Slovenskí vodiči pozor: Policajti si na teba posvietia profesionálnymi dronmi, nemáš šancu všimnúť si ich

  • Dopravná polícia má vo výbave novinku
  • Na sociálnej sieti sa pochválili policajnými dronmi
polícia, drony
Printscreen/Facebook/Polícia Slovenskej republiky
  • Dopravná polícia má vo výbave novinku
  • Na sociálnej sieti sa pochválili policajnými dronmi

Polícia Slovenskej republiky na sociálnej sieti oznámila, že do svojich radov pridávajú „neviditeľnú policajnú hliadku“. Do výbavy si zaobstarali policajné drony, ktoré sú pre vodičov prakticky neviditeľné.

Nemáš šancu všimnúť si ich

Dopravná polícia sa posúva a ide s dobou, konštatujú na Facebooku. Policajné drony tak už nebudú realitou len na cestách v zahraničí, situáciu budú sledovať aj u nás doma.

„Vodič si takúto policajnú hliadku vo vzduchu prakticky nemá šancu všimnúť,“ píšu policajti.

Využívanie dronov má svoje technické obmedzenia. Portál Fontech informuje, že sa nebudú dať využívať napríklad na vzdialené meranie rýchlosti. Drony sa budú týkať vodičov, ktorí porušili predpisy, ako je napríklad zlé odbočovanie či predbiehanie na plnej čiare.

„Na miestach, kde nie je možné využiť klasický spôsob dokumentovania dopravných priestupkov, využíva policajný zbor aj takzvaný letecký dohľad pomocou bezpilotných prostriedkov,“ vysvetľuje policajt v krátkom informačnom videu.

Policajti sa drony chystajú využívať najmä v ťažších terénoch, ako sú vrcholy stúpania a klesania či pri neprehľadných zákrutách.

https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/4960278054020686

Popularita dronov stúpa

„Drony vlastní a lieta s nimi čoraz viac ľudí. Tendencia je rastúca nielen na Slovensku, ale i v celej Európe a na svete. To, čo potrebujeme u nás na Slovensku, je prispôsobovať prostredie tomu, aby bol rastúci počet bezpečný,“ načrtol vedúci odboru bezpilotných leteckých systémov Letových prevádzkových služieb SR Štefan Dusza.

Európska komisia podľa neho predpokladá, že v roku 2055 bude viac ako sedem miliónov hobby bezpilotných leteckých systémov a zároveň 400 000, ktoré budú určené na vládne a štátne účely, teda profesionálne drony.

Integrácia bezpilotných leteckých systémov do vzdušného prostredia sa musí uskutočňovať čo najefektívnejšie a čo najbezpečnejšie, podotkol. Odborníci v súčasnosti neregistrujú kolízie dronov s inými zariadeniami či lietadlami vo vzduchu. Hrozba podobnej kolízie však existuje, najmä v okolí letísk.

Drony v Bratislave

Po dronoch siaha opäť aj Bratislava, a to v boji proti komárom. S monitorovaním liahnísk začalo hlavné mesto v marci. Odborníci a dobrovoľníci odvtedy vykonali vyše 1 500 monitoringov.

V prípade odhalenia aktívneho liahniska mesto zasahuje prostredníctvom aplikácie biologického prípravku BTI, ktorý ničí larvy komárov.

Podľa lokality i rozsahu liahnísk sme pripravení používať chrbtové postrekovače, ale i drony,“ upozornila námestníčka primátora hlavného mesta Tatiana Kratochvílová.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, TASR, Fontech

Najnovšie videá

Trendové videá