Slovenskí vedci vyvinuli „mini pľúcnu ventiláciu“. Prístroj dnes pomáha v Keni

  • Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini v súčasnosti už pomáha v Keni
  • Vyvinuli ho slovenskí vedci, záujem majú aj iné krajiny
Bratia, ktorí spolu vyvinuli Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini,
TASR/Dano Veselský
  • Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini v súčasnosti už pomáha v Keni
  • Vyvinuli ho slovenskí vedci, záujem majú aj iné krajiny

Prístroj na podporu dýchania Q-vent mini, ktorý vyvinuli slovenskí vedci, v súčasnosti už pomáha v Keni. Dostal sa tam v rámci humanitárnej misie podporenej SlovakAid, Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Informuje o tom doktor Daniel Furka, ktorý ho vyvinul na začiatku koronavírusovej krízy v roku 2020 spolu s kolegom Samuelom Furkom z katedry Fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej Fakulty UK a lekárom Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.

Mimoriadne nenákladné riešenie

Zareagovali na zvýšenú potrebu pľúcnych ventilátorov a nimi navrhnutý prístroj celý vytlačili na 3D tlačiarni. Projekt v čase akútneho svetového nedostatku pľúcnych ventilátorov zviditeľnil Slovensko vo svete.

Ide o malý prenosný prístroj určený pre dychovú podporu počas liečby rôznych akútnych a chronických ochorení alebo počas jednoduchších chirurgických zákrokov. Využitie má aj v poúrazovej starostlivosti.

„Prínos by mal mať predovšetkým v krajinách, kde nie je úplne najlepšie rozvinutá zdravotná starostlivosť. Je využiteľný aj v teréne, kde nie je možné nastaviť podmienky klasickej nemocničnej izby,“ zdôraznil Samuel Furka. Aj preto nachádza využitie práve v Keni.

O Q-vent mini však už prejavili záujem aj krajiny ako USA, Česko, Portugalsko, India, ale aj Brazília či Austrália. Celkové náklady na jeho výrobu boli okolo 250 eur, čo je asi 100-násobne menej, ako stojí konvenčný ventilátor.

Nekomerčný charakter

Bratia Furkovci, ktorí za prístrojom stoja, pôsobia na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave, uvádza portál Fontech.

Prístroj Q-vent vyvíjali mesiac, pričom ho mali hotový v marci, po rozšírení pandémie nového koronavírusu v Taliansku a vážil osem kíl. Ďalších osem mesiacov vyvíjali menšiu verziu.

Bratia Furkovci
zdroj: Facebook/Daniel Joannes Furka

Prototyp bol zostrojený 8. marca 2020 a jeho súčasťou boli obyčajné PET fľaše od Kofoly, ktoré slúžili ako vzduchové vaky, písali sme. K jeho vzniku ich inšpirovala situácia, ktorá v tom čase panovala v Taliansku.

Keďže si závažné štádium choroby žiada napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu, rozhodli sa výskum orientovať práve týmto smerom. Ich alternatívu je možné využiť v oblastiach, kde štandardné ventilátory chýbajú.

Lekári ešte vlani zdôrazňovali, že má ich projekt nekomerčný charakter. Zariadenie je navrhnuté tak, že jeho finálnu výrobu zabezpečuje koncová krajina: „My pošleme nekomerčne nejakú sériu, lokálne sa dohodneme s tamojšími vedeckými pracovníkmi a lekármi, následne výroba pokračuje v ich réžii.“

Bratia pri vývoji zariadenia nežiadali o grant a financovali ho z vlastných zdrojov.

Vtedy sme boli ešte študenti doktorandského štúdia. Žiadať v súčasných podmienkach o grant by bolo také, že pol roka žiadate a pol roka ho dostávate. Pričom ľudia to potrebovali do mesiaca,“ podotkol Daniel Furka. Neskôr požiadali o humanitárny grant, ktorý v danej schéme získala UK prvý raz v histórii.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Fontech, Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá