Slovensko by malo zaviesť nulovú DPH na knihy bez rozdielu. Potrebujeme mladých, ktorí čítajú, vyzývajú vydavatelia
- Zakladatelia veľmi obľúbeného slovenského vydavateľstva hodnotia náročný rok 2023
- Poukazujú aj na top knižné kúsky, ktoré stoja za pozornosť
- Zakladatelia veľmi obľúbeného slovenského vydavateľstva hodnotia náročný rok 2023
- Poukazujú aj na top knižné kúsky, ktoré stoja za pozornosť
Rok 2023 bol pre knižných vydavateľov náročný. Doznievali následky pandémie a začali sa prejavovať dôsledky vojny na Ukrajine a vysoká inflácia, ceny energií i nedostatok niektorých surovín.
O tom, ako sa s tými nástrahami popasovali vo Vydavateľstve Absynt, sme sa rozprávali s jeho zakladateľmi Filipom Ostrowskim a Jurajom Koudelom.
Keď sa pozrieme na opatrenia predchádzajúcich vlád smerujúce ku knižným vydavateľom a knižnému priemyslu ako takému, nie sú extra podporné. V niektorých krajinách je napríklad nulová daň na knihy a štát vydávanie kníh výrazne podporuje aj ďalšími krokmi. No to neplatí pre Slovensko.
„Myslím, že zo strany štátu je dobre vytvorený systém grantovej podpory, jednak mi chýba systémová podpora vzdelanosti, vedenie mládeže k radosti z čítania a obcovania s literatúrou.“
Vydavatelia preto poukazujú na nutnosť obrátenia podpory literatúry aj na druhú stranu trhu, čiže na stranu čitateľov.
„Bez mladých ľudí, ktorí radi čítajú a kupujú si knihy, je akákoľvek podpora vydavateľov zbytočná. Takým krokom by mohla byť napríklad nulová DPH na knihy bez rozdielu, či ide o tlačené alebo digitálnu verziu, čiže e-knihu.“
Zíde sa pripomenúť aj to, že v susednej Českej republike majú knižní vydavatelia a vôbec celý tento segment problém s veľmi neskorým uhrádzaním faktúr, čo spomaľuje cash-flow a znemožňuje ďalšie investície.
Vydavateľstvo Absynt vydáva knihy aj pre český trh, a preto sa ich táto situácia dotýka. Objasňujú, že knižný trh je navzájom prepojený, vydavatelia sú závislí od distribútorov a kníhkupcov, a na druhej strane od vydavateľov sú závislí autori, prekladatelia, redaktori, jazykoví korektori, grafici a tlačiarne.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Nie je preto ťažké predstaviť si, aké následky môže mať výpadok pri platení faktúr. Následky môžu byť viditeľné aj niekoľko rokov dopredu, narúša sa dôvera, ktorá je taká dôležitá pri komisnom predaji, presúvajú sa termíny vydania, narúša sa veľmi citlivé prostredie, ktoré má zásadný vplyv na vzdelávanie, kultúru aj voľný čas spoločnosti.“
Úraduje aj inflácia, ktorá má, samozrejme, za následok zvyšovanie cien kníh.
Potvrdzuje sa obava, že sa to odzrkadlí v počte predaných kusov. Jedno je však podľa zakladateľov vydavateľstva isté, zvýšené náklady na vydávanie nedokážu v celej miere preniesť do zvýšenej ceny.
„Musíme aj my hľadať spôsoby, kde môžeme ušetriť. Je to veľká výzva ku kreativite. Až príliš jednoduché by bolo prehodiť zvýšenie cien len na čitateľov. Snažíme sa k tomuto pristupovať zodpovedne a rozložiť následky na rôzne strany. Našou úlohou je vydávať tak zaujímavé tituly, aby ani zvýšená cena neodradila našich čitateľov, čo sa nám zatiaľ darí.“
Hovoria tiež, že v súčasnosti nevidia žiadne zmeny podielu predaja ani e-kníh ani audiokníh.
