Slovenskí hydinári varujú pred obrovským zdražovaním: Za jeden druh mäsa a vajcia si v obchodoch priplatíme
- Daň z finančných transakcií podľa hydinárov spôsobí rast cien mäsa
- Kritizujú vládne konsolidačné opatrenia, hydina kvôli nim zdražie
- Daň z finančných transakcií podľa hydinárov spôsobí rast cien mäsa
- Kritizujú vládne konsolidačné opatrenia, hydina kvôli nim zdražie
Konsolidačný balíček je schválený a nespokojné hlasy pribúdajú. Svoje pochybnosti o ňom má aj prezident Peter Pellegrini, no nechýbajú ani hlasy expertov a predstaviteľov jednotlivých dôležitých odvetví. Ako informuje agentúra TASR, vyššia DPH, novozavedená daň z finančných transakcií a ďalšie časti konsolidačného balíčka zvýšia náklady aj na výrobu potravín.
Podľa riaditeľa Únie hydinárov Slovenska (ÚHS) Daniela Molnára sa to všetko premietne do cien hydinových výrobkov. Chovatelia a spracovatelia hydiny predpokladajú, že opatrenia vyplývajúce z konsolidačného balíka spôsobia nárast výrobných nákladov živej hydiny, hydinového mäsa a vajec.
„Rovnako aj zavedenie transakčnej dane spôsobí firmám nárast ročných nákladov v desiatkach až stovkách tisícov eur, v závislosti od veľkosti firmy a jej tržieb. Tieto zvýšené náklady bude nevyhnutné v nasledujúcom roku premietnuť do našich odbytových cien výrobkov,“ priblížil.
„Rovnako vnímame negatívne aj opätovné nezaradenie konzumných slepačích vajec medzi potraviny so zníženou sadzbou dane z pridanej hodnoty (DPH). Vo všetkých okolitých krajinách sú vajcia predávané so zníženou sadzbou DPH, pretože ide o základnú potravinu. Preto sú pultové ceny vajec pre spotrebiteľov v týchto krajinách nižšie ako ceny vajec v Slovenskej republike,“ dodal Molnár.
Konsolidačný balíček
Poslanci schválili konsolidačný balíček vo štvrtok 3. októbra. Zahŕňa napríklad zvýšenie základnej sadzby DPH z 20 na 23 %, ale zároveň aj pokles jej zníženej sadzby z 10 na 5 %. Zavádza sa celkom nová 19-percentná sadzba a zvýši sa aj daň z príjmu právnických osôb od určitej výšky príjmu firiem.
Okrem toho ale parlament schválil aj zákon o dani z finančných transakcií. Tá v skratke znamená, že štát začne zdaňovať platby z účtu na účet aj výbery hotovosti z bankomatov. Výška dane je nakoniec ešte vyššia, než sa uvádzalo v pôvodnom návrhu. Pri transakciách pôjde o 0,40 percenta namiesto 0,35 a pri výberoch z bankomatov o 0,8 percenta namiesto 0,7. Týka sa to firiem a podnikateľov, teda aj živnostníkov.
Súčasťou toho však mala byť aj nová povinnosť pre podniky a obchody. Zákon im mal prikázať akceptovať platbu kartou, no to sa na poslednú chvíľu zo zákona vyparilo.
Ako sme ťa informovali, zákonom by sa dosiahlo to, že Slováci by mohli prakticky všade platiť kartou. Túto povinnosť by mali všetci s registračnou pokladnicou.
Na poslednú chvíľu prešla návrhom zákonná úprava, ktorá túto povinnosť odstránila. Pôvodne mali Slováci mať takmer zaručené, že viac-menej všade zaplatia bezhotovostne. A teda či už kartou, mobilom, inteligentnými hodinkami, prsteňmi a tak ďalej.
Bývalý podpredseda našej vlády a exposlanec europarlamentu Jozef Mihál varuje, že daň z finančných transakcií pochová slovenské firmy a podnikateľov. Má síce za úlohu pomôcť štátu ozdraviť svoj rozpočet, no priamo sa týka podnikateľov a slovenských firiem. To platí aj vtedy, ak majú účty v zahraničí. Slovenské firmy a podnikatelia pre jej zavedenie oslabnú a nebudú schopní konkurovať zahraničným hráčom tak ako doteraz.
Zdroje: TASR, Archív SIU