Slovenskí študenti sú po prázdninách „vygumovaní.“ Trúfneš si získať v teste zo slovenčiny 100 %?
- Prázdniny sú na konci a mnoho študentov má obavy z návratu do lavíc
- Opráš si spolu s nami tvoje vedomosti z predmetu slovenský jazyk
- Prázdniny sú na konci a mnoho študentov má obavy z návratu do lavíc
- Opráš si spolu s nami tvoje vedomosti z predmetu slovenský jazyk
Vstup do nového školského roka pravidelne prináša so sebou aj mnoho očakávaní a výziev pre študentov. Po letných prázdninách plných oddychu a voľna sa mladí ľudia opäť ocitajú v triedach a učebniciach, častokrát s veľmi okresanými vedomosťami. Patríš medzi nich aj ty? Otestuj sa v našom kvíze a podeľ sa s výsledkom.
Pozorne si prečítaj otázky a neprehliadni ani tie záporne položené. Z ponúkaných odpovedí je vždy aspoň jedna správna.
Ktorá dvojica obsahuje iba štylisticky príznakové slová?
Slová v slovnej zásobe členíme podľa štylistickej príslušnosti na štylisticky bezpríznakové: dieťa, dielo, most; ďalej sú tu aj štylisticky príznakové: hovorové, knižné, básnické, odborné.
Hrdinom diel realizmu je:
Realizmus – hnutie, ktoré vzniklo vo Francúzsku v 19 st. a žiadalo, aby umenie opustilo romantické sny a vrátilo sa ku skutočnosti.
Ktorá z nasledujúcich dvojíc obsahuje paronymá?
Paronymá sú zvukovo a gramaticky podobné, no významom rozdielne slová.
Slovenčina patrí do skupiny:
Z praslovanského jazyka sa vyvinuli slovanské jazyky, ktoré delíme na tri vetvy: 1. východné: ruština, ukrajinčina, bieloruština 2. južnoslovanské: srbochorvátčina, slovinčina, macedónčina, bulharčina 3. západoslovanské: poľština, čeština, slovenčina, lužická srbčina
Dnešná podoba spisovnej slovenčiny je v podstate výsledkom:
Hodžovsko-hattalovská (jazyková) reforma bola kompromisná dohoda z októbra 1851 medzi štúrovcami a bernolákovcami o jednotnej podobe spisovnej slovenčiny. Slovenčina, ktorá bola výsledkom tejto reformy, sa niekedy nazýva opravená slovenčina.
Ľudovít Štúr svojou rečou na uhorskom sneme žiadal:
Ľudovít Štúr sa dostal do vysokej politiky 30. októbra 1847, keď od mesta Zvolen oficiálne získal mandát na zastupovanie na uhorskom sneme a prvýkrát na ňom prehovoril 17. novembra. Funkciu poslanca vykonával od 7. novembra 1847 až do revolučných udalostí v marci 1848, pričom na sneme vystúpil päťkrát.
Na motívy Goetheho diela Faust napísal známu operu:
Faust je operné spracovanie legendy o Faustovi od Charlesa Françoisa Gounoda podľa Goetheovej drámy Faust I. Opera mala premiéru v parížskom divadle Théatre-Lyrique 19. marca 1859. Autorom libreta je Jules Barbier a Michele Carré.
D. Mitana napísal zbierky poviedok:
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Dušan Mitana bol slovenský spisovateľ, scenárista a dramatik. Svoje prvé literárne diela uverejňoval v časopise Mladá tvorba a neskôr i v časopisoch Slovenské pohľady a Romboid. Knižný debut mu vyšiel až v roku 1970, keď mu vyšla prvá zbierka poviedok. Už na začiatku tvorby sa prejavil ako nadaný rozprávač.
Vo vete „Ruky, tie vykopú na kraji ulice jamu pre studené pivnice.“ nájdeme:
Vytýčený vetný člen sa vyskytuje predovšetkým na začiatku vety. Upozorňuje sa naň pomocou ukazovacieho zámena.
Pri ktorom z výrazov možno určiť slovesnú osobu?
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Slovenské pedagogické nakladateľstvo/Maturujem zo slovenčiny