Slovensko chce vyrábať vakcíny na koronavírus, ale nemá kde. Štátna fabrika za 20 miliónov chátra nevyužitá
- Minister zdravotníctva Marek Krajčí na začiatku februára potvrdil, že štát má záujem, aby sa u nás vyrábali vakcíny
- Štát mal viesť rokovanie so spoločnosťami Pfizer/BioNTech a Moderna. Matovič teraz prezradil, že prebehlo ďalšie kolo rokovaní
- Otázne je či budeme mať vakcíny kde vyrábať. Štát pôvodne plánoval vybudovať vlastnú fabriku na tieto účely
- Minister zdravotníctva Marek Krajčí na začiatku februára potvrdil, že štát má záujem, aby sa u nás vyrábali vakcíny
- Štát mal viesť rokovanie so spoločnosťami Pfizer/BioNTech a Moderna. Matovič teraz prezradil, že prebehlo ďalšie kolo rokovaní
- Otázne je či budeme mať vakcíny kde vyrábať. Štát pôvodne plánoval vybudovať vlastnú fabriku na tieto účely
Minister zdravotníctva Marek Krajčí na začiatku februára pre portál vZdravotníctve.sk potvrdil, že štát má záujem, aby sa na Slovensku vyrábali vakcíny proti koronavírusu.
Krajčí potvrdil, že vláda rokuje so spoločnosťami Moderna a Pfizer/BioNTech, odmietol ale prezradiť podrobnosti. Správa na Slovensku vzbudila nádeje, že pri nedostatku vakcín z dôvodu nedostatočných kapacít výrobcov, by prípadná výroba mohla zaistiť vyšší počet dávok pre Slovensko. Takéto rozhodnutie by pomohlo urýchliť vakcinačnú stratégiu našej krajiny.
V pondelok 8. februára predseda vlády Igor Matovič prezradil, že prebehlo ďalšie rokovanie s výrobcami vakcín. „Ďalšie zaujímavé rokovanie o výrobe vakcín na Slovensku je za nami. Teší ma záujem svetových výrobcov, ale pre finálny úspech sa budú musieť “pochlapiť” teraz slovenskí dodávatelia,“ uviedol premiér na Facebooku.
Súkromné spoločnosti sú otázne, štát plánoval vlastnú fabriku
Otázne je, či vakcíny budeme mať vôbec kde vyrábať. V článku z 5. februára, denník Pravda oslovil spoločnosti, ktoré by potencionálne vakcínu vyrábať mohli. Obchodný zástupca HBM Pharma Juraj Jánošík pre denník uviedol, že zatiaľ žiadnu ponuku od štátu nedostali. „Nemáme na to stroje. Zvládnuť by sme to zvládli, no príprava by trvala veľmi dlho,“ dodal Jánošík pre Pravdu.
Ďalšia spoločnosť Imuna Pharm zo Šarišských Michalian na otázky Pravdy neodpovedala.
Štát povodne plánoval vlastnú fabriku na výrobu vakcín. Portál vZdravotníctve informuje, že vláda tak učinila v súvislosti s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Pred dvanástimi rokmi projekt fabriky schválila. Celý projekt bol utajovaný až do jeho dostavby v roku 2012. Podľa portálu vyšla samotná budova s pozemkom v Malackách 12,5 milióna a vybavenie stálo ďalších 7,5 milióna.
Štátna fabrika je nevhodná na výrobu vakcín
Riaditeľ Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Jaromír Pastorek pre portál uvádza, že pôvodná iniciatíva vychádzala od spoločnosti Imuna Pharm, ktorá vyrábala aj chrípkové vakcíny. Vláda Roberta Fica chcela, fabriku postaviť v Šarišských Michaľanoch, kde spoločnosť sídli za jedno euro. Vláda Ivety Radičovej však rozhodla inak a kúpila pozemok pri Malackách.
Pozemku v Malackách ale chýbala potrebná infraštruktúra, preto o ňu súkromne spoločnosti stratili záujem a budova sa zakonzervovala a prešla do správy rezortu zdravotníctva. Portál vZdravotníctve sa od ministerstva snažil zistiť, či ju neplánujú využiť na výrobu vakcín proti koronavírusu, no rezort odpovedal, že budova „nie je na tieto účely vhodná“.
Pastorek uvádza, že výroba vakcín, ktoré využívajú metódu mRNA je síce lacná, ale technologicky náročná. „ Musíte zabezpečiť strašné kvantum syntetickej mRNA, a to nie je jednoduché,“ uviedol. Virológ dodal, že dokiaľ sa niečo vybuduje, tak by to mali inde už dávno vyrobené.
Čaputová chce zabojovať o výrobu vakcín
Prezidentke Zuzane Čaputovej sa tiež nápad z vlastnou výrobou vakcín páči. Uviedla, že využije všetky svoje medzinárodné kontakty, aby sa výroba vakcíny na Slovensku stala realitou. O tejto možnosti vo štvrtok diskutovala s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím (OĽANO). Vyrábať vakcíny aj na Slovensku a zvýšiť ich dostupnosť musí byť podľa nej strategický cieľ. Informovala o tom na sociálnej sieti.
„Aktuálna situácia s ich nedostatkom a výskyt nových mutácií vírusu ukazujú, že sa musíme na budúcnosť lepšie pripraviť. Spoločný európsky nákup vakcín bol v čase ich vývoja nevyhnutný, musíme sa však rýchlo pripraviť na situáciu, keď tie isté vakcíny dokážeme so zapojením našich kapacít vyrábať aj na Slovensku,“ povedala Čaputová. Slovensko má podľa jej slov potrebných expertov a expertky, ako aj výrobné zariadenia, ktoré sa za predpokladu modernizácie môžu uchádzať o licenciu na výrobu.
Hlava štátu diskutovala s ministrom zdravotníctva aj o stave vakcinácie a jej manažmente. Prezidentka si myslí, že komplexný a dlhodobý projekt vakcinácie presahuje rámec ministerstva zdravotníctva a bolo by preto prospešné, aj po vzore iných krajín, uvažovať o jednom centrálnom a nadrezortnom riadiacom bode očkovacej operácie.
Zdroje: vZdravotníctve , Pravda, TASR