Slovenskí politici reagujú na smrť kráľovnej: Bola pevným bodom v búrke moderných dejín
- K úmrtiu panovníčky sa vyjadril predseda NR SR, no aj premiér Heger
- Všetci správu prijali s obrovským zármutkom
- K úmrtiu panovníčky sa vyjadril predseda NR SR, no aj premiér Heger
- Všetci správu prijali s obrovským zármutkom
Kráľovská rodina dnes v podvečerných hodinách informovala o úmrtí kráľovnej Alžbety II., ktorá bola najdlhšie žijúcim a najdlhšie vládnucim britským panovníkom.
Na úmrtie panovníčky reagujú aj slovenskí politici.
Kráľovná Alžbeta II. sa počas svojej 70-ročnej vlády stala príkladom a inšpiráciou pre všetkých. Vo štvrtok to uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá po správe o úmrtí panovníčky vyjadrila sústrasť celej kráľovskej rodine aj obyvateľom Británie a Commonwealthu.
„Sedem desaťročí neochvejného vodcovstva a oddanosti služby svojej vlasti v priebehu mnohých svetových zmien urobili z kráľovnej Alžbety II. príklad a inšpiráciu pre nás všetkých,“ napísala Čaputová na Twitteri.
Vyjadrenie Zuzany Čaputovej na sociálnej sieti Facebook je o niečo rozsiahlejšie. Spomína v ňom na jej stretnutie s panovníčkou. „Osobne sme sa stretli počas recepcie k samitu NATO v Londýne a charizma a pokoj, ktorý z nej vychádzal bol pre mňa vtedy výnimočným okamihom,“ píše prezidentka.
V závere príspevku prezidentka uvádza, že kráľovná Alžbeta II. neostala uväznená v minulom storočí, vždy vedela a chcela byť súčasná, napriek kulisám, ktoré ju obklopovali.
„Aj v tých najťažších časoch bola pre ľudí tým pevným bodom, ku ktorému sa upínali. Celý svoj dlhý život zasvätila službe Britom a britskému Commonwealthu.“
Predseda NR SR Boris Kollár vo vyhlásení uviedol, že túto správu prijal s hlbokým zármutkom. „Na trón nastúpila v zložitom období dejín svojej krajiny, keď postupne zanikala britská koloniálna ríša a vytváral sa nový zväzok niekdajších krajín britskej koruny – Spoločenstvo národov,“ uvádza v stanovisku.
Kollár dodáva, že práve osobnosť Alžbety II. je to, čo obrusovalo hrany sporov vo vnútri kráľovstva a zabezpečovala jeho stabilitu. Svoju vlasť opúšťa v zložitom období a jej nasledovník bude musieť vyvinúť veľké úsilie, aby sa jej vyrovnal.
Pripomenul aj jej návštevu Slovenska v roku 2008, ktorú označil za jednu z najvýznamnejších udalostí v našej novodobej histórii. „Som presvedčený, že zostane navždy v srdciach svojich spoluobčanov i pokojamilovnej populácie sveta,“ dodáva predseda NR SR.
Bola aj manželkou a matkou, nielen panovníčkou
Alžbeta II. bola váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie. S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách. Vyhlásil to premiér SR Eduard Heger a vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu.
Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote, je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých.
„Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou,“ vyhlásil Heger.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Heger tiež pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. „V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka,“ dodal premiér.
„Máločo je vždy prítomné a nemenné v našich životoch a životoch našich rodičov, ako bolo panovanie kráľovnej Alžbety II.,“ píše na sociálnej sieti strana Sloboda a Solidarita. Dodáva však, že tento pevný bod v búrke moderných dejín už nie je.
Vladimíra Marcinková na sociálnej sieti skonštatovala, že panovníčka odišla náhle a svet nie je na fungovanie bez nej ešte pripravený. „Odpočívajte v pokoji. Ďakujeme za vzor múdrej, silnej a hodnotovo konzistentnej vládkyne, ktorý sme vo Vás mali,“ píše Marcinková.
Podľa Andreja Stančíka so smrťou kráľovnej Alžbety II. definitívne končí 20. storočie. Na sociálnej sieti konštatuje, že hoci kráľovná nebola absolútnym monarchom a jej právomoci boli skôr symbolické, váha jej osobnosti a dôvera, ktorej sa v Británii tešila, pomohla krajine prejsť ťažké obdobia kríz a rozpadu impéria.
„Už ako následníčka trónu si získala srdcia ľudu, keď sa ako dobrovoľná automechanička podieľala na vojnovom úsilí. Priblížila kráľovskú rodinu verejnosti a uchovala jej status v turbulentnom období,“ dodáva Stančík. Rodine a krajine vyjadruje úprimnú sústrasť.
„Patrilo jej viacero superlatívov: bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom sveta, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii alebo najstaršou žijúcou panovníčkou na svete,“ reagoval minister vnútra Roman Mikulec. Poukázal na to, že zasvätila svoj život službe vlasti, a to aj ako dobrovoľná mladá vojačka počas druhej svetovej vojny.
„Navždy preto zostane inšpiráciou a vzorom,“ poznamenal na sociálnej sieti.
Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že vo februári oslávila neuveriteľné 70. výročie od nástupu na trón. „Bola ikonou a symbolom britskej monarchie,“ dodal na sociálnej sieti.
Správa o úmrtí Alžbety II. zarmútila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Poukázala na to, že svojou osobnosťou si získala rešpekt svetových lídrov a pre mnohých bola vzorom.
„Spomínať na ňu budeme aj cez mnohé jej výroky, ktoré nestrácajú na aktuálnosti. Za všetky by som teraz spomenula: Dnes potrebujeme špeciálny druh odvahy. Nie ten, ktorý treba do boja, ale taký, vďaka ktorému sa zastaneme všetkého, o čom vieme, že je správne, všetkého, čo je pravdivé a čestné,“ zhrnula na sociálnej sieti.
Zdroj: TASR