„Je pravda, že pre trh s audioknihami máme veľmi obmedzenú ponuku. Je to aj z toho dôvodu, že tento trh je zatiaľ vyhradený pre bestsellery, čiže detektívky a iné veľmi populárne žánre.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo sa týka aktuálneho nákupného správania a vkusu Slovákov, k istým posunom medzi žánrami dochádza.
Môže to byť podľa Filipa spôsobené situáciou vo svete, pretože za našimi hranicami stále prebieha vojna.
„Nemyslím si však, že sú to zásadné a dlhodobé zmeny, považujem ich len za módne výkyvy. My v našom vydavateľstve Absynt sa venujeme literatúre non fiction, prinášame príbehy, ktoré sú dôležité, ktoré by 21. storočie malo poznať, a preto sa v prvom rade držíme nášho žánru.“
„Posledný rok sme sa zamerali aj na mladších čitateľov, taktiež sme priniesli aj literatúru pre deti a mládež. Zastúpené sú tam viaceré vekové skupiny a opäť sú to veľmi silné príbehy s presahom, čiže sú to múdre knihy pre múdre deti múdrych rodičov.“
Najúspešnejšie kúsky
Juraj rád priznáva, že po veľmi ťažkom roku 2022 sa situácia stabilizovala. „V roku 2023 sa nám podarilo, schválne používam slovo podarilo, lebo je to vždy trochu lotéria, trafiť do vkusu čitateľov.“
Veľmi úspešnými titulmi sú Ženy, ktoré zostali mladej slovenskej autorky Magdalény Rojo.
Tušili sme, že úspech budú mať tituly ich osvedčených autorov Chimmandy Ngozi Adichie To, čo máš okolo krku a Jürgena Thorwalda Ríša chirurgov a Michaila Zygara Vojna a trest.
„Sú to autori, ktorí majú na Slovensku veľa fanúšikov a každý ich ďalší titul má predpoklad na úspech.“
Veľmi ich však potešila aj literárna reportáž zo Severnej Kórey s titulom Nie je čo závidieť od Barbary Demick. Úspech všetkých týchto titulov sa skrýva v príbehoch ľudí, ktorí nie sú na prvých stránkach médií, ale práve ich osudy zosobňujú dejiny.
Sumár roku 2023
Hovoria tiež, že celý rok 2023 budú môcť ohodnotiť až po skončení decembra, keďže je to predajne najsilnejší mesiac.
„V knižnom odvetví sa práve v tomto období láme, či to bude úspešný alebo neúspešný rok. Každopádne už teraz môžem povedať, že to bol jeden z najnáročnejších rokov. Zásadne sa menia podmienky na vydávanie.“
Slovenských vydavateľov ohrozuje rast cien surovín, energie, a tým sa zvyšujú náklady na produkciu, rastú náklady na honoráre pre spolupracovníkov.
„Pociťujeme zvýšenú konkurenciu zo strany anglojazyčných kníh, alebo iných projektov. Aby som to trochu zjednodušil, ohrozujú nás dva faktory, na jednej strane nárast nákladov, čiže aby sa nám vrátili aspoň náklady na výrobu, potrebujeme predávať väčšie množstvo kusov kníh z jedného titulu, a na druhej strane rastie počet titulov. Obávam sa, že tlak trhu bude mať za následok škrtanie v edičných plánoch.“
Neustále zmeny
Objasňujú, že ak by takáto situácia neovplyvnila aj ich marketingové aktivity, v zásade by museli ukončiť vydávanie.
„Považujeme to za súčasť podnikania. Sme flexibilné vydavateľstvo, neustále zmeny sú pre nás podmienkou prežitia. Snažíme sa teda identifikovať to, čo nás ohrozuje, optimalizujeme náklady, a súčasne podporujeme naše silné stránky, akými sú napríklad silná značka, vyhľadávame možnosti podpory lojálnosti našich čitateľov a otvárame sa na nové sociálne siete.“
Tvrdia, že sú jednoducho otvorení zmenám, neočakávali pritom, že nájdu recept na úspech, ktorý by mohli donekonečna opakovať.
