Slovensko ešte nie je stratené, úplatok si tu do vrecka nestrčí každý, píše Alexandra Murajdová
- Cestovné kancelárie chtiac či nechtiac zavádzajú o situácii po útoku žraloka
- V projekte Na Pare stavili na tradíciu a dedičstvo našich starých mám
- Úplatok dával „vybavovač“ verejnému činiteľovi, ktorý spolupracoval s NAKA
- Cestovné kancelárie chtiac či nechtiac zavádzajú o situácii po útoku žraloka
- V projekte Na Pare stavili na tradíciu a dedičstvo našich starých mám
- Úplatok dával „vybavovač“ verejnému činiteľovi, ktorý spolupracoval s NAKA
V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.
Vybrali sme tri hlavné témy:
- V prestrojení sme zisťovali, ako to je s kúpaním sa v mori po útoku žraloka. Reakcie cestoviek sa líšia
- Slováci si ich ručne robené buchty na pare zamilovali. Je to dedičstvo našich starých mám
- Akcia NAKA „Vybavovač“: Prominentný advokát a generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia
Chtiac či nechtiac zavádzajú
Pár zo Slovenska sa vybral na vytúženú exotickú dovolenku do Egypta. Z ponuky cestovných agentúr sa im zapáčila pláž Sahl Hasheesh, ktorá sa nachádza v zálive pri Červenom mori.
Tešili sa na krásny biely piesok na pláži a priamo pred ich zarezervovaným hotelom Premier Le Reve sa nachádza najkrajšia modrá lagúna v oblasti.
Keď však do destinácie prišli, zistili, že síce skutočne ide o nádherné miesto, no do mora nesmú ani len vkročiť. Cestovné kancelárie Invia a KartágoTours, cez ktoré si zájazd kúpili, im o tejto „maličkosti“ nič nepovedali.
Ak by o tom vedeli, za vyše 2-tisíc eur by si vybrali inú dovolenku. Takú, kde by sa na more len nedívali.
„Aktuálne pláž funguje iba dve hodiny denne pri tomto konkrétnom hoteli. Žiadnu kompenzáciu za to klientom neponúkame, samozrejme, vždy informujeme o tom, že tam to kúpanie je povolené iba dve hodiny denne. Klient je o tom oboznámený, takže nevidím dôvod na nejakú kompenzáciu,“ odpovedali z KartagoTours po príchode dvojice domov, keď sa pravidlá mierne zjemnili.
Znamená to teda, že ak by klient o probléme dopredu nevedel, mal by mať nárok na kompenzáciu? Jozef a Petra, ktorí ostali na mieste nepríjemne prekvapení, ju totiž požadujú.
Tento konkrétny hotel nemajú v ponuke len spomínané cestovné kancelárie. Startitup preto oficiálne oslovil viacero z nich s otázkami, na ktoré väčšina dodnes neodpovedala.
Rozhodli sme sa preto informácie získať, takpovediac, „v prestrojení“. Tentokrát sme sa im ozvali ako potencionálni klienti a do reči im bolo o čosi viac.
Oslovili sme dokopy päť cestovných agentúr, pričom nám takmer každá o dnešnej situácii na mieste ponúkla inú odpoveď. Niektoré z nich obmedzenia priznali, iné, naopak, o žiadnom nariadení egyptskej vlády, ktoré by ľuďom zakazovalo vstup do vody kvôli útoku žraloka, vraj nevedeli.
Nedá sa s istotou tvrdiť, či niektorá cestovná kancelária klamala. Isté však je, že pár z nich chtiac či nechtiac zavádza. Viac sa dočítaš v našom článku.
Kúzlo starých mám
Vo svete bio, raw a vegan trendov si stavili zakladatelia Na Pare na tradíciu. Sami hrdo tvrdia, že predsa ide o dedičstvo našich starých mám a my môžeme len potvrdiť, že na obľúbených parených buchtách nie je potrebné meniť nič.
„Máme okolo seba mnoho street foodov s hamburgermi, ázijskou kuchyňou a inými svetovými špecialitami, my sme chceli priniesť niečo tradičné, slovenské,“ tvrdia zakladatelia. Na začiatku celého projektu bol Ľuboš Boczek, ktorý vedie výrobňu parených buchiet vo Svätom Jure. Je za tým však aj bývalý tím Buchtárne.
