Slovenskí študenti konkurujú Sygicu či Waze. Vymysleli aplikáciu, vďaka ktorej nebudeš stáť v zápchach
- Tím študentov FIIT STU v Bratislave vymyslel aplikáciu, ktorá efektívne pomáha v boji proti dopravným zápcham
- Ohrozí dobre zabehnuté aplikácie ako Sygic či Waze?
- Záujem o ňu prejavilo aj hlavné mesto
- Tím študentov FIIT STU v Bratislave vymyslel aplikáciu, ktorá efektívne pomáha v boji proti dopravným zápcham
- Ohrozí dobre zabehnuté aplikácie ako Sygic či Waze?
- Záujem o ňu prejavilo aj hlavné mesto
Volá sa Traffic Watch a mieni konkurovať osvedčeným slovenským aplikáciám. Má premyslenú stratégiu, je slovenská a vyšla z dielne mladých ľudí, ktorí dopravnú situáciu v hlavnom meste dôverne poznajú. Tak z pohľadu užívateľa mestskej hromadnej dopravy, ako aj z pozície šoféra.
Zrýchli sa doprava. Ostanú len pri návrhu?
Zápchy riešiš každý deň a väčšie slovenské mestá s nimi majú neustály problém. Najmä s prichádzajúcou zimou sa na cestách hromadí čím ďalej tým viac áut, tvoria sa kolóny a ak sa chceš dostať do práce včas, musíš si poriadne privstať.
Študenti vzali rozum do hrsti. Používajúc klasických smart pomocníkov zostrojili systém Traffic Watch, prostredníctvom ktorého sa snažili vychytať muchy, ktoré im na produktoch slovenských priekopníkoch typu Sygic či Waze prekážali. Tie však primárne slúžia na navigáciu vozidla, nie na riešenie zapeklitej dopravnej situácie.
„Na základe pohybu svojich používateľov síce vedia odhadnúť, kde sa tvoria dopravné zápchy, nevedia však poskytnúť detailnú informáciu o celkovom počte vozidiel, o kategóriách vozidiel ako osobné vozidlá, nákladné vozidlá či autobusy alebo o ich presnom pohybe v rámci križovatky,“ vysvetľuje pre Startitup Ivan Srba z Ústavu informatiky, informačných systémov a softvérového inžinierstva FIIT STU v Bratislave.
Aplikácia zahŕňa aj detailné informácie o tom, koľko áut odbočuje v jednotlivých hodinách dňa a ktorým smerom. Takéto presné a detailné informácie sa dajú získať len špecializovanými systémami pre monitorovanie križovatiek, medzi ktoré patrí aj študentský systém Traffic Watch.
Podľa slov Ivana Srbu vie šikovný dopravný architekt zúžitkovať poskytovaný výstup vo forme pohybu vozidiel v reálnom čase, ako aj dlhodobé štatistiky a navrhnúť optimalizáciu križovatky. Výsledkom môže byť práve lepší dizajn križovatky či optimálne nastavenie svetelnej signalizácie počas jednotlivých etáp dňa.
Traffic Watch vs. Waze či Sygic. Majú šancu?
To, čo tím študentov navrhol a zreálnil je v súčasnosti považované za relatívne nový koncept, pretože ide o automatické monitorovanie križovatiek s využitím umelej inteligencie a spracovanie obrazu z videokamier.
„Počas riešenia projektu sme analyzovali existujúce riešenia a neidentifikovali sme žiadne, ktoré by bolo vyvíjané na Slovensku a poskytovalo by automatickú detekciu pohybu vozidiel s využitím umelej inteligencie. Pri ostatných riešeniach vyvíjaných v rámci celého sveta sme identifikovali viaceré obmedzenia – pravdepodobne najvážnejším z nich je, že väčšina existujúcich riešení posiela záznam z kamery na centrálny server, kde sa až následne obraz spracováva. Takéto riešenie vyžaduje vysokorýchlostné pripojenie kamery na internet, ktoré však nemusí byť dostupné na každej križovatke. V našom riešení tento problém adresuje tým, že všetky výpočty prebiehajú priamo v rámci kamery umiestnenej na križovatke a cez mobilnú sieť sa prenáša už len malé množstvo spracovaných a vyhodnotených dát,“ vysvetľuje princíp fungovania Traffic Watch vedúci tímu Srba.
Prototyp, ktorý snáď vyrieši bratislavský problém
Systém Traffic Watch bol podľa slov Ivana Srbu vytvorený ako prototyp, ktorý zahŕňa samotné umiestnenie kamery na križovatke, spracovanie a vyhodnocovanie obrazu z kamery až po webovú aplikáciu, ktorá spracované údaje vizualizuje sprostredkuje používateľovi.
„Ide však stále o prototyp, ktorého cieľom je preukázať možnosti technológií a jeho nasadenie do praxe by si preto ešte vyžiadalo nejaké ďalšie úsilie. Vytvorený model sme mali možnosť prezentovať na viacerých podujatiach, medzi iným aj na Noci výskumníkov 2019,“ povedal Srba s tým, že počas prezentácií zaevidovali záujem zo strany Magistrátu mesta Bratislava, ako aj z Slovenského meteorologického ústavu pre monitorovanie a predikciu znečistenia v mestách.
Tak dokáže technologická novinka jednoducho a efektívne pomôcť aj mestskému ovzdušiu. Monitoring výfukových plynov, ktorý systém Traffic Watch zabezpečuje, by pomohol predchádzať ich ďalšiemu tvoreniu zabezpečením špecifických opatrení.
Systém Trafic Watch bol vytvorený skupinou študentov v rámci predmetu Tímový projekt na FIIT STU. Vyvíjal ho tím v zložení Matej Groma, Matej Horváth, Peter Jurkáček, Jozef Kamenský, Adam Kňaze, Kristína Macková, Lenka Pejchalová a Jakub Sedlář pod vedením Ivana Srbu. Spolupracovali so spoločnosťami Unicorn Systems a Orange Slovensko. S aplikáciou, ktorá má vodičom uľahčiť život na cestách, zvíťazili v študentskej súťaži TS Cup 2019.