Novinky a vianočné tipy
Čitateľom, ktorí možno ešte len uvažujú, aký titul si kúpiť a stráviť s ním vianočné sviatky, dávajú do pozornosti spomenutý titul Vojna a trest ich bestsellerového autora Michaila Zygara.
Ako novinár robil Zygar viackrát rozhovory s prezidentom Zelenským a mal prístup k mnohým významným hráčom – od politikov až po oligarchov. Ako expert na Putinove nálady a správanie strávil roky študovaním plánov Kremľa týkajúcich sa Ukrajiny a v tejto knihe prehľadne a chronologicky vysvetľuje, ako sme sa dostali až sem.
Napriek tomu nejde len o dejiny Ukrajiny a zatiaľ krátku históriu prebiehajúcej vojny. Ide skôr o detektívny príbeh podaný z pohľadu páchateľa, o kroniku toho, ako Rusko počas posledných piatich storočí utláčalo Ukrajinu. Ako sa impérium snažilo o vychovanie lojálnych elít, ale v konečnom dôsledku aj tak nedokázalo potlačiť živú ukrajinskú spoločnosť.
Táto kniha nedokáže napraviť minulosť ani prítomnosť, ale môže zmeniť budúcnosť.
Zíde sa vedieť aj o pokračovaní úspešnej série od Jürgena Thorwalda Ríša chirurgov.
Šestnásteho októbra 1846 sa v Massachusetts General Hospital v Bostone podarilo uskutočniť prvú bezbolestnú operáciu pod narkózou. Začína sa tak bezprecedentný vývoj modernej chirurgie. Jürgen Thorwald opisuje jej rozhodujúce etapy prostredníctvom pôsobivých príhod, ktoré stáli na počiatku nových medicínskych poznatkov a metód.
Rozpráva o boji za uznanie, o víťazstvách, ale aj o porážkach priekopníkov chirurgie.
Pútavá je aj reportáž Nie je čo závidieť do Barbary Demick.
Barbara Demick, prvá šéfka redakcie Los Angeles Times v Pekingu, strávila pri práci na tejto knihe šesť rokov. Na základe rozhovorov s utečencami, prepašovaných fotografií či videozáznamov zrekonštruovala život v krajine, ktorá nie je dostupná pre nikoho, okrem jej obyvateľov.
A ponúka nám zároveň aj pozoruhodný portrét Čongdžinu, tretieho najväčšieho severokórejského mesta. Každodennou severokórejskou realitou je bezhraničné uctievanie vodcu a strany, práca za mizernú alebo žiadnu mzdu a všadeprítomný strach. Kto neudáva, bude udaný. Kto neutečie, zomrie vo falošnej viere, že svoj život prežil v raji.
Pozornosť si zaslúži aj titul Vrahovia mesiaca kvetov Davida Granna, ktorý upútal pozornosť aj v Hollywoode a tento rok bol do kníh uvedený rovnomenný film v hlavnej úlohe s Leonardom di Capriom.
Amerika sa s pôvodnými obyvateľmi veľmi nemaznala. Ak ich odsunuli kamsi na okraj, bol to ešte ten lepší prípad. Taký osud postretol aj kmeň Osagov, ktorému sa ušlo drsné a neúrodné územie na severe Oklahomy. Zrazu sa však ukázalo, že táto bezcenná zem ukrýva obrovské bohatstvo – ropu.
A aký je knižný skvost, na ktorom si zgustli v tomto roku samotní zakladatelia vydavateľstva?
„Tento rok mi veľkú radosť urobila naša edícia pre mladších čitateľov a našlo sa tam viac skvostov, vypichnem dva – Dievča s vrkočmi a Hrdina z nočného autobusu. Myslím, že ktorýkoľvek z týchto príbehov poteší pod stromčekom.“
Zdroj: Vydavateľstvo Absynt