Slovenskí vodiči sa môžu tešiť na lacný benzín, ceny mieria k hranici 1,50 eur za liter

  • Už tento týždeň klesla cena benzínu celkom výrazne, a to o zhruba 10 centov
  • Po víkende však máme na Slovensku tankovať za ešte priaznivejšie ceny
Tankovanie na benzínke
Ilustračný obrázok Unsplash/Erik Mclean
  • Už tento týždeň klesla cena benzínu celkom výrazne, a to o zhruba 10 centov
  • Po víkende však máme na Slovensku tankovať za ešte priaznivejšie ceny

Benzín s označením natural 95 o chvíľku budeme tankovať za ešte atraktívnejšiu cenu 1,50 eura za liter. Ide o výrazné zlacnenie v porovnaní s nedávnou cenou. Tá sa ešte pár dní dozadu pohybovala okolo 1,75 eura, a takisto je to menej ako aktuálna cena približne 1,64 eura.

Avšak treba upozorniť na to, že naše čerpačky nereagujú na zmeny na svetovom trhu okamžite. Oproti cenám na svetových burzách má Slovensko približne 2-týždňové oneskorenie v nastavení cien, uvádza stránka Dáta bez pátosu na sociálnej sieti.

Tankovať budeme ešte lacnejšie

Ceny benzínu na svetových burzách klesli takmer o 20 % za mesiac, a momentálne sme svedkami najnižších cien v roku 2023. „Na našich čerpačkách zatiaľ spadol benzín z ceny 1,72 na zhruba 1,64 eura za liter. To je menej ako polovička očakávaného poklesu. Zatiaľ je pokles 8 centov, očakávanie je 20 centov,“ píše sa v príspevku.

Zatiaľ sme dosiahli len 8-centový pokles. Nová očakávaná cena je 1,52 eura. Vyzerá to tak, že už teraz po víkende by mohli ceny benzínu 95-ky klesnúť pod hranicu 1,60 eura za liter.

Jedna z príčin inflácie

Ceny pohonných látok a palív priamo súviseli so zvyšovaním cien tovarov a služieb, tvrdí analytička Eva Sadovská.

„Dôvodov medziročne vyšších cien potravín je niekoľko a mnohé pochádzajú ešte z uplynulého roka. Producenti uvádzajú ako jeden z hlavných dôvodov vyššie ceny energií, ktoré sú dôležitým výrobným vstupom. Počas vlaňajšieho roka sme boli svedkami aj vysokej ceny ropy na svetových trhoch a následne rekordných cien pohonných látok,“ vysvetľuje.

Keďže je potraviny „potrebné nielen vyrobiť, ale aj do obchodov prepraviť, drahý benzín a nafta boli jedným z faktorov, ktorý prepisoval cenovky na potravinách smerom nahor“.

Ceny pohonných látok boli podľa slov analytičky oproti minulému roku síce lacnejšie, ale v priemere len nepatrne.

Obrat v cene čierneho zlata

Výrazný obrat nenastáva len pri veľkoobchodných cenách, ale aj pri cenách čierneho zlata – ropy. Uviedol to Marek Nemky, analytik finančných trhov XTB pre TASR.

Dôvodov takéhoto prudkého zvratu je podľa neho viacero. „Rusko pred dvoma týždňami ohlásilo zákaz pri pohonných hmotách, čo spôsobilo výrazný otras na cenách nafty, ktorá prekonala krátkodobo ceny benzínu. Situácia na ich domácom trhu sa už však zlepšuje a tak by na svetový trh opäť mohli (Rusi) nastúpiť s ich vysokou rafinérskou produkciou a exportom,“ priblížil.

Do ďalšieho vývoja nižších cien pohonných látok vstupujú podľa neho aj ceny ropy, ktoré za posledný týždeň zažívali obrovské prepady a v súčasnosti sa ustálila na cenovke v oblasti 86 USD za barel.

Mimo pozitívneho vývoja na ruskom trhu k tomu prispel aj slabší dopyt po palivách v USA. „Komoditám taktiež nesvedčí ani nárast výnosov na štátnych dlhopisoch, ktoré môžu naďalej obmedziť dopyt po spotrebe,“ myslí si analytik.

Informoval, že pri veľkoobchodných cenách to vyzeralo podobne ako pri cenách ropy, keď sa nafta na rotterdamskej burze prepadla o 10 % a veľkoobchodná cena benzínu o čosi viac.

„Vyzerá to tak, že negatívne scenáre spred minulých týždňov upadli a na cenovkách na čerpacích staniciach tak budeme postupne vidieť pohonné hmoty lacnejšie,“ zdôraznil.

Zdroje: FB/Dáta bez pátosu, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá