Američania si myslia, že Československo stále existuje. Myslia si to aj v show, ktorú sledujú milióny divákov
- V najdlhšie nepretržite vysielanej show v rámci stanice ABC sa objavilo aj Československo
- Nie však v tom najlepšom svetle
- V najdlhšie nepretržite vysielanej show v rámci stanice ABC sa objavilo aj Československo
- Nie však v tom najlepšom svetle
Jimmy Kimmel Live! je americká talk show, ktorej autorom a moderátorom je Jimmy Kimmel. Pravidelne sa vysiela na stanici ABC. Nedávno sa v tejto večernej show objavila aj Lauren Cohan, herečka známa z Upírskych Denníkov alebo Walking Dead.
V show rozpovedala príbeh o jej nedávnej návšteve Prahy a o jej zážitkoch s českým šoférom Dávidom. Na čo moderátor Jimmy poznamovel, že v tom prípade má o jedného priateľa z Československa viac. Lauren však Jimmyho neopravila a len mu prikývla s tým, že dúfa, že sú ešte stále kamaráti.
Znovu sa tak potvrdzuje, že aj 27 rokov po rozpadnutí Československa nás majú vo svete zaškatuľkovaných ako jeden štát. Je tomu tak aj v show, ktorú na Youtube odoberá 13 miliónov ľudí a vysiela sa už viac ako 15 rokov.
Z vlastných skúseností viem, že väčšina mladšej generácie v USA vlastne vôbec nevie, kde sa Slovensko nachádza. Je preto výhrou, keď vôbec tušia, že niekedy existovalo niečo ako Československo. Ide o tému, na ktorú je mnoho Slovákov veľmi citlivých.
Na druhej strane však treba uznať, že pre Spojené štáty americké, kde žije spolu 325,7 miliónov obyvateľov, sme len ihlou v kope sena. Niet preto divu, že o tom, že Československo už nie je realitou, vie len menšia časť USA, ktorá sa zaujíma o geografiu či históriu alebo má širší všeobecný rozhľad.
Slovinsko vs. Slovensko
Samostatnou kapitolou je aj neustále zamieňanie si Slovenska a Slovinska. V tejto súvislosti sa najväčšie prešľapy často odohrali pri niektorých dôležitých udalostiach. Napríklad na ostatných Majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji, kedy sa stala nemilá vec a kvôli omylu organizátorov si Slováci po vydretom víťazstve nad Talianskom museli chtiac-nechtiac so zaťatými zubami vypočuť hymnu Slovinska.
Fanúšikovia to, samozrejme, dali najavo pískaním, ba dokonca sa v hľadisku strhla poriadna trma-vrma.
Obe krajiny spôsobujú vrásky na čele aj predstaviteľom iných krajín. George Bush v minulosti rozprával o stretnutí so slovenským ministrom zahraničia, i keď sa takéto stretnutie nikdy neuskutočnilo. Podobne sa preriekol aj taliansky premiér a zvodca žien Silvio Berlusconi. V roku 2003 totiž na tlačovke predstavil premiéra Slovenska. Na mieste sa však reálne nachádzal Anton Rop zo Slovinska.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy