Slovensko dalo do antigénov pol miliardy eur, bol to veľký biznis. Rezort zdravotníctva o financovaní ale stále mlčí
- Ministerstvo zdravotníctva sa ku sume ohľadom celoplošného testovania vyjadrovať nechce
- Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania
- Ministerstvo zdravotníctva sa ku sume ohľadom celoplošného testovania vyjadrovať nechce
- Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania
Progresívne Slovensko na svojej tlačovej konferencii upozornilo na sumu, ktorá bola investovaná do celoplošného cestovania. Podľa ich slov zaňho malo Slovensko zaplatiť viac ako 478 miliónov eur. „Takmer pol miliardy. Toľko nás všetkých doteraz stáli všetky celoplošné testovania. Túto sumu poskytli našej kolegyni Lucii Plavákovej priamo z Ministerstva financií, ktoré jej odpovedalo na jej infožiadosť,“ uviedlo na svojom webe Progresívne Slovensko.
Koľko štát zaplatí?
Ministerstvo zdravotníctva SR nechce komentovať, koľko sa doteraz vynaložilo na antigénové testovanie a koľko sa ešte vynaloží. Hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová neodpovedala na otázku agentúry SITA, koľko už štát zaplatil za mobilné odberové miesta (MOM) a dokedy ich plánuje financovať.
„Testovanie bolo v čase vážnej epidemickej situácie účinnou prevenciou na zachytenie vírusu u bezpríznakových ľudí. Tým sa eliminovalo jeho ďalšie nekontrolovateľné šírenie a chránilo sa zdravie a životy ľudí,“ uviedla.
Na školách aj v podnikoch
Hovorkyňa rezortu znovu pripomenula, že sa sieť tzv. MOMiek už mierne okresala, skončilo približne 116 miest. „Chceme sieť MOM v budúcnosti nastaviť v takom rozmere, aby sme v prípade zhoršenia situácie mohli testovanie ľuďom zabezpečiť. Víziou je spojenie antigénového a PCR testovania v jednej MOM. Aktuálne majú antigénové MOM zmluvy platné do 30. júna,“ zopakovala Eliášová.
Rezort aktuálne analyzuje aj možnosti skríningu odpadových vôd a následného PCR testovania, ktoré by umožnilo v predstihu lokalizovať ohniská vírusu a nastavovať opatrenia. Regionálne úrady verejného zdravotníctva už monitoring odpadových vôd robia a podľa ministerstva sa javí ako účinný nástroj.
Testovanie sa bude pri zhoršení epidemickej situácie a prípadného vzniku ohniska realizovať aj na konkrétnych školách či vo veľkých podnikoch.
Čítajte viac z kategórie: Politika
Zdroj: progresivne.sk