Slovensko je na ceste k vrcholu piatej vlny pandémie, píše Sabaka
- Lekár Peter Sabaka pravidelne na svojej sociálnej sieti informuje o aktuálnej pandemickej situácii
- Počas dnešného dňa objasnil, že sa Slovensko nachádza na ceste k vrcholu piatej vlny
- Lekár Peter Sabaka pravidelne na svojej sociálnej sieti informuje o aktuálnej pandemickej situácii
- Počas dnešného dňa objasnil, že sa Slovensko nachádza na ceste k vrcholu piatej vlny
Lekár Peter Sabaka na svojej sociálnej sieti uviedol, že pandémia na Slovensku sa práve nachádza na ceste k vrcholu piatej vlny.
Rovnako nebezpečný, ako pôvodný omikron
„Všetci sme dúfali, že v tomto čase budeme stabilne zostupovať z vrcholu štvrtej vlny a v nemocniciach si budeme môcť prvýkrát od septembra 2021 vydýchnuť. Vírus nám ale zasa predviedol, čo dokáže evolúcia. Vznikol subvariant omikronu BA.2. Ten je asi 1.5x infekčnejší, čo stačí na to, že vyvolá opätovný nárast počtu nových prípadov a žiaľ aj počtu hospitalizácií,“ uviedol na svojom profile.
Dodal tiež, že okrem toho dokáže reinfikovať človeka, ktorý pred pár dňami prekonal pôvodný omikron. „Ale vďaka Bohu, len s malou pravdepodobnosťou – infekcia BA.1 variantom chráni proti reinfekcii na BA.2 na 95 %,“ dodáva Sabaka.
Podľa jeho slov je tento nový subvariant rovnako nebezpečný ako pôvodný omikron.
Zdravotníci si piatu vlnu všimnú
Objasňuje, že je oveľa menej smrtiaci než delta, no napriek tomu v nemocniciach v súčasnosti ležia pacienti so zlyhaním pľúc.
„Áno aj omikron môže vyvolať zlyhanie pľúc (a to aj u mladšieho inak zdravého človeka), rozdiel v porovnaní s deltou je len v pravdepodobnosti, s akou k tomu dôjde. Dobrá správa je, že prekonanie infekcie v minulosti a očkovanie nás pred zlyhaním pľúc ochráni. Aj u nás v nemocnici sú pacienti so zlyhaním pľúc takmer výlučne neočkovaní,“ povedal Sabaka.
Ako príklad uvádza situáciu v Hongkongu, kde je relatívne nízka zaočkovanosť seniorov a zažívajú vlnu ako v Bergame v roku 2020. „Umierajú im stovky ľudí denne. Práve odtiaľ vďaka týmto okolnostiam máme dôkazy, že 2 dávky vakcíny ochránia pred ťažkým priebehom pri BA2 subvariante na 88 % a 3 dávky na 95 %,“ objasňuje lekár.
Ľudí tiež upokojuje, že na Slovensku ale Bergamo 2020 nehrozí, pretože už máme veľmi slušnú „kolektívnu imunitu“. Zastáva názor, že piatu vlnu už asi spoločnosť veľmi riešiť nebude a naučíme sa s COVID19 žiť ako s chrípkou.
„Kto si ale piatu vlnu rozhodne všimne, sú zdravotníci. Pre nás to znamená, že máme pred sebou ešte niekoľko týždňov práce na plné obrátky,“ uzavrel. Jedným dychom tiež dodal, že ak by sme aj počas pandémie dokázali bojovať proti hoaxom rovnako ako teraz, možno by tisícky ľudí mohli byť ešte s nami.
Liek na prevenciu infekcie koronavírusu
TASR informovala, že Európska agentúra pre lieky (EMA) odporučila podmienečnú registráciu pre liek Evusheld. Ten má slúžiť na prevenciu infekcie koronavírusom. TASR o tom informuje na základe vyhlásenia zverejneného na webovej stránke EMA.
„Liek, vyvinutý farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca AB, sa skladá z monoklonálnych protilátok tixagevimab and cilgavimab. Tieto účinné látky sa dokážu napojiť na na tzv. hrotovú bielkovinu (spike proteín) vírusu SARS-CoV-2, čím mu zabránia vniknúť do ľudských buniek,“ píše TASR.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: facebook/Peter Sabaka, TASR