Slovensko, ako si ho ešte nevidel. Najkrajšie fotky a videá, ktoré ukazujú, že máme byť na čo hrdí
- Profil This is Slovakia má 138-tisíc sledovateľov, prináša tie najkrajšie zábery malej krajiny zo srdca Európy
- Tvorcami videí sú ľudia z rôznych kútov Slovenska
- Profil This is Slovakia má 138-tisíc sledovateľov, prináša tie najkrajšie zábery malej krajiny zo srdca Európy
- Tvorcami videí sú ľudia z rôznych kútov Slovenska
Aj napriek tomu, že sa na nás posledné roky valia kauzy, Slovensko stále ostáva závideniahodnou krajinou.
O zachytenie najkrajších kútov Slovenska sa stará profil This is Slovakia pod vedením fotografa Gabriela Lovasa. Ten stojí aj za projektom This is Saint-Tropez, ktorý sleduje 138-tisíc sledovateľov. Aby sme sa ale vrátili späť k Slovensku, toto sú jeho najkrajšie zábery.
Zábery zachytené v blízkosti Téryho chaty
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Video zachytáva okolie Téryho chaty.“ Taký popis sa objavil pri tomto videu. Vďaka jednoduchej prístupnosti chatu vyhľadávajú turisti v akomkoľvek ročnom období.
Nachádza sa v nadmorskej výške 2015 m n. m. a dostať sa sem môžeš zo Starého Smokovca. Je tak najvyššie položenou chatou s celoročnou prevádzkou. Ubytovanie totiž poskytuje počas celého roka.
Roháčske plesá
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Nachádzajú sa na severe Západných Tatier a turistika, ktorú absolvuješ cestou sem, je označená za stredne náročnú. Plesá sa zachovali vďaka ľadovcovému pôvodu Roháčskej doliny. Unikátnymi sú najmä vďaka tomu, že sú položené omnoho nižšie ako iné plesá vo Vysokých Tatrách.
Plies je dohromady 6 a sú číselne označené. Za najväčšie sa považuje práve prvé, s rozlohou 2,22 ha a hĺbkou 7 metrov. Dostať sa môžeš až k Ťatliakovej chate, ktorú v minulosti vypálili nacisti.
Oravský hrad
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Dronové zábery poukazujú na majestátnosť Oravského hradu. Nachádza sa v Žilinskom kraji a vypína sa na skale nad riekou Orava. V hrade sa nachádza 754-schodov a 155-miestností. V hornej časti hradu je zriadená Mediatéka, ktorá návštevníkovi poskytuje audiovizuálne diela natočené na Oravskom hrade.
Počas turistickej sezóny je možné tieto priestory navštíviť v nočných hodinách a vychutnať si tak aj strašidelné divadelné predstavenia. Za normálnych „nepandemických“ okolností je v mesiacoch november až marec pre verejnosť sprístupnený iba základný okruh. Vzhľadom na aktuálnu situáciu sú priestory, pochopiteľne, neprístupné.
Košice
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Je zrejmé, že také krátke zostrihy neobsiahnu všetky dominanty spájajúce sa s daným miestom. Rovnako je to aj v súvislosti s videom, obsahom ktorého je metropola východného Slovenska a zároveň najväčšie mesto nášho štátu.
Predponu naj si ale vyslúžilo hneď niekoľkokrát. Práve v Košiciach sa totiž vždy v prvú októbrovú nedeľu štartuje najstarší európsky a druhý najstarší svetový maratón – Medzinárodný maratón mieru.
Historické centrum je zas označované za najväčšiu mestskú pamiatkovú rezerváciu na Slovensku. Dôležitým prvenstvom, ktoré nemôžeme vynechať, súvisí s udelením erbovej listiny.
Košice sú totiž prvým európskym mestom, ktoré ju získalo. V roku 1369 ju Košiciam udelil panovník Ľudovít Veľký. Klenotom tohto historického mesta je nepochybne dominantný Dóm sv. Alžbety, ktorý je zachytený aj na videu.
Slavín
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zábery zachytávajúce prostredie okolia Slavína doslova vyrážajú dych a poskytujú iný pohľad na autenticky známy pamätník s cintorínom. Na jeho miestach je pochovaných 6 845 sovietskych vojakov, ktorí padli počas oslobodzovania Bratislavy v roku 1945.
Výstavba bola dokončená v roku 1960 a projekt vznikol pod vedením architekta Svetlíka. Schodiskom, ktoré hore vedie, sa dostaneš ku šiestim hromadným a 278 individuálnym hrobom.
Monumentálny žulový pylón, ktorého detailné zábery sú zachytené na videu, meria 39,5 metrov. Na jeho vrchole stojí 11-metrová socha vojaka, ktorý vztyčuje bojovú zástavu nad oslobodenou krajinou.
Prešov
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Video vzniklo počas „vianočného Prešova“. Mesto je tretím najväčším na Slovensku a pýši sa niekoľkými pamiatkami. Za spomienku určite stojí Rákócziho palác, ktorý aktuálne slúži ako sídlo múzea. Pozornosť návštevníkov upútava aj budova radnice, ktorú možno navštíviť ako múzeum. V tomto prípade s vinárskou tematikou.
Zelené pleso
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Roháčske plesá nie sú jedinými, ktorým profil venoval pozornosť. Video bolo nakrútené aj v blízkosti Zeleného plesa, alebo inak ľadovcového jazierka, nachádzajúceho sa najvýchodnejšie vo vysokotatranskej doline. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 540 metrov.
Svoje pomenovanie si vyslúžilo na základe jeho zelených škvŕn, ktoré boli spôsobené vyvieraním prameňov na jeho dne. Mnohí Zelené pleso označujú za najkrajšie v národnom parku.
Chatu pri Zelenom plese vyhľadáva množstvo cyklistov, lyžiarov aj turistov, nakoľko jej okolie predstavuje vhodné podmienky aj pre podobné športy.
Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 7. decembra 2020.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: www.tatry.sk, www.dobrodruh.sk, www.oravskemuzeum.sk, www.kosice.sk, slovakiatravel.sk