Slovensko je Sodoma a Gomora dezinformácií: Dominantný zdroj používaš aj ty
- V internetovom prostredí začal vznikať paralelný dezinformačný svet
- Dezinformácie vznikali v roku 2022 najviac za celú históriu SR
- V internetovom prostredí začal vznikať paralelný dezinformačný svet
- Dezinformácie vznikali v roku 2022 najviac za celú históriu SR
Polícia SR pripravila prehľad dezinformácií roka 2022 na Slovensku. Materiál, ktorý polícia pripravila, je pomerne obsiahly a široký.
„Rozsah materiálu zodpovedá reálnej situácii, kedy sa Slovensko stalo stredobodom záujmu vplyvových operácií pochádzajúcich hlavne z prostredia Ruskej federácie,“ napísali.
Polícia taktiež uviedla, že Slovensko nikdy nečelilo dezinformačným a manipulačným snahám v takej miere ako v roku 2022.
V prehľade, ktorý ponúka, sa verejnosť bude môcť dočítať o najčastejšie používaných naratívoch v súvislosti s vojnou na Ukrajine, rovnako spozná metódy, techniky a postupy tvorcov dezinformácií.
Polícia začala preventívno-edukatívnu činnosť v oblasti boja proti dezinformáciám už v roku 2017 práve prostredníctvom facebookovej stránky „Polícia Slovenskej republiky“ a v roku 2018 k tejto sekcii prispel aj ďalší informačný kanál „Hoaxy a podvody – Polícia SR.
Z policajnej správy o hoaxoch 2022 vyplýva, že celkovo bolo na stránke zverejnených 1 429 príspevkov, ktoré sa týkali hoaxov a podvodov. Až 875 statusov týkajúcich sa vojny na Ukrajine.
- Počet vysvetlených dezinformácií týkajúcich sa vojny na Ukrajine: 145
- Počet vysvetlených dezinformácií týkajúcich sa vírusu Covid-19: 41
- Počet vysvetlených ostatných dezinformácií: 73
- Počet statusov týkajúcich sa online podvodov: 82
V rokoch 2018 – 2020 dezinformačnej scéne dominovali štandardné naratívy a manipulácie. V tom čase išlo najmä o témy migrantov, únosy detí, alternatívne formy liečby, ale aj pristátie na Mesiaci.
„V období od 2020 – 2022 zažila SR prvú vážnu bezpečnostnú hrozbu v podobe šírených dezinformácií súvisiacich s pandémiou koronavírusu. Po prvýkrát v histórii SR mali dezinformácie významný vplyv na úmrtie občanov krajiny,“ uvádza sa v správe o dezinformáciách.
Virtuálna vojna
Po tom, ako vypukla vojna medzi Ukrajinou a Ruskom sa aj v stredoeurópskom priestore začala odohrávať hybridná vojna vo virtuálnom priestore. Slovensko začalo byť zaplavované dezinformáciami, manipulatívnymi príspevkami v takej miere ako nikdy predtým.
„V internetovom prostredí začal vznikať paralelný svet, v ktorom podpora agresívneho vpádu cudzej mocnosti začala zohrávať väčší význam ako celistvosť vlastného štátu,“ uviedol policajný zbor.
Dominantným zdrojom pre dezinformácie sa stala sociálna sieť Facebook.
Napriek tomu, že polícia spolu s Ministerstvom obrany SR informovala o hoaxoch a manipulatívnych správach, dochádzalo k šíreniu naratívu o okupácii SR cudzími vojskami.
„V jednom z prípadov došlo k zdieľaniu informácie zo satirickej stránky, ktorá hovorila o tom, ako americká armáda uviazla v snehových závejoch na Orave. Časť čitateľov tejto informácii uverila a šírila ju ďalej. Deň pred začiatkom vojny PZ upozornil na dezinformáciu šírenú pod účtom s názvom ,Juraj Krajcik‘, ktorá svojím obsahom a rozsahom poskytla cenné poznatky pre skúmanie autorov dezinformácií, ale aj tragického skutku spáchaného o niekoľko mesiacov neskôr,“ uvádza sa v správe.
Pri dezinformačnej scéne o vojne na Ukrajine sa niekoľko dní či pár hodín pred vstupom vojsk Ruska na územie Ukrajiny slovenská dezinformačná scéna držala hesla „Nikdy proti Rusku“. Takto varovala dezinformačná scéna pred okupáciou amerických vojsk a informácie, ktoré unikli zahraničným bezpečnostným zložkám o pripravovanej invázii, len zľahčovala.
Pred vojnou, ale aj počas nej vznikali rôzne dezinformácie.
PZ uviedol niekoľko z tých, ktoré vznikli pri zdôvodňovaní vojny:
- Ruská federácia (RF) musela zaútočiť, lebo Ukrajinu ovládajú nacisti,
- RF: špeciálna operácia je zameraná len voči vláde v Kyjeve,
- RF: špeciálna operácia je zameraná proti Ukrajine,
- RF: nikdy sme nebránili Ukrajine, aby vstúpila do NATO,
- RF: museli sme na Ukrajinu zaútočiť, lebo NATO je zločinecká skupina,
- Donbas chce byť súčasťou RF,
- genocída na Donbase zo strany Ukrajincov,
- Ukrajinci sú západní Rusi, Ukrajina nemá právo na existenciu.
Dezinformácie nezostali len v písanej forme, v podobe príspevkov na Facebooku.
Tu sú tie, ktoré sa rozšírili medzi ľudí:
- audionahrávka v slovenčine o tom, ako sú mladí občania SR mobilizovaní krátko po začiatku vojny, aby boli odvelení na Ukrajinu,
- SMS správy ohľadom prebiehajúcej mobilizácie občanov SR,
- navodzovanie dojmu v prvý deň vojny, že na Ukrajine bojujú vojská USA,
- šírenie videosekvencií z nakrúcania filmov, dokumentov a ich prezentácia ako dôkaz, že vojna nie je skutočná a je dielom filmárov,
- Ukrajina zadržiava občanov Indie v Charkove,
- armáda RF odhalila tajné a výnimočné zbrane Ukrajincov, na Ukrajine sa nachádzali tajné bio laboratória (ako zdôvodnenie, prečo sa musela začať vojna).
Novovznikajúce dezinformácie
„Z dlhodobého hľadiska bude zaujímavé sledovať vývoj dezinformácií a informačných operácií pochádzajúcich z Maďarska, respektíve šíriacich sa medzi maďarskou menšinou v SR. Jednou z menšinových tém, s ktorou sa experimentuje, je možnosť odtrhnutia časti južného Slovenska a jeho pripojenie k Maďarsku,“ píše sa v správe Policajného zboru.