Slovensko dnes zažije silnú „zrážkovú bublinu“. SHMÚ vydal výstrahy pre tieto okresy (PREDPOVEĎ)
- Druhý stupeň výstrahy platí pre viacero okresov
- Počas intenzívneho dažďa môže niektorých lokalitách padnúť 75 až 90 milimetrov zrážok
- Druhý stupeň výstrahy platí pre viacero okresov
- Počas intenzívneho dažďa môže niektorých lokalitách padnúť 75 až 90 milimetrov zrážok
Ak si očakával, že po peknom, slnečnom týždni ti počasie dopraje slnečno aj na víkend, si na omyle. Už počas včerajšieho dňa bolo takmer celé územie krajiny zasiahnuté výdatnými zrážkami, informovali sme ťa.
Na väčšine územia Slovenska vydali meteorológovia výstrahy pred dažďom aj na nedeľu (24. 9.). Druhý stupeň výstrahy platí pre Kežmarok, Poprad, Liptovský Mikuláš a Tvrdošín. Počas intenzívneho dažďa môže v týchto lokalitách padnúť 75 až 90 milimetrov zrážok. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na svojom webe.
Výstraha prvého stupňa pred dažďom platí pre väčšinu územia Slovenska s výnimkou Bratislavského kraja a Myjavy. Výstrahy pred dažďom platia až do nedele večera.
Na západnom Slovensku a v južných okresoch východného Slovenska môže počas nedele silnejšie fúkať. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa pred vetrom. Vietor môže ojedinele dosiahnuť rýchlosť v nárazoch 65 až 80 kilometrov za hodinu.
Výstrahy pred povodňou
Počas soboty hrozila niektorým okresom Slovenska aj povodeň z trvalého dažďa. Meteorológovia preto vydali výstrahy prvého stupňa.
Povodeň z trvalého dažďa hrozila v okresoch Komárno, Nové Zámky – juh, Nové Zámky – sever, Námestovo, Tvrdošín, Dolný Kubín, Nitra, Zlaté Moravce, Topoľčany, Partizánske, Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Poprad, Kežmarok, Martin, Ružomberok a Liptovský Mikuláš.
„Vzhľadom na očakávaný trvalý dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ uviedol ústav.
Začala sa astronomická jeseň
Ako píše Počasie & Radar, pre severnú pologuľu sa začala astronomická jeseň. Pre južnú pologuľu zasa začiatok astronomickej jari. Pre našu lokalitu to teda znamená, že v tomto ročnom období sa nám rýchlejšie skracuje deň. Počas jesennej rovnodennosti v porovnaní s tou jarnou, je však výrazne teplejšie počasie.
Portál uvádza, že je to spôsobené najmä tepelnou zotrvačnosťou, keď moria, oceány a aj samotný zemský povrch zostávajú silne ohriate ešte z letného obdobia. Z teplotného hľadiska to vyzerá tak, že posledná časť septembra zodpovedá približne polovici mája, keď sú slnečné lúče oveľa silnejšie.
Okolo jesennej rovnodennosti je typický príchod aj takzvaného babieho leta. To, či k nám zavíta aj tento rok, budeme sledovať priebežne podľa vývoja a meteorologických výhľadov.
El Niño môže vyčíňať ešte poriadne dlho a výrazne ovplyvní aj Slovensko. Ako, to sa dočítaš na ďalšej strane. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.