Slovensko boduje vo svetovom rebríčku. Sila našich cestovných pasov je ukážková
- Ak si držiteľom slovenského pasu, máš sa čím chváliť
- Jeho sila stojí za pozornosť
- Ak si držiteľom slovenského pasu, máš sa čím chváliť
- Jeho sila stojí za pozornosť
Trojica východoázijských krajín, medzi ktoré patrí Japonsko, Singapur a Južná Kórea, ponúka držiteľom svojich pasov najväčšiu slobodu pri cestovaní po svete. Informuje CNN.
Rebríček „sily pasov“ vo svojej štvrťročnej správe zverejnila londýnska poradenská spoločnosť Henley & Partners pre globálne občianstvo a pobyt. Ukazuje, s pasom ktorej krajiny možno bez vízovej povinnosti cestovať do najväčšieho počtu krajín.
Japonský pas umožňuje bezvízový prístup do rekordných 193 krajín celého sveta, singapurský a juhokórejský pas do 192 krajín. Pre opatrnejšiu reakciu Ázie na ochorenie Covid-19 však občania trojice ázijských krajín využívajú túto možnosť menej často než ľudia v Európe alebo Amerike.
Medzinárodný dopyt po leteckej doprave v ázijsko-tichomorskom regióne podľa najnovších údajov Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) dosahuje stále len necelú pätinu úrovne spred pandémie.
Ázijskú trojku na vrchole rebríčka nasledujú európske štáty. Nemecko a Španielsko majú rovnaký (190) počet bezvízových destinácií, za nimi nasledujú Fínsko, Taliansko a Luxembursko (189).
Na piatom mieste sú Rakúsko, Dánsko, Holandsko a Švédsko (188). Slovenský pas umožňuje cestovať bez víz do 182 krajín, čo zaraďuje našu krajinu na 10. priečku rebríčka spolu s Litvou a Poľskom. O niekoľko priečok vyššie je český pas (185 bezvízových destinácií) a maďarský (183).
Na spodku rebríčka sú cestovatelia s afganským pasom (27 bezvízových krajín), Iračania (29) a Sýrčania (30). V dôsledku invázie na Ukrajinu sa zhoršila situácia aj pre držiteľov ruských pasov. Hoci sa oficiálne môžu dostať bez víz do 119 krajín, cestovanie do sveta im komplikujú sankcie a obmedzené možnosti leteckého spojenia.
Slováci nielen kvôli sile svojho pasu nedajú na cestovanie v letnej dovolenkovej sezóne dopustiť. Ak sa rozhodneš v najbližšom období prevetrať svoj pas aj ty, je dobré mať na pamäti niekoľko rád, vďaka ktorým sa môžeš vyhnúť nežiadúcim situáciám na ceste do cudzej krajiny.
Letisko M. R. Štefánika dáva do pozornosti Slovákov niekoľko tipov na bezproblémový odlet, aby tak pasažieri predišli spomaleniu registračného a odbavovacieho procesu na letisku a mohli včas a bezpečne odletieť.
- Pred odletom si skontroluj všetky potrebné dokumenty na cestu
Odporúča sa skontrolovať si platné cestovné doklady a vstupné dokumenty do cieľovej destinácie. Podmienky vstupu do jednotlivých krajín nájdeš na webe mzv.sk.
Stáva sa, že Slováci akosi pozabudnú, že napríklad Veľká Británia už nie je členom EÚ. Preto je potrebné cestovať s platným cestovným pasom.
Cestovanie s občianskym preukazom je povolené len na výnimky, teda pre tých, ktorí sa zaregistrovali do pobytovej schémy, tzv. Settlement Scheme.
- Kontrola batožiny
Na webových stránkach leteckej spoločnosti, kde si si zakúpil letenku, si pozri, akú hmotnosť a veľkosť batožiny povoľujú podmienky leteckej spoločnosti.
- Balenie príručnej batožiny
Do príručnej batožiny je povolené zobrať si tekutiny, gély alebo krémy do 100 ml, ale je potrebné ich zabaliť do priehľadného igelitového vrecka (veľkosť max 1 l). To je možné si zakúpiť aj na letisku.
Treba si dať pozor, či nemáš zabalený niektorý zo zakázaných predmetov, akým je napríklad nôž, horľavina či iné nebezpečné predmety.
„Upozorňujeme, že na letisku M.R. Štefánika nie je povolená ani tenisová raketa ako príručná batožina.“
- Buď na letisku pred odletom včas
Cestujúcim sa odporúča, aby boli na letisku minimálne 2 hodiny pred odletom. Pred odchodom si skontroluj prípadné dopravné obmedzenia po ceste na letisko.
- Konzumácia alkoholu
„Odporúčame pasažierom opatrnosť pri užívaní omamných látok, akou je alkohol. V prípade, že je pasažier v neprispôsobivom stave, môže sa stať, že bude vylúčený z prepravy z bezpečnostných dôvodov. Väčšina leteckých spoločností má nulovú toleranciu alkoholu.“
- Po príchode na letisko
Po príchode sa odporúča ísť hneď na check-in, kde ťa zaregistrujú, skontrolujú doklady a odbavia batožinu. Po registrácii nasleduje bezpečnostná kontrola. Je potrebné sledovať obrazovky s informáciami o otvorení brán, tzv. gates.
Tam ti pracovníci letiska skontrolujú doklady a letenku, a následne na ich pokyn sa premiestniš smerom do lietadla. Brána sa totiž môže zavrieť už 30 minút pred odletom.
Presný čas však závisí od jednotlivých leteckých spoločností. Menovité výzvy z informačného pultu letiska na základe mena sa v tomto prípade nerobia.
Zdroje: TASR, bts.aero, CNN, MZV