava platnej legislatívy, v rámci ktorej je neoprávnené použitie vojenských uniforiem a označenia sankcionované. Za obranu Slovenskej republiky zodpovedajú Ozbrojené sily SR, a preto je vylúčené, aby túto úlohu nahrádzali akékoľvek vojenské alebo polovojenské zoskupenia, ktoré sa stavajú do pozície „alternatívy“ voči ozbrojeným silám, a aj takýmto spôsobom podkopávali autoritu štátu vrátane vyvolávania napätia a neistoty v spoločnosti.

Tieto aktivity môžu ohrozovať spoločné úsilie štátu pri obrane SR a taktiež viesť k zneužitiu jeho národných záujmov a predovšetkým bezpečnosti. Profesionálna služba v Ozbrojených silách SR, dobrovoľná vojenská príprava a aktívne zálohy sú v súčasnosti jediným legálnym spôsobom, ako sa môžu občania pripraviť na obranu vlasti.

Článok bol pôvodne vydaný 19. júna 2020.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Slovenskí branci, Denník N, Radovan Bránik, Ján Benčík, Mladá fronta DNES, Stratpol, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá