Slovensko dnes čakajú extrémne horúčavy: Večer môže nastať nebezpečná zmena

  • Na niektorých územiach vystúpia teploty až k +35 °C
  • Večer môžu doraziť silné búrky
Muž sa ovlažuje vodou a blesk nad bytovkou
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Thanassis Stavrakis, TASR/Roman Hanc
  • Na niektorých územiach vystúpia teploty až k +35 °C
  • Večer môžu doraziť silné búrky

Nateraz je síce priskoro odhadovať, či dnes budú na našom území extrémne silné búrky, no meteorologickú situáciu treba pozorne sledovať.

Ako uvádza portál iMeteo.sk, meteorológovia očakávajú, že večer sa môžu na Slovensku vyskytnúť silné búrky, ktoré majú potenciál spôsobiť škody, prípadne môžu byť extrémne silné.

Presnú intenzitu búrok bude možné lepšie odhadnúť až predpoludním. Dôvodom je, že meteorologické podmienky a parametre sa môžu meniť.

Silné večerné búrky

Búrky sa pravdepodobne dostavia po horúcom dni, keď sa teploty na západe krajiny vyšplhajú až na +35 °C. Vysoké teploty spolu s intenzívnymi slnečnými lúčmi prispievajú k výraznému prehrievaniu atmosféry a labilizácii vzduchu.

Takéto počasie vytvára ideálne podmienky pre vznik večerných búrok, ktoré majú potenciál byť veľmi silné. 

Ako informuje iMeteo, meteorologický spoločnosť Estofex vydala pre časť Slovenska najvyššie varovanie 3. stupňa, čo sa nestáva tak často.

Nad Českom a Rakúskom sa začnú formovať búrky už v priebehu popoludnia, spojiť by sa mali do búrkového systému. Tento systém bude postupovať smerom na východ a môže predstavovať mimoriadne nebezpečie.

Vývoj búrok sa môže začať pomerne náhle a nečakane. Okolo 14:00 až 15:00 hodiny sa na radare môže zdať, že nad väčšinou Nemecka bude len pršať alebo sa vyskytnú len slabšie búrky, pričom nad Alpami by mohli byť výraznejšie.

Po 15:00 sa ale môže rýchlo začať tvoriť búrkový systém nad Rakúskom a Českou republikou. V priebehu dvoch hodín by sa tento systém mohol rozšíriť do niekoľkých stoviek kilometrov dlhého pásma a pohybovať sa smerom k východu cez naše územie.

Treba byť pripravený na nebezpečné počasie

Okolo 17:00 dnes sa očakáva, že prvé búrky začnú ovplyvňovať počasie nad západným Slovenskom. Presúvať sa budú cez naše územie smerom na východ. Búrky samé o sebe sú nebezpečné, no to, čo nás čaká, môže byť až extrémne. V tejto fáze je však stále ťažké presne určiť, aké podmienky nás presne budú čakať, preto je dôležité pripraviť sa na veľmi nebezpečné počasie.

búrka
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Najväčším ohrozením bude pravdepodobne silný nárazový vietor, ktorý sa môže vyskytovať na čele búrok. Hoci nechceme vyvolávať paniku, je dnes dôležité venovať pozornosť vývoju počasia.

Niektoré predpovede z numerických modelov naznačujú možnosť až extrémne silného vetra, ktorý by na západe krajiny mohol v nárazoch dosahovať rýchlosť až 130 km/h. Priemerné predikcie však stále hovoria o minimálnej rýchlosti vetra 90 km/h, čo je ale stále taktiež veľmi vysoká hodnota.

Výstrahy pred horúčavami

O horúčavách a možnosti búrok informoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ). Výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami platí pre celý Bratislavský kraj a takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj.

„Ojedinele sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 stupňov Celzia,“ uviedol SHMÚ.

Pre takmer celý Trenčiansky, Banskobystrický a Košický kraj a okres Vranov nad Topľou platí výstraha prvého stupňa. Teploty môžu dosiahnuť 33 stupňov. Vydané výstrahy platia od 12:00 do 18:00 h.

Búrky sa v pondelok môžu vyskytnúť na celom území Slovenska. Výstraha platí od 15:00 h a predbežne do utorka (25. 7.).

„Je zvýšená pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ priblížil SHMÚ.

Otepľovanie na Slovensku

Globálne otepľovanie sa na Slovensku, respektíve v strednej Európe, prejavuje výraznejšie v porovnaní s celosvetovým priemerom.

„Globálna teplota tu vzrástla asi o 2,5 stupňa Celzia v porovnaní s referenčným normálom IPCC, teda s obdobím rokov 1851 až 1900. Je to zhruba dvojnásobok oproti nárastu celosvetovej globálnej teploty, ktorá sa zvýšila približne o 1,27 až 1,28 stupňa Celzia,“ povedal pre TASR klimatológ Milan Lapin.

Ako dodal, podobne ako na Slovensku sa oteplilo aj na kontinentoch v miernom pásme severnej pologule. V Arktíde aj na severe Európy, Ázie a Ameriky je potom oteplenie ešte výraznejšie a miestami prekročilo hranicu štyroch stupňov Celzia. Tento trend sa okrem iného prejavuje dramatickým ubúdaním plochy arktického ľadu.

Zdroje: iMeteo.sk, TASR, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá