Slovensko chce plošne testovať ako Čína, štát sa už chystá

  • Na Slovensku sa zrejme dočkáme plošného testovania na COVID-19
  • Stáť to bude desiatky miliónov eur
koronavirus
TASR/Jaroslav Novák
  • Na Slovensku sa zrejme dočkáme plošného testovania na COVID-19
  • Stáť to bude desiatky miliónov eur

Podľa informácií Aktuality.sk plánuje Slovensko nakúpiť aspoň 10 miliónov antigénových rýchlotestov. Väčšia časť zásielky by podľa portálu mala doraziť  budúci týždeň. Oficiálne však tento údaj nikto nekomentuje. Cena testov by sa mala pohybovať  okolo 43 miliónov eur.

Plošné testovanie plánuje aj Česká republika. Minister zdravotníctva Prymula označil plošné testovanie za dôležité. Zdôraznil, že by malo byť rýchle a bezplatné. Pomôcť by s ním mali tisícky študentov vysokých škôl. Minister chce tiež čo najlepšiu a najrýchlejšiu komunikáciu, aby mala verejnosť čo najčerstvejšie informácie, pričom zároveň vyzval na nešírenie dezinformácií. Okrem iného sľúbil posilnenie kapacít lôžok v nemocniciach až na 10-tisíc. 

Opäť rekord. Na Slovensku pribudlo viac ako 2 000 ľudí nakazených koronavírusom

Čínske úrady už dokončili testovanie na koronavírus viac ako 10 miliónov ľudí v prístavnom meste Čching-tao. Masové testovanie, ktoré spustili začiatkom týždňa, by malo pokračovať a pokryť 11 miliónov ľudí, píše agentúra AP.

V meste na severovýchode Číny potvrdili úrady 13 prípadov, žiaden však nebol v rámci masového testovacieho programu. Prípady v Čching-tao sú v Číne prvé po niekoľkých týždňoch, ktoré neboli privezené zo zahraničia.

Aká je tvoja skúsenosť z testovania na Covid-19?

Šírenie vírusu v meste podľa všetkého súvisí s jednou z tamojších nemocníc. Zdravotnícki predstavitelia uviedli, že klaster infekcií má zrejme súvis s „neprimeranou dezinfekciou“ v miestnosti na počítačovú tomografiu. Podľa nich nemožno vylúčiť možnosť komunitného prenosu mimo nemocnice.

Čínske nemocnice v súčasnosti liečia 253 ľudí s ochorením COVID-19. Ďalších 381 osôb úrady monitorujú v izolácii po pozitívnych testoch alebo pre podozrenie na nákazu. Národná zdravotná komisia v piatok oznámila, že pribudlo 24 nových infekcií, všetky sú ale importované.

Nevyhnutné opatrenia

Reštriktívne opatrenia, ktoré európske štáty prijali v reakcii na nárast prípadov nákazy novým koronavírusom, sú podľa regionálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hansa Klugeho „absolútne nevyhnutné“ pre zastavenie pandémie. 

Koronavírus je podľa Klugeho teraz piatou hlavnou príčinou úmrtí v Európe a poznamenal, že región nedávno prekročil hranicu hlásenia 8 000 úmrtí denne. Vysoké čísla by sa podľa neho z časti dali pripisovať rozsiahlejšiemu testovaniu, najmä medzi mladými ľudí, no len za 10 dní Európa zaznamenala milión nových prípadov.

Druhá vlna = úzkosti, depresia či samovražda. Daj si pozor, izolácia ťa môže vnútorne zničiť

Epidemiologické modely naznačujú, že ak by 95 % ľudí nosilo rúška a fungovali by ďalšie opatrenia spoločenského odstupu, Európa by sa mohla do februára vyhnúť 281-tisíc úmrtiam, upozornil Kluge s tým, že uvoľnenie opatrení by, naopak, mohlo do januára viesť k päťnásobnému zvýšeniu počtu úmrtí.

Európsky regionálny šéf WHO odmietol kritizovať krajiny za príliš rýchle ukončenie lockdownov bez dodržania odporúčaní organizácie. Zároveň uviedol, že je potrebné nastoliť rovnováhu, pretože predchádzajúce obmedzenia boli „neudržateľné“.

Katie Smallwood, popredná európska predstaviteľka WHO pre núdzové situácie, vyzvala krajiny, aby konali rýchlo. Uznala, že systémy dohľadu a reakcie sú v niektorých krajinách nedokonalé, no je potrebné sa ďalej snažiť. „Aj keď nastane nárast prípadov, musíme sa naďalej snažiť testovať každý prípad, kontaktovať, identifikovať a vystopovať všetky kontakty,“ dodala.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Aktuality.sk, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá