Slovensko hľadá mladých vojakov, ktorým bude popri škole posielať na účet slušnú sumu peňazí
- Aj uplynulé obdobie ukázalo, akí dôležití sú naši vojaci pre pomoc Slovensku v rôznych krízových situáciách
- Teraz sa môžeš stať jedným z nich
- Plat dostaneš už popri štúdiu
- Aj uplynulé obdobie ukázalo, akí dôležití sú naši vojaci pre pomoc Slovensku v rôznych krízových situáciách
- Teraz sa môžeš stať jedným z nich
- Plat dostaneš už popri štúdiu
Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika v Liptovskom Mikuláši láka absolventov stredných škôl na veľmi zaujímavú ponuku. Škola chce v roku 2021/2022 prijať spolu až 195 mladých ľudí, ktorých zaujíma vojenčina.
Šéf rezortu obrany Jaroslav Naď sľubuje všetkým záujemcom o toto štúdium hneď niekoľko benefitov. Každý, kto bude na štúdium prijatý, bude ako študent dostávať plat 480 eur. Automaticky tiež získava status profesionálneho vojaka, ktorého plat po ukončení štúdia začína na sume 1 500 eur.
„Po nástupe na našu vojenskú akadémiu sa z uchádzačov stávajú profesionálni vojaci – kadeti, ktorých pracovnou náplňou je študovať. Počas tohto obdobia im patrí služobný plat, a zároveň sa na nich vzťahuje zákon o sociálnom zabezpečení vojakov a výhody, ktoré z neho vyplývajú,“ priblížil benefity štúdia na AOS minister obrany SR Jaroslav Naď.
Ako študentovi vojenskej akadémie ti bude bezplatne poskytované štúdium, ubytovanie, stravovanie, študijné pomôcky a skriptá. Okrem toho môžeš zadarmo využívať telocvične, posilňovne, bazén či vonkajší športový areál školy.
Všetci kadeti majú tiež možnosť zapojiť sa do programu Erasmus. Po ukončení štúdia získaš ako absolvent akadémie vysokoškolský titul a budeš vymenovaný do dôstojníckej hodnosti poručík.
V ponuke I. stupňa vysokoškolského štúdia je napríklad študijný program bezpečnosť a obrana štátu, elektronické zbraňové systémy, vojenské spojovacie a informačné systémy či zbrane a ich časti.
Okrem toho je v rámci zmluvných univerzít možné dokonca študovať aj program riadenie letovej prevádzky, pilot či letecká a kozmická technika.
Takéto štúdium má za sebou aj mladá pilotka Katarína Gombíková, ktorá dnes pracuje pre Vzdušné sily OS SR. Ako sa jej k takejto práci podarilo dostať?
„V prvom rade si treba podať prihlášku na vstup do ozbrojených síl. Nasleduje výberové konanie, ktoré pozostáva z previerky fyzickej zdatnosti a psychotestov a potom ešte lekárska prehliadka a psychotesty pre letecký personál,“ objasnila pre Startitup.
Ak však netúžiť sedieť priamo v lietadle, pre záujemcov o II. stupeň vysokoškolského šudia je určený aj program manažérstvo leteckej dopravy. Za zmienku určite stojí taktiež šesťročný študijný odbor vojenské zdravotníctvo a päťročné štúdium na veliteľa chemických jednotiek.
Viac o možnostiach takéhoto štúdia nájdeš na webe akadémia, v časti prijímacie konanie. Nezabudni, že prihlášku je potrebné zaslať najneskôr do 28. februára 2021
Šancu však dostaneš, aj keď už máš stredoškolské časy dávno za sebou. V tomto prípade sa môžeš zaradiť do takzvaných aktívnych záloh.
Ozbrojené sily SR plánujú v tomto roku vycvičiť celkovo až 330 vojakov do aktívnych záloh. Záujemcovia, ktorí spĺňajú zákonom stanovené podmienky, sa môžu prihlásiť priamo cez online formulár.
Počítať budeš môcť s motivačným príspevkom 600 eur ročne, a to za predpokladu, že absolvuješ aspoň 75 % doby cvičenia. Rovnako ti patrí podľa dĺžky cvičenia aj pomerná časť hodnostného platu.
Okrem toho bude rezort obrany nahrádzať zamestnávateľom mzdové náklady za čas neprítomnosti zamestnancov. Pôjde o náhradu príjmov z podnikania samostatne zárobkovo činných osôb. Za čas cvičenia ti budú nahradené aj zdravotné a sociálne odvody.
Okrem toho dostaneš náhradu cestovného za cestu z miesta trvalého pobytu do miesta pravidelného cvičenia, alebo do miesta nástupu na plnenie úloh a späť. Vedenie rezortu pritom avizuje, že aktívne zálohy prejdú v budúcnosti výraznými zmenami.
„Uvedomujeme si nedostatky tohto projektu, medzi ktoré patrí najmä nízky záujem. Po vzore Českej republiky a úspechu ich armády vieme, že sa to dá robiť inak. Preto plánujeme do budúcnosti nielen legislatívne zmeny, ktoré by mali napomôcť Ozbrojeným silám SR v budovaní aktívnych záloh a podporiť tak pripravenosť Slovenska na prípadnú potrebu obrany,“ vyjadril sa v tejto súvislosti minister obrany SR Jaroslav Naď.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: MOSR, regrutacia.sk, AOS