Slovenskí vedci na Etne spozorovali extrémne vzácny úkaz. Je nebezpečnou predzvesťou

  • Slovenskí vedci na Etne poukázali na kruhový mrak
  • Vidno ho len raz za desiatky až vyše sto rokov
  • Môže byť predzvesťou veľkého výbuchu talianskej sopky
Slovenskí vedci na Etne spozorovali vzácny kruhový mrak
Slovenskí vedci na Etne spozorovali vzácny kruhový mrak Reprofoto: Facebook/Daniel Joannes Furka
  • Slovenskí vedci na Etne poukázali na kruhový mrak
  • Vidno ho len raz za desiatky až vyše sto rokov
  • Môže byť predzvesťou veľkého výbuchu talianskej sopky

Dvaja slovenskí vedci na Etne spozorovali nesmierne vzácny jav. Vybrali sa na to k svetoznámej a ikonickej sopke v Taliansku. Obaja – Daniel Joannes Furka a Samuel Ernest Furka – pôsobia v oblasti experimentálnej medicíny a na Facebooku sa s verejnosťou podelili o svoju veľmi raritnú skúsenosť.

Ide o špeciálny kruhový oblak, ktorý sopka vytvorila. Ako vysvetľuje Daniel Furka, je to útvar viditeľný len raz za 23 až 120 rokov. Záleží to od typu sopky. Navyše, tieto oblaky dokážu produkovať len niektoré vulkány. Najmä sa tak deje na Islande, no naši dvaja vedci ho spozorovali aj na pobreží talianskej Sicílie. Pravdepodobne sú predzvesťou silnejšieho výbuchu, píše Daniel.

Vodná para, nie UFO

„Oblakové krúžky sú zvyčajne z vodnej pary a boli na Etne prvýkrát pozorované v 70. rokoch, pred rokom 2000 a na chvíľu aj teraz (zatiaľ to vyzerá na najväčšie množstvo). Záujem vedeckej komunity získali, pretože sa vyskytujú v období zvýšenej aktivity sopky, avšak ešte dostatočne skoro, pred začiatkom zemetrasení, ktoré sú typické pre obdobie niekoľko týždňov pred väčším výbuchom,“ hovorí vedec.

Zaujímavosťou je, že viac ako 60 percent diskusií na internete tieto kruhy nejakým spôsobom spája s mimozemskými bytosťami a UFO. Ide najmä o teórie amerických ufologických komunít, no v skutočnosti tu o nič také nejde.

„Je známe, že Etna sa cyklicky blíži k ďalšiemu väčšiemu výbuchu, a preto môžu tieto obláčiky veľa napovedať o živote sopky. Ku príkladu uvediem, že v deň, keď sme krúžky pozorovali, došlo k väčšiemu výronu lávy na susednej sopke Stromboli, kde existuje už roky oprávnený predpoklad prepojenia s Etnou,“ vysvetľuje odborník.

Ako vznikajú?

Prečo dokážu tieto kruhy vytvoriť len niektoré sopky? Ako príklad Daniel Joannes Furka uvádza vyfukovanie krúžkov pri fajčení. Takisto to nedokáže každý fajčiar a rovnako ani každá sopka. Kľúčová je pri týchto oblakoch voda.

„Kompozitné sopky ako Etna vznikajú tak, že morské dno sa subdukčne vtláča pod pevninskú dosku, čiže do magmy sa vtláča veľké množstvo vody viazanej horninou morského dna. Následne vznikne láva s vysokou viskozitou. Druhým dôležitým bodom je, že sopúch (hrdlo krátera) musí byť takmer kruhový,“ píše odborník.

Ak by mal sopúch iný tvar, nedokáže vyfúknuť krúžok. Tie vznikajú, keď sa v sopke nahromadí dostatočne veľký tlak. Vtedy sa vytvorí bublina z plynov a vodnej pary a prenikne cez hornú vrstvu vysoko viskóznej lávy. Nadobudne veľkú rýchlosť a trieli smerom nahor.

„V dôsledku fyzikálnych princípov je spomaľovaná expanzia vo vertikálnom smere a zjednodušená expanzia v radiálnom smere kolmom k smeru pohybu,“ hovorí Furka odborne. To znamená, že sa nám vytvoril krúžok. Presne tento útvar spozorovali na dvaja slovenskí vedci na Etne.

Predzvesť

Experti dodávajú, že dodnes vedci nevypublikovali mnoho štúdií skúmajúcich tento jav. Existujú však predpoklady, že frekvencia výskytu krúžkov ide ruka v ruke s rastúcou pravdepodobnosťou blížiaceho sa väčšieho výbuchu.

„Samozrejme, parametrov, ktoré definujú výbuch, je ohromné množstvo, a obláčiky ani zďaleka nemôžeme považovať za smerodajné,“ podotýka Furka.

Každý deň s vedou

Odborníci ďalej v statuse podotýkajú, že s vedou sa každý z nás každý deň stretáva. No ani to nestačí na podporu vedcov zo strany štátu. Vláda je podľa Furkovcov k podpore vedy striedma. Píšu, že viac financie škrtá než rozdeľuje.

„Škrtanie na vede je vlastne škrtanie na každom z nás, pretože budovaním našich vedomostí a vedomostí našich detí investujeme predsa do životnej úrovne svojich rodín. Kvalitná veda a vzdelanie prinášajú technológiu, budujú kapacity a dajú v konečnom dôsledku zarobiť každému remeslu,“ píšu vedci.

Krajiny svoju ekonomiku zakladajú na turizme alebo na vede a vzdelaní. A tak by sme sa podľa nich mali zamyslieť, ako je na tom Slovensko. 

„Dajme si preto priatelia otázku, či je naozaj Slovensko založené na turizme alebo na tom, že všetci dobre viete, akí ste šikovní a čo všetko dokážete vymyslieť, opraviť, vydedukovať. Ja verím, že práve vaše vedomosti určujú práve dnes budúcnosť,“ píše Daniel.

Startitup požiadal Daniela Joannesa Furku o stanovisko. Po jeho obdržaní budeme článok aktualizovať.

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroj: Facebook/Daniel Joannes Furka

Najnovšie videá

Trendové videá