Slovensko čaká šialené víkendové počasie. Polovicu územia zmáča dážď, na druhej napadá 40 cm snehu

  • SHMÚ vydal niekoľko výstrah
  • Vieme, kedy sa počasie začne upokojovať
  • Cez víkend Slovensko čaká nezvyčajné počasie
sneh dážď
Ilustračný obrázok TASR/Adriána Hudecová, Miroslav Košírer
  • SHMÚ vydal niekoľko výstrah
  • Vieme, kedy sa počasie začne upokojovať
  • Cez víkend Slovensko čaká nezvyčajné počasie

Druhá vlna sneženia sa práve blíži k Slovensku. Informuje o tom portál iMeteo.sk s tým, že našu krajinu zasiahne od juhu. Kým však v niektorých častiach Slovenska bude snežiť, na západe by sa mali objaviť kvapalné zrážky.

Od juhu však vlna sneženia postupne zasiahne celé Slovensko, centrum sneženia sa bude nachádzať na južnej a východnej časti krajiny.

Miesta, ktoré snehovú kalamitu zažili v utorok, by sa tak mali pripraviť na ďalšiu vlnu sneženia. Prvé problémy sa objavia ešte dnes (30.11.). Pôjde o šmykľavé cesty, na ktoré upozorňuje aj SHMÚ. Pred poľadovicou platí výstraha 1. stupňa v Bratislavskom, Nitrianskom, Trnavskom kraji a na niektorých územiach v Košickom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

„Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity (doprava, pohyb osôb, infraštruktúra – rôzne typy vedenia),“ dodal SHMÚ.

Sneženie s najväčšou intenzitou bude na Slovensku do večerných hodín, kedy začne pomaly ustávať. Možné je však aj to, že sa snehové zrážky zmenia na kvapalné.

V Banskobystrickom a Košickom kraji by malo napadnúť najviac snehu, konkrétne môže ísť aj o 15 centimetrov. Na horách to bude však až 25 centimetrov. Ostatné oblasti stredného Slovenska by počas dnešného dňa malo pokryť približne 10 centimetrov snehu.

Naopak na západnom Slovensku a krajnom severozápade by malo snehu pribudnúť najmenej. Je možné, že v niektorých oblastiach nebude snežiť vôbec. 

Vo viacerých okresoch najmä na strednom Slovensku treba vo štvrtok počítať so snežením. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal pre ne výstrahu prvého stupňa. Informoval o tom na webe. Na viacerých miestach sa môže cez deň tvoriť tiež poľadovica.

Výstraha pred snežením platí pre Banskobystrický kraj, viaceré okresy Košického a Prešovského kraja a okres Levice do 21.00 h. Napadnúť môže asi desať centimetrov snehu. „Predpokladaná výška nového snehu je v danej ročnej dobe a oblastiach bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu,“ dodali meteorológovia. Vo viacerých okresoch, najmä na východe krajiny, treba počítať aj so snehovými jazykmi a závejmi.

Šialený víkend

Ako opäť informuje iMeteo.sk, ešte intenzívnejšie počasie nás však čaká počas nasledujúcich dní. Nad územím Slovenska by sa totiž počas piatkovej noci stretnúť prúdenia teplého vzduchu z juhu a arktického vzduchu zo severu. To spôsobí veľmi nezvyčajné počasie.

Prejaví sa hlavne extrémnymi teplotnými rozdielmi vzduchových hmôt. Tie dosiahnu až 20 °C. Na severe územia tak hrozia kalamity, na juhu zase povodne.

Intenzívne sneženie čaká najmä v Žilinskom a Prešovskom kraji, zvyšok územia zrejme čaká lejak. Meteorologické modely naznačujú, že hranica medzi pásmom teplého a studeného vzduchu sa bude nachádzať pri Trenčíne.

kalamita, sneh, počasie
zdroj: TASR/Ján Krošlák

Je preto možné, že pred Trenčínom bude ešte husto snežiť. Akonáhle sa však presunieš za Trenčín, mal by si si pripraviť pršiplášť. Územie za krajským mestom pravdepodobne zasiahnu intenzívne dažde.

Tento výrazný rozdiel sa bude dať pozorovať aj v okolí Bratislavy. Hlavné mesto pravdepodobne zmáča dážď. V neďalekých Kútoch by však mohlo nasnežiť. V územiach zasiahnutých snežením by pritom mohlo napadnúť až 40 cm snehu.

Počasie zrejme skomplikuje život aj tým, ktorí sa chystajú na víkendový výlet do zahraničia. V susediacich štátoch bude úradovať pravé zimné počasie, a to  najmä v Česku a Rakúsku. Obidve krajiny zrejme zasype množstvo snehu, a je preto pravdepodobné, že nastanú aj komplikácie v doprave.

Nezvyčajné správanie polárneho víru

Aktuálne sa v časti atmosféry, nazývanej stratosféra, odohrávajú veľké zmeny, ktoré majú značný vplyv na zimné počasie. Ide o tzv. Polárny vortex, o ktorom sme ťa už nejedenkrát informovali. Avšak tentoraz sa prejavuje ešte silnejšie než obvykle.

Čo to však polárny vortex je? Ide o akýsi veľký vír v atmosfére, ktorý je rozdelený na dve časti a ovplyvňuje počasie v severnom a južnom polárnom kruhu, informuje Severe Weather.

Keďže každá časť víru sa veľmi líši, hovoríme o hornom (stratosférickom) a dolnom (troposférickom) Polárnom vortexe. Horná časť víru je kruhovitejšia a symetrickejšia, lebo sa nachádza vyššie nad zemou a nemá veľa prekážok vo svojej cirkulácii.

Naopak, dolná časť víru je častejšie prerušovaná a nepravidelná, čo spôsobuje terén, ako napríklad hory, a tiež silný tlakový systém. Polárny vortex môžeme prirovnať k veľkému cyklónu, ktorý sa rozkladá od Severného pólu až po stredné zemepisné šírky.

Treba si uvedomiť, že Polárny vortex nie je len zimná búrka alebo studený vzduch, ktorý sa len tak presunie z jedného miesta na druhé. Ide o trvalý meteorologický jav, ktorý pokrýva celý Severný polárny kruh a ovplyvňuje počasie široko ďaleko.

Ako to celé funguje?

Ak je polárny vortex silný a stabilný, drží studený vzduch v Arktickom kruhu a väčšina Spojených štátov a Európy má miernejšie počasie.

Naopak, ak je vír oslabený alebo narušený, môže chladný vzduch uniknúť z Arktického kruhu a spôsobiť studenšiu zimu. Toto oslabenie môže nastať, keď sa zvýši tlak alebo teplota v stratosfére, a to sa nazýva „náhle stratosférické otepľovanie“.

Už v auguste sa nad oblasťou Severného pólu začalo ochladzovať. V novembri a decembri dosahuje stratosféra svoje najchladnejšie obdobie. To je zvyčajne čas, keď je Polárny vortex najsilnejší.

V dlhodobej predpovedi sa však objavujú známky stratosférického otepľovania, čo by mohlo mať vplyv na povrchové poveternostné podmienky. Efekty stratosférického otepľovania môžu trvať nejaký čas, kým sa prejavia na nižších úrovniach atmosféry, ak sa vôbec prejavia.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, TASR, Severe Weather

Najnovšie videá

Trendové videá