Slovenskí vodiči sa musia pripraviť na obrovskú zmenu. Zavedenie bodového systému je na spadnutie
- Ministerstvo má v pláne zaviesť bodový systém vodičáku
- Princíp by mohol byť podobný ako v Česku

- Ministerstvo má v pláne zaviesť bodový systém vodičáku
- Princíp by mohol byť podobný ako v Česku
Ministerstvo vnútra SR plánuje zakročiť a zaviesť bodový systém pri porušení pravidiel cestnej premávky. Rezort chce prehodnotiť aj posudzovanie prekročenia rýchlosti jazdy v obci.
Cieľom je zlepšiť bezpečnosť cestnej premávky. Súčasný vývoj dopravnej nehodovosti sa podľa Ministerstva vnútra (MV) SR nejaví ako priaznivý. Vyplýva to z predbežnej informácie o príprave novely zákona, do ktorej sa formou podnetov môže zapojiť aj verejnosť.
„Bodový systém sa navrhuje ako precizovanie dnes platného (…) zákona o cestnej premávke, ktorý už v súčasnosti dáva orgánu Policajného zboru povinnosť rozhodnúť povinnosti podrobiť sa doškoľovaciemu kurzu, preskúšaní odbornej spôsobilosti (teória aj vedenie), preskúmaní zdravotnej spôsobilosti a o preskúmaní psychickej spôsobilosti, ak držiteľ vodičského oprávnenia v posledných dvanástich mesiacoch ako vodič motorového vozidla trikrát závažným spôsobom poruší pravidlá cestnej premávky,“ predstavil rezort.
Prekročenie rýchlosti jazdy označilo ministerstvo za výrazne nebezpečnú činnosť vzhľadom na možné následky na najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. Ako poukázalo, náraz do chodca pri rýchlosti 80 kilometrov za hodinu znamená 61-percentné riziko jeho úmrtia. Zdôrazňuje preto potrebu zadefinovať adekvátne právne následky.
Pripomienkové konanie k novele zákona o cestnej premávke by sa mohlo začať v apríli tohto roka.
Podobný ako v Česku
Polícia o bodovom systéme hovorila už dlhšie. Téma sa do popredia dostala najmä po októbrovej tragickej nehode v Bratislave, kde vodič, ktorý bol pod vplyvom alkoholu, usmrtil päť ľudí.
Ako uviedol denník Pravda, priestupky by mali byť ohodnotené určitým počtom „trestných“ bodov. V prípade, ak vodič prekročí maximálny povolený počet získaných bodov, automaticky príde o vodičské oprávnenie na stanovenú dobu. Ako pre denník uviedla hovorkyňa policajného zboru Denisa Bárdyová, návrh bodového systému sa finalizuje.
Denník ďalej uviedol, že náš bodový systém by mal vychádzať z toho českého, ktorý je v krajine už 17 rokov.
Body v slovenskom bodovom systéme by sa mali za „obodované“ priestupky sčítavať a horná hranica, ktorá bude nasvedčovať vzatiu vodičského oprávnenia, má byť 9 bodov. Priestupky by mali byť obodované jedným až štyrmi bodmi, podľa toho, aká bude ich závažnosť. Zoznam priestupkov a počet bodov je zatiaľ v procese.
„Ako príklad možno uviesť nepripútanie sa bezpečnostným pásom, ktoré bude ohodnotené jedným bodom, no vedenie vozidla pod vplyvom alkoholu bude patriť k tým najzávažnejším priestupkom, ktorý bude ohodnotený až štyrmi bodmi,“ denník Pravda uvádza citáciu Tomáša Vrábela, riaditeľa Odboru dopravnej polície PPZ SR, ktorý fungovanie systému vysvetlil v spravodajskej relácii STV.
Viacero vecí a detailov ohľadom bodového systému je nateraz nejasných, no denník Pravda uviedol, že vodičom by sa po určitej dobe, v ktorej budú jazdiť bez priestupku, mohli body aj odčítať. Napriek tomu sa všetky podrobnejšie informácie dozvieme v apríli, kedy k novele začne pripomienkové konanie.
Čítajte viac z kategórie: Auto
Zdroje: TASR, Pravda