Slovenskí hygienici varujú: Obľúbené vodné plochy sú tento rok nebezpečné, určite sa v nich nekúp (ZOZNAM)

  • Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva
  • V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk
Rieka Laborec
TASR/Roman Hanc
  • Informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva
  • V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk

Leto je pre mnohých časom relaxu, opaľovania sa či kúpania, a mnohých Slovákov to akosi prirodzene ťahá k vode. Avšak aj počas horúcich dní sa oplatí zostať obozretný a miesta na kúpanie si vyberať, nie každá vodná plocha totiž spĺňa hygienické kritériá.

Na týchto miestach sa radšej nekúp

V 27. týždni malo povolenie na prevádzku 147 umelých kúpalísk a 483 bazénov. V prevádzke je tiež 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou. Okrem toho 56 vodných plôch spĺňa požiadavky na kvalitu vody. O tejto situácii informoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk, píše TASR.

Hygienické požiadavky na kvalitu vody na kúpanie nesplnila vodná nádrž Ružín (Počkaj Beach). Laboratórne analýzy ukázali prekročenie limitných hodnôt ukazovateľov Escherichia coli a črevných enterokokov. Po intenzívnych zrážkach bolo na vodnej nádrži Ružín (Gelnica) pozorované veľké množstvo naplaveného odpadu.

vodná nádrž Ružín
zdroj: Reprofoto:Keturist

„Voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Laborec Humenné a Nitrianske Rudno z dôvodu prekročenia medznej hodnoty ukazovateľa črevné enterokoky,“ vysvetľujú hygienici.

Hygienici poukázali aj na Rekreačné stredisko Gazarka Šaštín-Stráže, kde zistili prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl-a. Vodu s mierne zhoršenými vlastnosťami zaznamenali na lokalite Zelená voda – Kurinec, kde okrem zníženej priehľadnosti bola zvýšená koncentrácia chlorofylu-a kvôli prítomnosti rias.

Ich prítomnosť však nie je zdravotne významná. Zníženú priehľadnosť zistili aj na vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, Duchonka, Ružiná – pri obci Divín, Jazero Krpáčovo a Horná Lehota.

Slovensko má množstvo zaujímavých prírodných kúpalísk

Ak sa počas horúcich dní budeš chcieť schladiť vo vode a zároveň tento rok neplánuješ cestovať za dovolenkou k moru, alebo nemáš rád chlórovanú vodu na kúpaliskách, nedávno sme ti priniesli tipy na najlepšie slovenské prírodné kúpaliská. Na týchto miestach si môžeš užiť deň zadarmo alebo za „pár drobných“ a zároveň sa cítiť ako na dovolenke.

Za všetky môžeme spomenúť napríklad Šútovské jazero, to sa nachádza sa v obci Kraľovany, v miestnej časti Rieka. Toto jazero je známe ako Kraľovianske jazero, avšak väčšiu popularitu získalo pod názvom Šútovské jazero.

Okolo jazera sa nachádza viacero pláží, vrátane dvoch väčších s ľahkým prístupom k vode a niekoľkých menších pláží, ku ktorým je prístup náročnejší. Zaujímavé je aj jazero Beňatina. Ide o bývalý zatopený kameňolom, ktorý sa nachádza v katastri obce Beňatina. Beňatina (maď. Vadászfalva, nem. Benethnie) je obec na Slovensku v okrese Sobrance. Jazero je vďaka travertínu nesmierne čisté a jeho farba je nádherná tyrkysová. 

Za zmienku určite stojí aj Smolnícky tajch (Úhornianske jazero). Jazero je obľúbeným miestom na relaxáciu, kúpanie, člnkovanie a rybolov. Úhornianske jazero, tiež známe ako vodná nádrž Smolnícky tajch, sa nachádza 4 kilometre juhozápadne od obce Smolník a 2 kilometre severovýchodne od obce Úhorná. Hĺbka vody v jazere sa pohybuje od 8 do 13 metrov. Viac sa dozvieš v tomto článku.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, TS

Najnovšie videá

Trendové videá