Slovensko hľadá vojakov k Silám pre špeciálne operácie. Zlaňovanie z vrtuľníka či streľba z top zbraní budú tvoj denný chlieb

  • Sily pre špeciálne operácie sú súčasťou Ozbrojených síl Slovenskej republiky na úrovni Pozemných a Vzdušných síl
  • Do ich radov teraz hľadajú nových členov tímu
Ozbrojené Sily SR
Ozbrojené Sily SR
  • Sily pre špeciálne operácie sú súčasťou Ozbrojených síl Slovenskej republiky na úrovni Pozemných a Vzdušných síl
  • Do ich radov teraz hľadajú nových členov tímu

Veliteľ Síl pre špeciálne operácie vyhlásil výber profesionálnych vojakov do radov SŠO. Výber k Silám pre špeciálne operácie sa uskutoční formou pomerne náročného sústredeného výcviku jednotky, a to už v apríli 2021.

Prihlásiť sa môžeš do piateho pluku špeciálneho určenia či výcvikovej základne, ale aj do veliteľstva. Náborové termíny pre ostatné útvary SŠO budú zverejnené v najbližších týždňoch.

Slovensko hľadá mladých vojakov, ktorým bude popri škole posielať na účet slušnú sumu peňazí

Výber pozostáva z testovacej časti, v rámci ktorej budeš preskúšaný z plávania či odbornej spôsobilosti. Preverené budú aj tvoje jazykové schopnosti a nutné je absolvovať aj psychotesty. 

Láka ťa práca pre Ozbrojené Sily?

Druhá časť výberu je zameraná na komplexné zamestnanie vojaka v teréne. Ide o fyzické a psychické preverenie vytrvalosti, sily, obratnosti a riešenia krízových situácií. V tretej časti – personálnej, absolvuješ osobné pohovory s výberovou komisiou. Kompletný zoznam požiadaviek na uchádzačov nájdeš na webe SŠO.

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/a.1490955474547915/2719093371734113/

Nič pre „bábovky“

Základný kvalifikačný kurz špeciálnych operácií má aj odbornú časť, ku ktorej patrí napríklad chemická, ženijná, strelecká, topografická, spojovacia, výsadková alebo psychologická príprava.

Ďalšou časťou kurzu je taktika malých jednotiek v teoretickej i praktickej trojtýždňovej rovine. Tá zahŕňa prieskum, pozorovanie, presuny, bojové drily, ale aj reakcie na kontakt. Praktizujú sa aj rôzne iné činnosti, ktoré sú potrebné pre prežitie vojaka ako jednotlivca či celej jednotky.

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/2659576457685805

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/2709960752647375

Počas kurzu ti bude predstavená nielen štruktúra a rozdelenie SŠO, ale aj história. Z prvej ruky sa tak dozvieš o množstve príkladov úspešného pôsobenia malých skupín, ktorým sa podarilo zásadne zmeniť priebeh konfliktov.

Naposledy sa výcvik príslušníkov 5. pluku špeciálneho určenia uskutočnil v lete 2020 v priestore Hradiska pri Žiline. Cvičenie bolo zamerané na alternatívne spôsoby zasadenia a vyzdvihnutia vrtuľníkom UH-60M Black Hawk z prešovského krídla.

Slovenka Katka je pilotkou ozbrojených síl. Chcela byť kozmonautkou, nakoniec si vybrala „reálnu cestu“

Takzvaná infiltrácia sa uskutočnila rôznymi metódami, napríklad Fast Rope (F.R.I.E.S – Fast Rope Insertion Extraction System). Ide o metódu pri ktorej sú vojaci zosadení hrubým lanom. Na brzdenie, prípadne na zastavenie na lane môžu používať výlučne trenie častí tela o lano, úchyt rukami a zalomenie lana nohami.

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/2659025017740949

„Let ponúka krásne výhľady na krajinu, no vyzbrojení vojaci, plne obsadzujúci kapacitu paluby, nemajú na kochanie sa čas. V slúchadlách počuť komunikáciu medzi pilotmi a vysadzovačom a pokyny k ďalšej činnosti. Vrtuľník zmení režim, nad miestom vysadenia prejde do visu a z oboch strán mašiny sa v pravidelných intervaloch spúšťajú postavy v zelenom,“ opisuje priebeh zosadzovania vedenie SŠO.

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/2659025521074232

Ďalšou metódou je Rappeling, teda zlaňovanie vykonávané pomocou tenkých horolezeckých lán a zlaňovacích pomôcok. Úkon, ktorému sa hovorí exfiltrácia vojaci vykonávajú technikou Spies (Special Patrol Insertion Extraction System), teda počas letu boli zaistení na lane pod vrtuľníkom. Takzvaný „strapec“ je zase spôsob vyzdvihnutia osôb prostredníctvom extrakčného lana v teréne, ktorý neumožňuje pristátie vrtuľníka.

A koľko si zarobíš? Podľa MO SR sa priemerný príjem príslušníkov ozbrojených síl, vrátane stabilizačného príspevku pohybuje na úrovni cca. 2 300 eur.

Je však dôležité si uvedomiť, že takáto práca naozaj nie je pre každého. Za všetko svedčí aj udalosť z roku 2013, kedy prišli o život členovia pluku, kapitán Edmund Makovník a rotmajster Patrik Fraštia.

https://www.facebook.com/ozbrojenesily/photos/2682355682074549

K tejto udalosti došlo pri plnení úloh v operácii ISAF,v dôsledku explózie civilného vozidla v čase samovražedného útoku v afganskej provincii Kábul. Spolu s nimi zahynul aj ich americký kolega kapitán David Lyon.

„27. december už bude navždy spojený so spomienkou na Eda a Paťa. Ich strata potvrdila nebezpečnosť služby v Silách pre špeciálne operácie,“ dodal veliteľ Síl pre špeciálne operácie plukovník Branislav Benka.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: SŠO, MOSR

Najnovšie videá

Trendové videá