Slovensko je lídrom v dôvere konšpiráciám. Polovica Slovákov si myslí, že západ ohrozuje ich hodnoty

  • Globsec zverejnil veľmi zaujímavý prieskum o spokojnosti s fungovaním demokracie a vnímaní dezinformácií v 10 krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska
  • Prieskum ukázal aj to, že polovica oslovených Slovákov verí, že ich hodnoty sú ohrozované „Západom“ a až 53 % z nás vníma ako hrozbu USA
platy slováci
Pixabay
  • Globsec zverejnil veľmi zaujímavý prieskum o spokojnosti s fungovaním demokracie a vnímaní dezinformácií v 10 krajinách strednej a východnej Európy, vrátane Slovenska
  • Prieskum ukázal aj to, že polovica oslovených Slovákov verí, že ich hodnoty sú ohrozované „Západom“ a až 53 % z nás vníma ako hrozbu USA

Nová publikácia GLOBSEC„Hlasy strednej a východnej Európy“, ktorej autorkami sú analytičky Dominika Hajdu a Katarína Klingová, ponúka unikátny pohľad na mieru spokojnosti s fungovaním demokracie a štátu v desiatich krajinách regiónu strednej a východnej Európy. Okrem Slovenska bolo do analýzy zapojené Rakúsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko a Rumunsko.

Zo zverejnenej štúdie vyplýva aj to, že podpora demokracie na Slovensku a stotožnenie sa s demokratickými právami a slobodami nie je ani zďaleka stopercentná. Okrem toho  sa ukázalo, že dôvera v konšpirácie je najvyššia v regióne a mnohí aktéri, počnúc USA cez migrantov končiac menšinami, sú v našej krajine konštantne vnímaní ako hrozba.

zdroj: GLOBSEC

Na druhej strane si Slováci vážia svoje členstvo v EÚ a vedia oceniť nezávislosť médií. Výsledky tejto štúdie však potvrdzujú, že neistota a strach sú stále silnými emóciami medzi obyvateľmi, ktorí sú zároveň citliví na korupciu a nerovnosti v spoločnosti.

Štúdia odhalila, že liberálnu demokraciu by v našej krajine preferovalo 49 % ľudí, pričom 38% by si radšej vybralo silného lídra, ktorý sa nemusí zaoberať voľbami či parlamentom.

Obyvatelia strednej a východnej Európy sú všeobecne veľmi citliví na nerovnosť príjmov a vnímajú, že systém favorizuje tých, ktorí sú blízko k elitám či majú vyšší príjem. Na Slovensku až 77 % respondentov uviedlo, že ľudia, ktorí majú blízko k elitám, sú zvýhodňovaní systémom. Na druhej strane 46 % respondentov taktiež verí, že migranti sú zvýhodňovaní oproti ostatným.

Slováci a konšpirácie

Slovensko a Bulharsko patria medzi krajiny, ktoré sú v rámci regiónu najviac náchylné veriť konšpiračným teóriám a klamstvám. Približne polovica respondentov v oboch krajinách verila každému konšpiračnému tvrdeniu, ktoré sa autorky štúdie pýtali  v rámci dotazníka. V priemere 61% opýtaných Slovákov, starších ako 65 rokov súhlasili s konšpiratívnymi alebo klamlivými tvrdeniami, ktoré im boli
poskytnuté.

Okrem toho, až 60% respondentov na Slovensku verí, že o svetových udalostiach nerozhodujú volení lídri, ale tajné skupiny a spolky, ktoré sa usilujú o vytvorenie totalitnej svetovlády. 51% verí, že Židia majú príliš veľkú moc a skryto ovládajú vlády a inštitúcie sveta.

zdroj: GLOBSEC

„Respondenti, ktorí boli náchylní veriť konšpiračným a dezinformačným naratívom majú tiež sklony uprednostniť autokratických lídrov a sú viac ochotní vzdať sa svojich demokratických slobôd výmenou za iné benefity, ako zlepšenie finančnej situácie, bezpečnosti, či zachovanie tradičných hodnôt,“ objasňujú autorky štúdie.

Neveríme vo vlastný úspech

Platí, že pocit odcudzenia a nespokojnosti ide ruka v ruke s nízkou občianskou angažovanosťou a zanevrením na systém a spoločnosť. Na Slovensku si len 47 % respondentov myslí, že každý má šancu v živote uspieť. Pre porovnanie, na rovnakú otázku pozitívne odpovedalo 72 % Poliakov, 60 % Čechov a 52 % Maďarov.

Spolu až 62 % respondentov v prieskume si myslí, že potreby ľudí ako oni nie sú zohľadnené politickým systémom, v ktorom žijú. 56% súhlasí s tvrdením, že na tom, kto vládne, nezáleží. 

„Žiaľ, musím povedať, že popri iných (dlhodobých) príčinách sú výsledky tohto prieskumu zároveň jedným z odpočtov práce a mediálnych výstupov poslancov Kotlebovci-ĽSNS a jemu podobných. Šírenie poloprávd či klamstiev, spochybňovanie vedeckých zistení a súčasne rozsievanie strachu, nenávisti a neistoty medzi ľuďmi s cieľom získať politické body nesmieme v zdravej demokracii tolerovať. Je to neprípustné obzvlášť v čase, keď Európa a svet čelia bezprecedentnej kríze,“ upozorňuje Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus.

Zdroj: Globsec.org

Najnovšie videá

Trendové videá