Slovensko hľadá firmu, ktorá vyrobí pomocou 3D tlačiarní respirátory, Česi ju už majú

  • Na Slovensku by sme mohli vyrábať respirátory, ktoré by boli vytlačené pomocou 3D tlačiarní
  • Všetky by však museli byť vytlačené pomocou špeciálnych zariadení, ktoré stoja tisíce eur
  • Česko už takýto zámer má, je certifikovaný a môže pomôcť aj Slovensku
ČVUT
ČVUT
  • Na Slovensku by sme mohli vyrábať respirátory, ktoré by boli vytlačené pomocou 3D tlačiarní
  • Všetky by však museli byť vytlačené pomocou špeciálnych zariadení, ktoré stoja tisíce eur
  • Česko už takýto zámer má, je certifikovaný a môže pomôcť aj Slovensku

Aj na Slovensku by sme mohli vyrábať špeciálne respirátory pomocou 3D tlačiarní. Šimon Šicko, šéf firmy Pixel Federation, a pár ďalších dobrovoľníkov hľadajú na sociálnych sieťach voľné 3D tlačiarenské kapacity, ktoré by mali pomôcť výrobe špeciálnych respirátorov.

V súčasnosti je iniciatíva rozbehnutá pre Český inštitút informatiky a robotiky na univerzite ČVUT, ktorá by mohla pomocou 3D tlačiarní vyrábať nový prototyp respirátorov (CIIRC RP95). Cieľom by mala byť príprava prototypu tak, aby mohli byť respirátory vyrábané kdekoľvek na svete.

https://www.facebook.com/matej.wao.nemcek/posts/3071093812934788

Tlačiť sa dá len na špeciálnych tlačiarňach

V Česku tak nejde o súkromnú firmu, ale o samotnú vysokú školu, ktorá chce vyplniť nedostatok respirátorov na trhu a vyrábať ich globálne. Respirátory majú už Česi certifikované s vysokým bezpečnostným stupňom FFP3.

„Cieľom je pripraviť prototyp tak, aby ho bolo možné vyrábať kdekoľvek na svete. Distribuovaná výroba pritom umožňuje kompenzovať lokálny nedostatok výrobných kapacít alebo zdrojov“, píše sa na stránke univerzity.

Podľa nich je hlavným zámerom to, aby sa ochranné prostriedky dali tlačiť nielen na 3D tlačiarňach (typ CIIRC RP95-3D), ale aby sa dali vyrábať aj formou vstrekovania plastu do pripravených foriem.

Tlačiť sa dá môže len na špeciálnych tlačiarňach akými je HP Multijet Fusion 540, ale vhodnejšie sú modely 4200 a 5200, ktoré majú najvyššiu výrobnú kapacitu. Podľa odhadovaných cien stojí jedna takáto tlačiareň 50 až 100-tisíc dolárov.

zdroj: ČVUT

Vyrábať by sme mohli aj na Slovensku

Podľa našich informácií existuje dohoda medzi ČVUT a Slovákmi, že akonáhle by sa zaplnil český trh, dodávať sa bude na Slovensko. Pre Startitup to potvrdil Šimon Šicko.

„Všetko sa vyvíja veľmi rýchlo. Nechcem aby boli prehnané očakávania. Dokonca mi ČVUT sľúbila že ak naplnia český trh vieme od nich následne brať,“ hovorí pre Startitup Šicko.

Otázkou však zostáva, či existuje podobná firma alebo organizácia aj na Slovensku, ktorá by bola ochotná vyrábať pomocou 3D tlačiarní podobný prototyp ochranných masiek. Ak by sa na Slovensku taká firma našla, potom by sa dalo tlačiť aj na Slovensku. Práve takú firmu hľadajú aj ľudia, stojaci za slovenským Finstatom.

Firmy alebo záujemcovia, ktorý majú podobný typ tlačiarn,í sa môžu obrátiť na kontaktný email: ssicko@pixelfederation.com.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Najnovšie videá

Trendové videá