Slovenskí maliari maľujú nemocnice a školy zadarmo. Chcú tak prispieť ku krajšej krajine
- Maliari z Cechu maliarov Slovenska sa rozhodli pomôcť školám a nemocniciam v našej krajine
- Priložili ruku k dielu a z vlastných zdrojov skrášľujú priestory, na ktoré sa akosi zabudlo
- Maliari z Cechu maliarov Slovenska sa rozhodli pomôcť školám a nemocniciam v našej krajine
- Priložili ruku k dielu a z vlastných zdrojov skrášľujú priestory, na ktoré sa akosi zabudlo
Dnes nie je ničím výnimočným nájsť v rámci Slovenska budovy nemocníc, škôl či iných organizácií, ktorých estetická stránka na tom už nie je ani zďaleka najlepšie. Túto situáciu si dlhodobo všíma aj Cech maliarov Slovenska, ktorí sa rozhodli priložiť ruku k dielu a už roky nezištne pomáhajú organizáciám, nemocniciam a školám tým, že ich zadarmo maľujú. O ich charitatívných aktivitách však aj dnes vie len hŕstka ľudí.
„Za Cech maliarov Slovenska môžem potvrdiť, že sme organizovali v poradí už tretí ročník. Z toho sme maľovali priestory nemocníc dvakrát, a to v Považskej Bystrici – neurologické oddelenie a Dolnooravskú nemocnicu s poliklinikou v Dolnom Kubíne– detské a dojčenecké oddelenie, ktorej organizáciu mala na starosti maliarska firma Fačko a synovia,” objasnil pre Startitup Vladimír Bolík z Cechu maliarov Slovenska. „Chceme urobiť dobrú vec pre ľudí, ktorí to potrebujú,“ doĺňa cechmajster Ladislav Konkoly.
Slovenskí maliari pomáhali ľuďom aj koncom minulého roka, kedy sa rozhodli zveľadiť Špeciálnu školu pre deti s postihom autizmu na Halkovej v Bratislave. V tomto roku sa zase plánujú pustiť do Národného ústavu reumatických ochorení v Piešťanoch.
„Je od nich veľmi šľachetné, že nám nezištne pomáhajú, aby sa najmä naši žiaci, cítili komfortne,“ ocenila prácu maliarov riaditeľka školy Eleonóra Kostolanská.
Remeslo má aj v dnešnej modernej dobe zláté dno
Prezident Slovenského živnostenského zväzu Stanislav Čižmárik, ktorý združuje remeselné cechy a aj Cech maliarov, ocenil, že táketo akcie zároveň propagujú maliarske remeslo medzi žiakmi základných škôl. Chce, aby sa práca remeselníkov v spoločnosti vyzdvihla a bola docenená.
Štatistiky však ukazujú, že o maliarkske remeslo nie je medzi mladými dostatočný záujem a „špiniť“ si ruky chce len hŕstka.
Za všetko hovoria čísla, ktoré ukázali, že v roku 2018 vzišlo z odboru Stavebná výroba – maliarske a natieračské práce, ktorý sa vyučuje na stredných školách, len 47 absolventov a dokonca žiadna absolventka. Čo sa týka platového ohodnotenia na pozícii maliar natierač, to sa pohybuje v rozmedzí 602 – 1 469 eur.