Slovenskí psychológovia prišli s prevratným výskumom. Virtuálna realita ti pomôže zvládnuť vlastnú hlavu

  • Experiment vo virtuálnej realite má probandom pomôcť s ich vnútorným hlasom
  • Pomôcť sebe a vede môžeš aj ty
virtualna realita
Pixabay/BrianPenny
  • Experiment vo virtuálnej realite má probandom pomôcť s ich vnútorným hlasom
  • Pomôcť sebe a vede môžeš aj ty

Ústav aplikovanej psychológie Univerzity Komenského v Bratislave s podporou platformy ksebe.sk organizuje experiment vo virtuálnej realite. Jeho cieľom je pokúsiť sa zmeniť svoj kritický vnútorný dialóg na láskavejší a zároveň asertívnejší.

Platforma ksebe.sk sa rozhodla podporiť tento výskum a pomáha s hľadaním dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, ktorí sa zapoja, a zároveň tak podporuje vznik moderných psychologických intervencií.

Profesorka Júlia Halamová z Ústavu aplikovanej psychológie UK vyvinula psychoterapeutickú intervenciu vo virtuálnej realite, pomocou ktorej môžu ľudia lepšie spoznať svoj vnútorný hlas a zmeniť ho na láskavejší a zároveň asertívnejší.

„Dôvodom je, že niekedy si sami na seba vytvárame prílišné nároky, na základe našich skúseností s dôležitými ľuďmi. A to sa prejavuje zvýšenou hladinou stresu, ktorý dlhodobo negatívne vplýva nielen na naše psychické, ale aj fyzické zdravie, výkon v práci aj naše vzťahy s druhými,“ hovorí Halamová.

Takáto intervenčná metóda by mohla a mala pomôcť ľuďom naučiť sa so sebou samým lepšie komunikovať a tým zmierniť stres a tlak, ktorý na seba vytvárame.

Žena prekrývajúca si tvár rukami
zdroj: Unsplash/Anthony Tran

„Každý z nás pozná tie nepríjemné situácie zo života, ktoré zostávajú dlho v mysli, neustále si ich v hlave prehrávame, riešime a vraciame sa k nim a miestami si sami vytvárame tlak. Pri tomto výskume je možnosť vyskúšať si, aké je to ,zvedomiť’ si svoje kritické myšlienky a konštruktívne ich spracovať,“ hovorí výskumník a doktorand Tomáš Žilinský.

Výskum prebieha za prítomnosti jedného výskumníka, ktorý respondentov sprevádza celým procesom. Počas intervencie má účastník alebo účastníčka výskumu na sebe okuliare pre virtuálnu realitu, niekoľko pohybových senzorov a merač pulzu a vedie rozhovor sám so sebou. Súčasťou výskumu je aj vypĺňanie niekoľkých dotazníkov pred aj po intervencii.

„VR intervencia je zadarmo, je anonymná a bezpečná a neplynú z nej žiadne negatívne dôsledky. Práve naopak, človek môže takýmto spôsobom prispieť k vývoju a tvorbe psychoterapeutických intervencií, ktoré môžu pomôcť ďalším ľudom,“ hovorí garantka výskumu Halamová z Univerzity Komenského.

„Ksebe.sk je platforma, ktorá združuje momentálne viac ako 60 psychológov a psychologičiek, zabezpečuje online sedenia, zároveň sa venuje osvete o duševnom zdraví a destigmatizácii duševných chorôb. Práve preto sme veľmi radi podporili tento výskum a veríme, že aj vďaka nemu vznikne nová metóda, ktorá pomôže ľuďom vyriešiť boľavú dušu,“ dodáva Zuzana Belanová, ktorá sa v rámci platformy ksebe.sk venuje firemným benefitom pre zamestnancov.

Podľa informácií na stránke sú však už kapacity pre výskum naplnené. Zaregistrovať sa však môžeš ako náhradník.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroj: ksebe.sk

Najnovšie videá

Trendové videá