Slovenskí študenti majú nového hrdinu. Ján vyvinul aplikáciu, na ktorú čakali roky

  • Systém AiS je nočnou morou nejedného slovenského študenta, ktorý nemá mobil s Androidom
  • Ján preto vyvinul aplikáciu určenú pre iOS
aplikácia easyais2 pre ios operačný systém
Screenshot/App Store, Unsplash
  • Systém AiS je nočnou morou nejedného slovenského študenta, ktorý nemá mobil s Androidom
  • Ján preto vyvinul aplikáciu určenú pre iOS

Vysokoškolský život so sebou prináša mnoho radostí a strastí. Jednou z týchto strastí je aj Akademický informačný systém, ktorý študenti poznajú pod skratkou AiS. Okrem toho, že práca so systémom je náročná, o niečo ťažšie to majú študenti s mobilmi značky Apple.

Na mobilné telefóny s operačným systémom Android totiž existuje aplikácia, ktorá je akousi zjednodušenou verziou AiS. Študenti s operačným systémom iOS sa do systému museli prihlásiť prostredníctvom prehliadača.

To zmenil Ján Matoniak, ktorý je čerstvým absolventom TUKE. Ján na vlastnú päsť vyvinul aplikáciu určenú pre iOS. Informoval o nej v pondelok 5. septembra v známej študentskej facebookovej skupine. 

„K vytvoreniu aplikácie ma viedla moja priateľka, ktorá používala Android a študuje na vysokej škole, kde sa AiS používa. Po tom, čo prešla na iOS, zistila, že aplikácia AiS neexistuje,“ hovorí Ján s tým, že AiS cez mobilný webový prehliadač nie je dobre prispôsobený. „Vytvorenie appky mi prišlo ako veľmi dobrý nápad, tak som sa do toho pustil.“

Na aplikácii pracoval Ján sám. Stojí za jej vývojom aj dizajnom a tvrdí, že vzhľadom na to, že má predošlé skúsenosti s vývojom na iOS, práca bola pomerne jednoduchá.

„Appka nie je rozsiahla, zvládol som to mimo pracovnej doby. Robil som ju po nociach a cez víkendy.“ Najťažšou záležitosťou vývoja bol podľa Jána dizajn. „Nemyslím si, že to dizajnovo za to stojí, no čo sa týka funkčnosti, funguje to veľmi dobre,“ konštatuje.

easyais2
zdroj: Screenshot/App store

Negatívne reakcie zatiaľ neprišli

Prvé reakcie na aplikáciu na seba nenechali dlho čakať. Ján tvrdí, že reakcie má v komentároch na sociálnej sieti a sú veľmi dobré. 

„Ľudia mi písali, že ďakujú. Aplikácia je podľa nich skvelá a sú radi, že majú konečne AiS,“ hovorí s tým, že táto aplikácia im chýbala. V niektorých komentároch Jána volajú dokonca hrdinom.

S negatívnymi reakciami sa Ján zatiaľ nestretol. „Nejaké som očakával, no žiadne neprišli, takže som rád.“

Aplikácia EasyAis2 je dostupná v App store a stojí 1,99 eur. Študenti vďaka nej získajú prehľadný prístup k skúškam, hodnoteniu, rozvrhu hodín, prehľadu poplatkom a diskusiám. V aplikácii nechýba ani možnosť exportu rozvrhu do iOS kalendára. Vývojár v súčasnosti pracuje na funkciách, ako sú správy a prihlasovanie na skúšky.

Momentálne aplikácia podporuje 15 vysokých škôl a univerzít. Je to Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Ekonomická univerzita v Bratislave, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Katolícka univerzita v Ružomberku, Univerzita J. Selyeho v Komárne, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzita Komenského v Bratislave, Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, Vysoká škola Danubius v Sládkovičove, Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Vysoká škola múzických umení v Bratislave, Vysoká škola medzinárodného podnikania ISM Slovakia v Prešove a Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroj: App Store

Najnovšie videá

Trendové videá