Slovensko čaká nová vlna saharského prachu. Auto si neumývaj, tieto oblasti sú najviac ohrozené

  • V najbližších dňoch dorazí na Slovensko ďalšia vlna saharského prachu
  • Najviac potrápi tieto lokality
Saharský prach na aute a mapka Slovenska.
Ilustračné foto TASR/Dano Veselský, Google Maps
  • V najbližších dňoch dorazí na Slovensko ďalšia vlna saharského prachu
  • Najviac potrápi tieto lokality

V poslednom období si množstvo vodičov všimlo, že ich autá sú opäť pokryté špinou. Príčinou tohto znečistenia je opäť prach zo Sahary, ktorý sa dostal na naše územie a usadil sa na vozidlách. Tento fenomén nie je nezvyčajný, ale vždy prekvapí a spôsobí dodatočné starosti s umývaním áut.

„Prvá vlna prišla v stredu (19. 6.), no druhá, výraznejšia, v piatok (21. 6.). Jej hodnoty sa blíži k tým, aké sme na Slovensku zaznamenali počas veľkonočných sviatkov,“ uviedol na úvod pre portál tvnoviny.sk meteorológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Peter Hrabčák. 

Uviedol, že maximálny útlm optickej hrúbky aerosólov dosahoval v minulosti okolo 60 percent. V sobotu 22. júna sa však tento útlm znížil približne na 50 percent. Tento pokles poukazuje na zmenu podmienok v atmosfére, ktorá ovplyvnila množstvo aerosólov vo vzduchu.

„Ľudia si v piatok aj v sobotu mohli všimnúť, že obloha bola veľmi bledá pre vysoký obsah saharského prachu,“ ozrejmil ďalej odborník. 

Podľa Hrabčáka sa v priebehu nasledujúcich hodín môžu na niektorých miestach objaviť zvyšky piatkovej vlny. Tieto zvyšky ale budú len v minimálnych množstvách, ktoré nebudú mať významný dopad.

Kde sa nazhromaždí najviac prachu?

Pre tých, ktorí plánovali umyť svoje auto po týchto správach, máme zlú správu. Saharský prach sa opäť vráti a môže znova znečistiť vaše vozidlá. Preto sa s umývaním možno oplatí ešte počkať.

„Podľa modelov sa v centrálnom Stredomorí nachádzajú výraznejšie mračná prachu. Tie by mali postupovať na sever, až zavítajú aj na Slovensko. Dôjde k tomu zo stredy (26. 6.) na štvrtok (27. 6.),“ avizuje meteorológ. 

Možno ťa poteší aspoň to, že situácia z minulého týždňa sa už nebude opakovať. Tentoraz by nemali nastať také výrazné problémy „Tentoraz by malo ísť o menšie množstvo ako naposledy, no zrejme ho spozorujú ľudia naprieč celým Slovenskom.“ 

sahara prach saharský piesok slovensko
zdroj: TASR/Dano Veselský

Na záver svojho vyjadrenia Hrabčák zdôraznil, kde je najväčšia šanca, že sa nazhromaždí najviac tohto prachu.

„Vzhľadom na posun z južnej Európy saharský prach najvýraznejšie potrápi ľudí na juhu Slovenska, predovšetkým v oblasti Podunajskej nížiny a Žitného ostrova,“ uzavrel Hrabčák. 

Saharský prach sa k nám dostal aj pred pár dňami

Ešte v piatok sa do strednej Európy v južnom až juhozápadnom prúdení dostáva väčšie množstvo saharského prachu. Možno ho bolo vidieť aj na oblohe, ktorá mala belšiu farbu ako bežne a viac svietila.

Prach sa k nám dostal, pretože studený front s brázdou nízkeho tlaku vzduchu siahal až po Saharu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Meteorológovia vtedy poukázali na to, že koncentrácia saharského prachu v našej oblasti v najbližších hodinách ešte stúpne, tým že nad centrálnym Stredomorím je ho ešte viac, a práve odtiaľ k nám v piatok prúdil vzduch.

Za nami je nadnormálne teplý mesiac

V máji bolo na Slovensku výrazne teplé počasie a množstvo zrážok sa výrazne líšilo od bežných hodnôt. Východné Slovensko zažilo veľmi suché obdobie, naopak západné bolo veľmi vlhké. Informáciu o tom zverejnil Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojom webovom sídle.

Najvyššie priemerné mesačné teploty boli zaznamenané na západnom Slovensku. Výrazné odchýlky od dlhodobých priemerných hodnôt (1991 až 2020) boli zistené v povodiach Váhu, Nitry, horného Hrona a Bodrogu.

„Najvyššie hodnoty mesačných úhrnov zrážok, viac ako 100 milimetrov, boli namerané v severnej časti povodia Moravy a v južnej časti Ipľa,“ priblížili meteorológovia.

Silne podnormálny bol podľa nich máj v povodí Bodrogu. Podnormálny bol tiež v povodí horného Váhu, horného Hrona, Dunajca a Popradu, Hornádu a Bodvy. Zrážkovo nadnormálny mesiac v ostatných častiach povodí Váhu, Hrona, Ipľa a Moravy.

V porovnaní s minulým rokom, keď bol máj hodnotený ako normálne až nadnormálne vodný mesiac, sa tohtoročný máj javí ako výrazne suchší mesiac na celom území.

„Z hľadiska priemerných mesačných prietokov hodnotíme mesiac máj ako suchý mesiac vo väčšine povodí, s výnimkou povodí Dunajca a Popradu a dolnej časti Hrona, kde mesiac hodnotíme ako normálne vodný a južných povodí (Ipľa, Slanej a Dunaja), kde hodnotíme máj ako podnormálne vodný mesiac,“ skonštatovali meteorológovia.

Zatápanie ciest, podjazdov a záhrad

Na konci mája sa postupne na viacerých miestach objavili prehánky a búrky. Pravidelný výskyt zrážkovej činnosti sa prejavil aj na tokoch, zaznamenali prechodné vzostupy. Vo väčšine dní prehánky a búrky mali veľmi pomalý pohyb, čo spôsobilo miestne vysoké krátkodobé úhrny zrážok, ktoré mohli viesť k zatápaniu ciest, podjazdov alebo záhrad.

Záplavy a povodne na Slovensku, výstrahy
zdroj: TASR/František Iván

„V máji 2024 sme zaznamenali prekročenie stupňa povodňovej aktivity len na jednej vodomernej stanici, v povodí hornej Nitry – na Handlovke, opakovane v dňoch 20. a 22. mája,“ skonštatovalo SHMÚ. Tvrdí, že z hľadiska významnosti prietoku išlo o nevýrazné kulminácie, dôvodom bolo najmä postupné nasýtenie povodia.

Podpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov boli v povodí Bodrogu, Popradu a Dunajca. Nadpriemerné hladiny podzemnej vody a výdatnosti prameňov sa vyskytli v povodí Hornádu a Moravy.

„V ostatných povodiach sa vyskytli prevažne priemerné hodnoty podzemnej vody. Z tohto dôvodu hodnotíme mesiac máj 2024 v podzemnej vode ako priemerný,“ podotkli meteorológovia.

Zdroje: tvnoviny.sk, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá