Slovenskí farmári čelia zdrvujúcim stratám. Na poliach udrela kalamita, devastuje úrodu

  • Slovenskí farmári čelia masívnej invázii hrabošov, ktorá ničí úrodu po celej krajine
  • Straty dosahujú milióny eur a farmári hľadajú riešenia na ochranu svojich polí
traktor pole zber
Pixabay/PublicDomainImages
  • Slovenskí farmári čelia masívnej invázii hrabošov, ktorá ničí úrodu po celej krajine
  • Straty dosahujú milióny eur a farmári hľadajú riešenia na ochranu svojich polí

Slovenskí farmári momentálne čelia vážnym problémom s hrabošmi, ktoré spôsobujú rozsiahle škody na úrode po celej krajine. Tento rok sa kalamita hrabošov prejavila mimoriadne intenzívne, čo vedie k významným stratám pre poľnohospodárov.

V regiónoch južného Slovenska, ako napríklad v levickom regióne, sa poľnohospodári pretekajú s hrabošmi o úrodu. Pestovatelia z oblasti Želiezoviec hlásia, že hraboše zničili značnú časť ich úrody.

Niektorí farmári dokázali z jedného hektára zozbierať len 1 až 1,5 tony ozimného jačmeňa, pričom zvyšok úrody zničili hraboše. Tento trend sa predpokladá aj v ďalších častiach regiónu a pri iných plodinách, informujú tvnoviny.sk.

Rozsah problému

Hraboše ohrýzajú stonky porastov zdola, čo vedie k usychaniu rastlín a zníženiu ich kvality. U repky to znamená nižšiu olejnatosť, čo ďalej znižuje jej trhovú hodnotu.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Levice, Milan Halmeš, uvádza, že takáto kalamita hrabošov je v tomto regióne bezprecedentná, píšú Hospodárske Noviny.

Na snímke je traktor pri žatve.
zdroj: Samuel Lisický

Finančné dopady

Rok 2023 bol pre poľnohospodárov finančne náročný, pričom realizačné ceny sa prepadli aj o desiatky percent. Tento rok sa zdá, že úrody nebudú nadpriemerné, čo ohrozuje rentabilitu pestovania.

S nízkymi výnosmi z hektára, ktoré niekedy nedosahujú ani 2 tony, sa situácia pre farmárov stáva neudržateľnou. Halmeš prirovnáva túto situáciu k živelnej pohrome.

Ďalšie výzvy

Okrem hrabošov čelia farmári aj iným výzvam, ako sú plesňové ochorenia v dôsledku intenzívnych zrážok a ľadovcov. Tieto podmienky vytvárajú ideálne prostredie pre rast plesní, čo ďalej znižuje kvalitu úrody.

Predseda Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Galanta, Peter Horváth, uvádza, že mnohé porasty pšenice sú napadnuté plesňami, čo bude možné zhodnotiť až po ich skladovaní.

Ceny komodít na svetových trhoch, najmä repky a pšenice, v posledných týždňoch klesajú. Obchodník s agrokomoditami Jozef Rebro vysvetľuje, že ceny reagujú na pozitívne správy o vyšších úrodách a osiatych plochách.

Ak sa však ukáže, že výnosy v Európe nebudú také vysoké, ako sa očakávalo, ceny by mohli opäť rásť. To sa ukáže až po pozberaní približne 15 – 20 percent osiatych plôch v Európe, píše portál polinfo.

Dlhodobé riešenia a perspektívy

Dlhodobé riešenia tohto problému zahŕňajú zvýšenú kontrolu populácie hrabošov a lepšie manažovanie poľnohospodárskych praktík.

Vláda a poľnohospodárske organizácie by mali spolupracovať na vývoji efektívnych stratégií na zníženie populácie hrabošov a minimalizáciu škôd na úrode. Investície do výskumu a vývoja nových metód boja proti škodcom môžu tiež pomôcť zlepšiť situáciu v budúcnosti.

Zdroje: tvnoviny.sk, HNonline, polinfo

Najnovšie videá

Trendové videá