Slovensko celému svetu ukazuje, ako v očkovaní dosiahnuť tie najmizernejšie čísla. Ide nám to perfektne (NÁZOR)
Predstav si krajinu, v ktorej kolabuje zdravotníctvo a hoaxy, o ktorých by si si myslel, že im nemôže nik veriť, sa stali modlou obrovskej časti tvojich krajanov, ktorí sa s rúškom pod nosom idú biť za svoje práva.
Ide o krajinu, v ktorej na Covid zomrelo už viac ako 16-tisíc ľudí, no čísla tu mnohí považujú za výmysel mocných, rovnako ako vakcínu, ktorá je pre nich zlom z horúcich pekiel. Keď sa ich ale opýtaš, prečo nechcú chrániť svoje zdravie, odpoveďou býva napríklad výhovorka o pevnom zdravíčku či skvelej imunite pravidelne utužovanej alkoholom.
Túto idylku dopĺňa politická kultúra populizmu, ktorá je tu zabetónovaná tak hlboko, ako sa len dá. Pohnúť s ňou sa zdá rovnako nemožné ako to, že sa tu zdravotníci a učitelia dočkajú platov, z ktorých by dokázali pohodlne vyžiť.
Kompetentní vedia, že naša nízka zaočkovanosť je cestou do záhuby. Vidia dokonca aj krachujúcich podnikateľov, no namiesto systémovej pomoci po vzore iných krajín sa rozhodli ísť svojou ľúbivou cestičkou. Cieľom sa stalo zabiť dve muchy jednou ranou. Uprostred pandémie sa to však ľahšie povie ako urobí.
Ľuďom, ktorí dovŕšia 60 rokov do konca roku 2021 a absolvovali očkovanie v stanovených termínoch, sľúbili jednorazový finančný príspevok vo výške 200 eur, respektíve 300 eur. Slovenský unikát sa javí ako nápad šitý tou najhorúcejšou ihlou so žiadnou perspektívou do budúcna.
Opäť tak minieme pár stoviek miliónov eur, aby mohla o pár mesiacov znova prepuknúť panika, keďže ľudia si odmietnu dať potrebnú tretiu dávku len tak, zadarmo. Prečo by aj, už sa im predsa raz oplatilo trošku si počkať a dostali zaplatené.
Povedzme, že by motyka predsa len vystrelila a spustil sa masívny záujem o očkovanie, ktoré by krajinu spasilo. Dalo by sa predpokladať, že štát sa v tejto aktuálne najzásadnejšej otázke adekvátne pripraví, aby išlo všetko ako po masle.
Nie je žiadnou novinkou, že človek je tvor lenivý a dnešný svet nás učí na čoraz väčšiu pohodlnosť. Nechceme nikde strácať čas a ani opúšťať komfortnú zónu. Ukazuje sa, že ľudí v mnohých prípadoch od zaočkovania odrádza ich číra lenivosť.
Cestovať za niečím, čo od nich žiada štát, sa im jednoducho nechce, a tak to robiť nebudú. Namiesto toho, aby krajina urobila z očkovania takú pohodlnú vec ako kúpu cheeseburgeru v McDrive, sa deje presný opak.
Ľudia, ktorí sa rozhodli pre booster dávku, musia stáť v niekoľkohodinových radoch, v mrazoch pred poliklinikami. Áno, aj takto to vyzerá v týchto dňoch pred niektorými zdravotníckymi strediskami.
V praxi sa tak objavuje ukážkové organizačné zlyhanie. To, že máš registráciu, ti v dave ľudí nijak nepomôže, objednané časy neplatia. Pri čakaní na očkovanie nemožno hovoriť ani o dodržiavaní epidemiologických predpisov.
Hlava na hlave mrznú starí aj mladí ľudia. Žiadne koridory, žiadne usmerňovanie. Postavíš sa a čakáš, či sa ti ujde vakcína. Ak nie, smola, zober si voľno a nabudúce to skús znova.
Vieme pritom, že sa to dá zvládnuť oveľa lepšie, ľudia si pochvaľovali očkovaciu logistiku napríklad na bratislavskom futbalovom štadióne či na Poliklinike Mýtna.
Stav, ktorý možno vidieť pred poliklinikou v Ružinove či Mlynskej doline, je zaručený recept, ako ľudí odradiť od očkovania vďaka nedôstojným podmienkam a zjavným rizikom nakazenia sa.
Pokým nedokážeme zabezpečiť perfektnú dostupnosť očkovania postavenú na do detailov premyslenej organizácie, budeme ďalej ašpirovať na lúzrov v snahe o vysokú zaočkovanosť a zvládnutie pandemickej krízy. Stáť nás to bude životy, peniaze aj vieru v lepšiu budúcnosť.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus