Slovensko čaká výrazná zmena v počasí. Už za menej ako 24 hodín bude všetko inak (PREDPOVEĎ)
- Víkend so sebou prinesie teplé počasie, no treba sa pripraviť aj na riziko búrok
- Vlna búrok na Slovensku hrozí predovšetkým na jednom území
- Víkend so sebou prinesie teplé počasie, no treba sa pripraviť aj na riziko búrok
- Vlna búrok na Slovensku hrozí predovšetkým na jednom území
Sobota večer prinesie zaujímavé počasie, keď cez strednú Európu prejde studený front. V Nemecku, Česku a Rakúsku sa už počas dňa začnú tvoriť búrky.
Východné Rakúsko zasiahnu prehánky a búrky vo večerných hodinách, ktoré postupne dorazia aj k nám. Prvé búrky zasiahnu krajné západné oblasti už pred 18:00. Najsilnejšie sa očakávajú medzi 18:00 a 22:00 v Bratislavskom a Trnavskom kraji, ale aj v Nitrianskom kraji.
Počas noci sa búrky premenia na dážď, ktorý dorazí až do stredného Slovenska. Intenzita studeného frontu bude postupne klesať.
Ak chceš pozorovať hviezdy v noci zo soboty na nedeľu, na východe to bude možné. Oblačnosť spojená so studeným frontom sa rozšíri nad celé Slovensko.
V nedeľu dopoludnia sa studený front presunie nad východné Slovensko, kde očakávame prehánky počas dňa. Búrky budú len slabé.
Počas víkendu sa na naše územie vráti letné počasie a teploty. Po slnečnej sobote sa večer od západu očakávajú búrky, ktoré nebudú veľmi silné, ale môžu pokaziť sobotný večer na západnom Slovensku.
Nevyspytateľné počasie robí problémy aj poľnohospodárom
Pred tohtoročnou žatvou je počasie mimoriadne nevyspytateľné. Intenzívne zrážky, krupobitie a striedanie teplôt už ovplyvnili a budú ovplyvňovať kvalitu, množstvo a začiatok žatevných prác. Jana Holéciová, hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), to uviedla pre TASR.
„Predpokladáme, že na niektorých miestach chladnejšie počasie mierne spomalilo dozrievanie obilia. Aj napriek tomu však tohtoročná žatva bude posunutá možno o dva týždne dopredu. Postupne by sa mohli kombajny do polí rozbehnúť v niektorých chotároch v treťom júnovom týždni – v závislosti od teploty, spadnutých zrážok, druhu obilniny a dozrievania zrna. V poslednom júnovom týždni by už žatva v produkčných oblastiach Slovenska mohla nabehnúť naplno,“ spresnila.
„Budeme mať teda aj oblasti, kde problémy s počasím dozrievanie obilia spomalili a teda oddialili nástup žatvy. Budeme mať aj oblasti, kde sa reálne kosiť začne skôr, než býva dlhoročným zvykom. O tom je ale poľnohospodárstvo a vplyv počasia, ktorý z roka na rok viac vnímame na priebehu celého roka a vývoji plodín,“ priblížila.
Skoršie dozrievanie obilnín a repky odráža prirodzenú situáciu v prírode. Teplé počasie zo začiatku roka posunulo vegetáciu o dva až tri týždne dopredu. Poľnohospodári z oblastí Bratislavy, Trnavy alebo Nových Zámkov hovoria o minimálne dvojtýždňovom posune žatvy. Na južných svahoch Spiša sa vegetácia posunula dopredu až o jeden mesiac.