Slovensko chce 3 milióny vakcín. Koľko budeme musieť zaplatiť za očkovanie a bude povinné? 

  • Celý svet čaká na vakcínu na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa bude skôr, ako sme čakali
  • Povinná by však byť nemala
koronavirus
TASR/ Jaroslav Novák, AP Photo/Sakchai Lalit
  • Celý svet čaká na vakcínu na COVID-19
  • Podľa slovenského infektológa bude skôr, ako sme čakali
  • Povinná by však byť nemala

Minister zdravotníctva Marek Krajčí dnes na tlačovej besede povedal, že rezort by pre Slovensko rád objednal zhruba 3 milióny vakcín. Ďalej konštatoval, že nechce, aby očkovanie bolo povinné, len odporúčané. „Veríme, že ľudia využijú túto príležitosť,“ dodal.

Člen pandemickej komisie a Infektológ Pavol Jarčuška objasnil, že jedna z farmaceutických firiem už prisľúbila, že do konca roka vie vyrobiť sto miliónov dávok vakcíny a budúci rok 1,2 miliardy. Ďalšie z konzorcií podľa jeho slov sľúbilo, že zhruba do marca budúceho roka vedia do EÚ dodať 400 miliónov dávok vakcíny. 

zdroj: Na snímke prezident Slovenskej spoločnosti infektológov Pavol Jarčuška, Foto TASR/ Jakub Kotian

„Čiže tá vakcína zrejme bude troška skôr ako si myslíme. Samozrejme my musíme nejakým spôsobom mať zabezpečené to, že keď raz začneme vakcinovať, lebo nebude sa dať vakcinovať len jednou dávkou niektorých vakcín, bude tých dávok viacej. Tak, aby sme mali tej vakcíny dostatok a aby sme mali vakcínu v tom čase, keď bude registrovaná v EÚ, už na SR aj k dispozícii,“ hovorí uznávaný infektológ.

Jarčuška objasňuje, že Európksa komisia má centrálnu komisiu na nákup vakcín a na vyjednávanie s firmami, kde je tvrdý „hiring“. Na základe tohto vyjednávania dá EK členským krajinám odporúčanie. Odborník upozorňuje, že tento výber ešte nie je ukončený.

„Každá z tých vakcín má nejaké drobné výhody a nevýhody. Je päť veľkých hráčov a uvidíme ako sa trh vyvinie, lebo nemáme ešte dokončené všetky relevantné fázy klinického skúšania, ale vieme, že tie vakcíny už u dobrovoľníkov, ktorí boli v druhej fáze, vedeli vytvoriť protilátky, čo zakladá nádej, že by to mohlo byť úspešné,“ dodal.

Bude vakcína pre ľudí zadarmo?

Vakcína proti novému druhu koronavírusu by sa mala stať globálne zdieľaným verejným statkom s cieľom zaistiť ľuďom spravodlivý prístup k akýmkoľvek produktom zachraňujúcim život. Uviedol to generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Mnoho lídrov podporilo myšlienku urobiť z akejkoľvek vakcíny (proti koronavírusu) globálne zdieľaný verejný statok, čo by sa malo podporovať aj naďalej,“ uviedol šéf WHO na tlačovej konferencii.

K Tedrosovmu vyjadreniu prichádza po tom, čo sa objavili obavy, že niektoré krajiny vrátane Spojených štátov by mohli zhromažďovať akékoľvek vakcíny alebo lieky, ktoré vyvíjajú v boji proti ochoreniu COVID-19, pričom prístup k očkovacej látke nebudú mať obyvatelia chudobnejších krajín.

„Teraz nie je čas dovoliť, aby sa záujmy najbohatších spoločností a vlád dostali pred všeobecnú potrebu zachraňovať životy alebo prenechať túto masívnu a morálnu úlohu trhovým silám. Prístup k očkovacím látkam a liekom ako globálnym verejným statkom je v záujme celého ľudstva. Nemôžeme si dovoliť monopoly, hrubú konkurenciu a krátkozraký nacionalizmus, ktoré stoja v ceste,“ píše sa v otvorenom liste, ktorý podpísalo  viac ako 140 svetových lídrov a expertov.

Zahájenie očkovania až budúci rok

S rozsiahlym očkovaním proti novému typu koronavírusu by sa mohlo začať v polovici budúceho roka. Pre agentúru DPA to uviedla hlavná vedecká pracovníčka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Zároveň vyjadrila opatrný optimizmus ohľadom súčasného stavu výskumu a vývoja očkovacích látok proti koronavírusu.

„Máme teraz viac ako 20 kandidátov (na vakcínu) v klinických štúdiách. Dúfame, že aspoň pár z nich bude fungovať. Bola by to veľká smola, keby všetky zlyhali,“ povedala expertka WHO Soumya Swaminathanová.

„Takže, ak máme byť veľmi reálni, vidíme rozsiahle nasadenie vakcíny niekedy v polovici roku 2021,“ povedala s tým, že s istotou to nie je možné predpovedať.

Globálne úsilie o vývoj vakcíny podľa nej postupuje mimoriadne rýchlym tempom. Zdôraznila, že od januára, keď bola zverejnená genetická sekvencia nového vírusu, až po začiatok prvého testovania vyvíjanej očkovacej látky ubehli iba tri mesiace.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Youtube/ HNtelevízia, MZVSR

Najnovšie videá

Trendové videá