Slovensko hlási rekordný počet prípadov encefalitídy. Vírus môže číhať v tráve či bryndzi
- Na Slovensku je v rámci Európy najväčší výskyt kliešťovej encefalitídy medzi pacientmi
- Treba si dávať veľký pozor na uhryznutie kliešťom, ale aj na potraviny
- Na Slovensku je v rámci Európy najväčší výskyt kliešťovej encefalitídy medzi pacientmi
- Treba si dávať veľký pozor na uhryznutie kliešťom, ale aj na potraviny
Hygienici varujú pred nebezpečným ochorením z parazitov. Ide o kliešťovú encefalitídu. Na Slovensku počet prípadov z roka na rok narastá. Vlani odborníci zaznamenali 60-ročný rekord v počte infikovaných, upozornil spravodajský portál SME.
Čo je to kliešťová encefalitída
Kliešťová encefalitída, známa aj ako „zápal mozgu“, je vírusové ochorenie, ktoré postihuje centrálny nervový systém, ako je vysvetlené na stránke Pozor Na Kliešťa. Vírus sa do tela dostáva najčastejšie cez infikované kliešte, ale môže sa prenášať aj konzumáciou nepasterizovaných mliečnych výrobkov, najmä kozieho a ovčieho pôvodu.
Prvé príznaky ochorenia sa objavujú približne 7 až 14 dní po vstupe vírusu do organizmu. Ochorenie má typicky dvojfázový priebeh. V prvom štádiu sa prejavujú nešpecifické príznaky podobné chrípke, ktoré trvajú niekoľko dní.
Potom nasleduje obdobie bez príznakov, avšak vírus sa stále množí v tele. Druhé štádium sprevádzajú silné bolesti hlavy, nevoľnosť a závraty. Toto štádium postihuje len 20 až 30 % infikovaných pacientov. Najzávažnejšie následky vírus zanechá, ak napadne centrálny nervový systém.
Ako sa prejavuje infekcia od kliešťa
Kliešťová encefalitída ohrozuje najmä ľudí s oslabenou imunitou, inými súčasnými ochoreniami a staršie osoby. Priebeh ochorenia je rôzny, a závažnejšie prípady si vyžadujú dlhšiu liečbu a rekonvalescenciu.
Niektorí pacienti môžu trpieť bolesťami hlavy, poruchami sluchu a dokonca aj čiastočnou obrnou aj po vyliečení. Dlhodobé následky, najmä neurologické a psychické, sa vyskytujú u 26 až 46 % pacientov. Úmrtnosť u dospelých pacientov je nižšia ako 2 %.
U detí sú symptómy kliešťovej encefalitídy často nejasné a nešpecifické. Väčšinu detí lekár vyšetrí už v prvej fáze ochorenia pre teploty, únavu, bolesti hlavy a iné príznaky, ale ochorenie sa často nerozpozná. Liečba kliešťovej encefalitídy zahŕňa prísný odpočinok na lôžku, správnu vodnú a elektrolytovú rovnováhu a podávanie liekov na zmiernenie príznakov.
Očkovanie je dôležitou formou prevencie kliešťovej encefalitídy. Očkovať sa dá už od veku 1 roka a odporúča sa najmä ľuďom žijúcim v endemických oblastiach a tým, ktorí cestujú do rizikových oblastí.
Slovensko má najvyšší výskyt ochorenia v rámci Európy a každoročne hlási najviac prípadov alimentárnych epidémií kliešťovej encefalitídy, ktoré sú spôsobené konzumáciou nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov.
Existuje niekoľko mýtov spojených s kliešťovou encefalitídou. Treba si uvedomiť, že antibiotiká nie sú voči tomuto vírusovému ochoreniu účinné. Vyšší výskyt ochorenia a jeho možné následky znamenajú, že kliešťová encefalitída je vážnym problémom, ktorý sa netýka len chorých jedincov.
Zdroje: SME, Pozor Na Kliešťa