Slovenskí lovci búrok: Ak sa ocitneš v búrke, nevypínaj mobil
- Stormchasers zo Slovenska idú aj za hranice rizika – neohrozujú ich tornáda, ale naše búrky nie sú o nič menej hrozivé
- Neraz boli pre svoje nadšenie blízko smrti, aj napriek poctivej príprave a sledovaniu predpovedných modelov
- Stormchasers zo Slovenska idú aj za hranice rizika – neohrozujú ich tornáda, ale naše búrky nie sú o nič menej hrozivé
- Neraz boli pre svoje nadšenie blízko smrti, aj napriek poctivej príprave a sledovaniu predpovedných modelov
Stormchasing, alebo lovenie búrok, mnohí poznajú najmä z amerických filmov. Takzvaných stormchaserov máme však aj na Slovensku a zažívajú približne rovnako dramatické situácie.
O tom, ako lovenie búrok prebieha, aj o rešpekte pred silou prírody sme sa rozprávali so skupinou Slovákov, ktorá je považovaná za prvú svojho druhu na našom území.
Prebehnú priamo jadrom búrky
Dokumentovaniu a štúdiu búrok sa venuje aj Richard Tóth, ktorý je jedným zo zakladateľov Stormchasers.sk. Aj napriek tomu, že spomínané činnosti znejú naozaj lákavo, samotný proces je podľa neho veľmi náročný.
Lovu búrok predchádza niekoľkodňové sledovanie situácie, prevažne cez meteorologické predpovedné modely. Po preštudovaní predpovedí nasleduje vytipovanie vhodných pozícií a odhadovanie toho, aká situácia sa môže počas lovu vyskytnúť.
„Najnáročnejšie je určiť časový rámec. Ak chceme zachytiť štruktúru búrky ako celku, je potrebné byť na správnom mieste aj hodinu vopred,“ hovorí o celom procese Richard. Ďalej nám vysvetľuje, že okrem teoretickej prípravy je nutná aj kontrola techniky. Tá zahŕňa kontrolu batérií aj meracích prístrojov.
„V deň D potom vyrážame s predstihom na vytipované miesto alebo miesta, pričom prípadnú polohu korigujeme s ostatnými členmi na základe aktuálnej situácie. V teréne sa už potom orientujeme iba vizuálne a na základe meterologických radarových a satelitných snímok. Samozrejmosťou je online podpora zvyšku tímu, najmä pri šoférovaní za búrkami je to neoceniteľná pomoc,“ objasňuje nám ďalej jeden z lovcov búrok.
Všetko ostatné už sa ďalej odvíja od aktuálnej situácie na danom mieste. Ak majú stormchaseri dostatok času a situácia sa vyvíja podľa ich predstáv, v určených miestach si rozložia meracie sondy a pozorujú prichádzajúcu búrku.
„V prípade potreby sa vieme rýchlo potom presúvať na lepšie miesta, prípadne začať búrku naháňať, ak je svojím správaním pre nás zaujímavá. Ak už času nie je veľa, napríklad že búrka vznikla, takpovediac, nad nami, tak buď prebehneme priamo jadrom búrky, alebo sa naopak od vznikajúcej búrky vzdialime, aby sme ju mohli bezpečne pozorovať,“ opisuje nám so zápalom Richard.
Technika ako skutočný unikát
Na otázku, aká technika je pri love búrok najdôležitejšia, nám jeden z členov odpovedal úplne jasne – základom je fotoaparát. Ten má každá osoba v tíme. Často však využívajú aj kameru, ktorá pri nakrúcaní z auta zaznamená situáciu z úplne iného uhla, než by stormchaseri predpokladali.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- V čom sa líši slovenská realita od hollywoodskych filmov? Odpoveď ťa prekvapí
- Pri lovení búrok môže ísť aj o život
- Musíš byť naozaj odvážny a všestranný, pokiaľ ich chceš loviť
- Aká výbava je potrebná k fotografovaniu búrok a ako to celé prebieha?
- „Samozrejme, pre nás stormchaserov je pojem bezpečná vzdialenosť búrky úplne odlišný od toho, ktorý interpretujeme bežným laikom,“ zdôrazňuje Richard
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko