Slovenskí študenti v prvej línii: Zdravotníkom vyrobili tisícky ochranných štítov, vyvinuli aj pľúcny ventilátor

  • Technická univerzita v Košiciach je na svojich študentov hrdá
  • Vyrobili 6 600 kusov štítov, pochváliť sa môžu aj pľúcnym ventilátorom
  • Všetky ich venovali zdravotníckym zariadeniam a ďalším pracovníkom v prvej línii
TUKE
TASR /Milan Kapusta
  • Technická univerzita v Košiciach je na svojich študentov hrdá
  • Vyrobili 6 600 kusov štítov, pochváliť sa môžu aj pľúcnym ventilátorom
  • Všetky ich venovali zdravotníckym zariadeniam a ďalším pracovníkom v prvej línii

Študenti Technickej univerzity v Košiciach nesedia doma so založenými rukami. Rozhodli sa pomôcť zdravotníkom a zapojili sa do boja proti pandémii. Podaril sa im pozoruhodný počin.

Za rok na univerzite vyrobili neuveriteľných 6 600 ochranných štítov a k tomu vyvinuli pľúcny ventilátor BREAThU 2020, ktorý je vyrobený z priemyselných komponentov a je určený na nepretržitú prevádzku.

„Všetky pomôcky boli venované zdravotníckym zariadeniam a zdravotníkom, ktorí každý deň nasadzujú svoj život a bojujú v prvej línii,“ povedal kancelár rektora Adrián Harčár, ktorý dodal, že vo výrobe chcú aj naďalej pokračovať.

Unikátne zdravotnícke zariadenia

 TUKE sa už od začiatku pandémie snaží pomáhať. Minulý rok boli súčasťou výzvy Pomôž nemocnici v marci. Do výroby sa zapojili najmä Strojnícka fakulta, Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove a Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie. Financie čerpali z vlastných zdrojov univerzity, ale pomohli im aj sponzorské dary.

zdroj: TASR /Milan Kapusta

Výroba na Strojníckej fakulte prebiehala nepretržite, disponujú desiatkami 3D tlačiarní. Možno aj preto sa im podarilo vyrobiť neuveriteľných 6 600 ochranných štítov. Univerzita sa môže pochváliť aj tým, že získali certifikát na freeSPI. Hovoríme o respirátore, ktorý má jedinečné vlastnosti. „Pripravujeme jeho hromadnú výrobu s výrobným partnerom z východného Slovenska,“ uviedla fakulta.

Okrem iného vyvinuli aj univerzálny pľúcny ventilátor BREAThU 2020, ktorý je vyrobený z priemyselných komponentov a je určený na nepretržitú prevádzku. „Ďalším unikátnym zariadením na boj proti COVID-19 je Beewair vyvinutý v spolupráci s našimi francúzskymi partnermi,“ dodáva Strojnícka fakulta. Podľa nej ide o unikátne zariadenie, ktoré nefiltruje vzduch, ale pomocou reaktora rozkladá všetky organické časti vzduchu.

Korona pripravila o prácu takmer každého tretieho vysokoškoláka na Slovensku

Inšpirácia zo sveta

Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove sa najprv zamerala na rámy ochranných štítov. Tie boli inšpirované modelmi z celého sveta. Následne vyrábali zostavy a a tlač využívali 3D technológiu. Fakulta sa z ich úspechu nesmierne teší. „Kým v úvode trvala výroba jedného ochranného štítu od troch do 3,5 hodiny, vo finálnej fáze ju eliminovali na jednu hodinu a desať minút.“

Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie okrem štítov a pomoci pri výrobe respirátorov, vyrobila aj 200 kusov dezinfekcie na ruky v objeme 100 mililitrov.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TUKE

Najnovšie videá

Trendové videá