Buchtáreň ti môže byť dobre známa a možno ti dokonca aj chýba. Prevádzku otvorili v roku 2017 a rýchlo sa stala obľúbeným foodspotom v centre nášho hlavného mesta. Postupne rozširovali svoje portfólio výrobkov a ľuďom ponúkali poctivé jedlo, až kým nemuseli zatvoriť.
Ak sme sa s tvrdením, že ti Buchtáreň chýba, trafili do čierneho, Na Pare ti urobí deň. Všetky buchty sa aj vtedy robili ručne, ručne sa aj plnili, a to práve v prevádzke BIG stravovanie vo Svätom Jure, a tak ako aj dnes, i vtedy boli chuťovo ako od starej mamy.
Ak by si mohol ochutnať len jednu buchtu z ich kuchyne, odporúčajú ti zvoliť si slivkovú parenú buchtu s makom. „Je to to najtradičnejšie, čo ponúkame.“
Ak si na ňu či inú tradičnú buchtu v street food štýle dostal chuť, nájdeš ich v prevádzke na Nových Nivách alebo v pojazdnom food trucku, s ktorým cestujú po Slovensku. Viac sa dočítaš v našom článku.
Úplatok agentovi NAKA
Ako by si sa zachoval ty, ak by ti niekto ponúkol za nekalé praktiky úplatok? Generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia si podobnú otázku klásť nemusí. Ján Jenčo sa zachoval ukážkovo, v zmysle boja proti korupcii na Slovensku.
V utorok zasahovala NAKA v priestoroch advokátskej kancelárie USGB, ktorá zastupovala napríklad niekdajšieho šéfa SIS Vladimíra Pčolinského. Prehliadka priestorov však nesúvisela so známou kauzou.
Policajti tam prišli s obvinením jedného z majiteľov, prominentného advokáta Mariána Bošanského, ako aj samotnej advokátskej kancelárie. Dôvodom je pokračovací prečin podplácania. Úplatky smerovali práve do rúk spomínaného Jána Jenča.
Bošanský zastupuje istú firmu obchodujúcu s odpadom. Vlani v novembri sa rozhodol, že jej pomôže nelegálnym spôsobom. Cez známeho, ktorý v minulosti pôsobil na ministerstve životného prostredia, kontaktoval Jenča.
Následne sa stretli v bratislavskej kaviarni. Tam si Jenčo vypočul niekoľko žiadostí, okrem iného žiadal „vybavovač“ sprístupnenie listiny z Európskej komisie súvisiacej s konaním pri porušení povinnosti voči skládkam.
Podľa zákona je zakázané sprístupniť ju neoprávneným osobám. „Vybavovač“ počas rozhovoru s generálnym riaditeľom podotkol, že sa za to neskôr vyrovnajú.
Ján Jenčo nezaháľal. Kontaktoval Národnú kriminálnu agentúru a policajti z neho urobili agenta. Ide o procesné postavenie podľa zákona. Ďalšie stretnutia s „vybavovačom“ už boli monitorované a nahrávané na zvukovo-obrazové záznamové prostriedky.
Pri ďalšom stretnutí, ktoré už mali pod palcom elitní policajti, dal advokát Marián Bošanský cez sprostredkovateľa – „vybavovača“ – za poskytnutie listiny verejnému činiteľovi úplatok vo výške 1 000 eur. Nejde však o jediný úplatok, viac sa dočítaš v našom článku.
Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:
- O prácu môžu prísť tisícky ľudí. Hlinikáreň Slovalco pre vysoké ceny elektriny odstaví výrobu
- Trump môže za dve desiatky krabíc tajných dokumentov skončiť vo väzení na 33 rokov
- Elon Musk „avizoval“ kúpu Manchester United. Jeho tweet spôsobil chaos, všetko je inak
- Nič netušiaca rodina si v kufroch odniesla ľudské pozostatky. Na aukcii za ne dala najviac peňazí
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: SIU, SIU, SIU